Hlavní navigace

Desetník: Příspěvek na dopravu zrušen a jedeme dál...

6. 9. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Děti se vrátily do školních škamen a vláda jim připravila překvapení – nedostanou příspěvek na dopravu. Přesto nepřijdou zkrátka. Stěžovat si nemohou ani spořivci s oblibou v zajištěných fondech, ani úspěšní absolventi bakalářského studia. Přesto se nevyhneme ani špatné zprávě.

DESETNÍK 41/2004 (23. 8. 2004 – 5. 9. 2004)

Příspěvek na dopravu nahrazuje žákovské jízdné

Školáci se vrátili z prázdnin a v minulém týdnu poprvé v letošním školním roce usedli do lavic. Zatímco prvňáčci si na příspěvek na školní potřeby slíbený ve vládním prohlášení Grossovy vlády budou muset ještě počkat, příspěvek na dopravu nedostanou sociálně slabší rodiny již nyní.

Dosud byla vyplácena dávka „příspěvku na dopravu“ rodinám, jejichž příjem za předešlý rok nedosahoval dvojnásobku životního minima. Její výše byla závyslá na věku dojíždějícího dítěte, vzdálenosti a četnosti dojíždění.

Příspěvek na dopravu
Dítě dojíždí denně do školy Dítě nedojíždí denně do školy
do 15 let nad 15 let
30 % 50 % 50 % 50 % 6 % 10 % 5 %

Způsob výpočtu a vyplácení dávky byl zbytečně složitý, a tak se dávka zrušila. Aby na tom nebyli školáci a studenti, a zejména jejich rodiny, hůře, vymyslela vláda „žákovské“ a „studentské“ jízdné, které musí respektovat všichni veřejní dopravci a kterému Ministerstvo financí nastavilo limity – cenový výměr.

Pro žáky nesmí cena žákovského jízdného přesahovat 37,5 % obyčejného jízdného, pro studenty od 15 do 26 let pak musí sleva alespoň ve výši 25 %.

Například České dráhy se s cenovým výměrem popraly bravurně. Sleva pro žáky se pohybuje kolem 70 % a pro studenty starší 15 let dokonce 50 – 57 %, což přesahuje poměrně značně nařízení ministerstva, ovšem z regulovaného „obyčejného jízdného“, které je přibližně dvojnásobné oproti tržnímu „zákaznickému jízdnému“.


Zajištěné fondy mají úspěch

Zajištěné fondy, tj. podílové fondy, u nichž je garantován minimální (a často i maximální) výnos, mají pré. Banky, které jsou jejich patrony, si libují a pro velký úspěch zakládají stále nové a nové. Uplynulá dekáda pracovních dní zaznamenala hned několik chvalozpěvů a novinek.

Komerční banka v současné době upisuje zajištěný fond Max – světový garantovaný fond, který je prvním počinem v oblasti zajištěných fondů této banky. Tento nový produkt, který nabízí Komerční banka, zaujal krátce po svém vstupu na trh významnou pozici v portfoliu produktů banky, říká Jan Pokorný, výkonný ředitel pro distribuční kanály KB. Aby nebyl spokojený, vždyť za první čtyři týdny upisovacího období fond přilákal 300 mil. Kč investic.

Max – světový garantovaný fond zaručuje po uplynutí čtyřletého investičního období návrat minimálně investované částky, ovšem po odečtení vstupních poplatků.

Své úspěchy představila také ČSOB – největší český vyhlašovatel zajištěných fondů. Až do 19. září je možné vkládat prostředky do dvou fondů (ČSOB Světového růstu+ 1 a ČSOB Digitální Click 1), které si během letních měsíců připsaly do správy 161,6 mil. Kč a 56,9 mil. Kč.

Kromě různých typů zajištěných fondů v českých korunách mají naši klienti zájem také o investování v cizích měnách a rádi zkoušejí nové věci, říká Jan BartaČSOB Asset Managementu jako zdůvodnění, proč chce banka na podzim otevřít dalších sedm zajištěných fondů k současným třiceti dvoum.

Ani Česká spořitelna není pozadu. Její Investiční společnost České spořitelny spravuje investice již 450 tisícům podílníků. Většina nových zájemců investuje hlavně do zajištěných fondů, které jsou letošní novinkou, a především pak do fondu peněžního trhu Sporoinvest, říká Martin Burda, náměstek generálního ředitele ISČS.

Zajištěné fondy v České republice nabízí také HSBC.


Česká spořitelna vyplatí prémii i bakalářům

Česká spořitelna vyplatí prémii 10 000 Kč i studentům, kteří si otevřeli již nenabízený studentský účet Sporostudent a ukončili bakalářské studium s „červeným diplomem“. Při vyhlášení studentské prémie k účtu došlo k nejasnostem, po nichž Spořitelna vyplácela prémii jen absolventům magisterského studia. Jeden čas též výši prémie snížila na 1 000 Kč, od čehož vzápětí ustoupila.


Stavební spoření se změní

Nevole klientů stavebního spoření se zvyšujícími se poplatky a nemožností změnit stavební spořitelnu bez ztráty nároku na státní podporu vyvrcholila rozhodnutím Úřadu na ochranu hostpodářské soutěže o udělení stavebním spořitelnám nejvyšší pokuty v historii. Ani Ministerstvo financí nezůstalo pozadu a připravuje novelu zákona o stavebním spoření, podle níž by měla být změna pojišťovny umožněna.


Smutná zpráva na konec

Plynofikace pokročila a zemní plyn je rozveden téměř po celé České republice. O to méně potěší zpráva, že s rostoucími cenami ropy vzroste i cena, kterou koncový spotřebitel zaplatí za zemní plyn.

Od října za plyn zaplatí domácnosti v průměru o 11 % více než dosud. Nejvíce se zdražení promítne do rodinných rozpočtů v Jihomoravském kraji, nejméně ho pocítí obyvatelé Jižních Čech.

Anketa

Souhlasíte se zrušením příspěvku na dopravu?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).