Hlavní navigace

Desetník: Na spotřební daň levný úvěr saň

20. 10. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dojde ke zrušení vojny, civilní služby i výhod stavebního spoření. Stavební spořitelny aspoň šperkují své nabídky. Úrokové sazby úvěrů hlásí další pokles, potravinové řetězce konec kartelu a podepsaný zákon o růstu spotřebních daní konec legrace.

DESETNÍK 21/2003 (6. 10. 2003 – 19. 10. 2003)

Státní rozpočet a zrušení vojny

Jak už to tak bývá, když něco někomu udělá radost, druhého to rozesmutní. Naopak to platí samozřejmě taky. A tak když prošel návrh státního rozpočtu na rok 2004 prvním čtením ve Sněmovně, mohla vládní koalice skákat radostí po Strakově akademii, zatímco opozici zbývalo jen skřípání zubů (chytřejší opoziční poslanci se raději opijí, aby skřípat zuby nemuseli, že).

Stejně tak obrovsky povzbudivá zpráva o zrušení základní vojenské služby a civilní služby ke konci roku 2004 (tedy v nejbližším možném termínu) sice nadchne tisíce mladých mužů, kteří tak uniknou mnohaměsíčním nesmyslným činnostem, z nichž by neměli vůbec žádný prospěch, ale na druhou stranu přidělá vrásky neziskovým organizacím, jež z pomoci civilkářů profitovaly.

Zrušení civilní služby skutečně nebude lehké třeba pro tělesně postižené, kteří nemají dostatek prostředků na to, aby si pomoc zaplatili v reálných cenách. Těžko však přijímat fakt, že stát svou zodpovědnost za potřebné přenáší ve formě civilní služby na bedra úzké skupiny lidí, kteří na to sami většinou doplatí proto, že se jejich životní úroveň sníží pod životní minimum.

pršala
Kdo není na civilní službě a může si tedy dovolit přemýšlet o úsporách, má jedinečnou možnost konzultovat své investiční možnosti v naší Poradně Podílových fondů. Tento týden na vaše dotazy odpovídá Ing. Pavel Pršala, CSc., předseda představenstva a ředitel Investiční kapitálové společnosti KB, která je jednou z největších v ČR. IKS KB spravuje osm otevřených podílových fondů a portfolio Penzijního fondu KB.

Akce stavebních spořitelen

Alespoň stavební spořitelny se rozhodly, že udělají radost všem. Tedy těm, kteří s nimi do konce roku uzavřou smlouvu. A že hodlají rozhodování svým budoucím klientům zpříjemnit, to je víc než jasné.

Například Stavební spořitelna Wuestenrot nabízí smlouvu zdarma, když ji uzavřete přes internet. Modrá pyramida vám za stejnou operaci (zde za ni ovšem musíte zaplatit) připíše 500 Kč na účet, u Buřinky zase dostanete knihu fotografií National Geographic. Kdo chce svým dětem do 15 let uzavřít smlouvu u Lišky, dostane taktéž prémii 500 Kč až 1 000 Kč, ale jen když smlouvu uzavře do konce října. Do konce října také trvá nabídka úrokového bonusu, který poskytne spořitelna Wuestenrot tomu, kdo si nebude brát na konci spoření úvěr.

Hypo stavební spořitelna se zase opřela do překlenovacích úvěrů. Dosavadní úrokové sazby 6,5 % – 9,5 % posunula do pásma 3,9 – 6,9 %. Nabídku rozšířila i Buřinka, která ke svému překlenovacímu úvěru MAXI přidala ještě MAXI Trend – další překlenovací úvěr jištěný nemovitostí (lze si půjčit až 80 % hodnoty nemovitosti) za úrok 6,0 % nebo 6,8 %.

V systému stavebního spoření se chystají velké změny. Jak se na ně co nejlépe připravit, vám poradíme v příloze Změny ve stavebním spoření – krok za krokem. Najdete v ní vše, co potřebujete vědět, abyste si mohli zajistit bezbolestný přechod na nové podmínky.

Spotřebitelské úvěry

Úrokové sazby úvěrů se zkrátka stále pomalinku snižují. Týká se to i úvěrů spotřebitelských. V minulém Desetníku jsme se zmiňovali o akci České spořitelny, teď je řada na Poštovní spořitelně, která šla dolů se sazbami účelových úvěrů. Místo dřívějších 8,9 % až 12,9 % teď dostanete úvěr v rozpětí 7,9 % až 11,9 %. GE Capital Bank zase nějakou dobu umožňuje podání žádosti o úvěr prostřednictvím internetu. Navíc se banka chystá zvýšit limit pro svou Exprespůjčku až na 200 000 Kč bez zajištění.

Zdá se tedy, že když se před Vánoci budete chtít zadlužit, máte volné pole působnosti. Jen na to musíte mít dostatečnou bonitu a pořádný kus odvahy. Zájemců je mnoho, ale ne každý odchází s úvěrem v kapse. A pamatujte na to, že čím bohatší budete mít díky úvěru letošní Vánoce, tím chudší pravděpodobně budou příští rok. Ono navíc nejde jen o vánoční dárky, ale také o zimní dovolenou. Máte nejvyšší čas si nějakou zajistit – jak na to, poradí Petr Bukač v článku Kolik bude stát zimní dovolená?

Potrestaný kartel a rekordní jackpot

Druhou nejvyšší pokutu v historii (51 mil. Kč) dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže potravinové řetězce Julius Meinl a Billa za to, že koordinovaly v letech 2001 a 2002 postupy vůči svým dodavatelům. Společnými silami prý tlačily na to, aby získaly výhodnější cenové podmínky. Teď se sice mohou bránit všelijak, jedním však zřejmě ne – totiž že to všechno podnikaly pro dobro svých zákazníků (aby jim následně mohly snížit ceny), protože podle mého osobního soudu zmíněné podniky nepatří mezi ty, které by byly zrovna proslulé svými extrémně nízkými cenami.

Navíc kdo ví, jak se výše té pokuty ještě promítne do finálních cen v prodejnách Meinl a Billa. Přidejte k tomu ještě zvýšení spotřebních daní (na alkohol, cigarety a benzín), které konečně podepsal i prezident – no, to abychom se nakonec opravdu začali poohlížet po nějaké té půjčce (Spotřebních daní růst – po Vánocích půst/na spotřební daň – spotřebitelský úvěr saň).

Ještěže v sobotu opět nepadl maďarský rekordní lottojackpot, existuje aspoň nějaká naděje, že se někomu podaří překonat blížící se těžké časy. V balíku jsou téměř čtyři miliardy (ne, opravdu ne miliony) forintů. V českých korunách už to nezní tak impozantně, ale skoro 500 milionů korun by bylo pořád lepších než pověstným drátem do oka.

Tak vám držím palce při vyplňování tiketu (prodraží se o maďarsko-český slovník, ale za tu výhru to určitě stojí) a za čtrnáct dnů (to už bychom měli znát sazby povinného ručení na rok 2004) u dalšího Desetníku opět na shledanou.

Půjčíte si před Vánoci peníze od banky?

Autor článku

Autor je výkonným ředitelem společnosti Internet Info, s.r.o. Je absolventem FF UK Praha. Profesně se věnuje marketingu, internetovému prostředí a financím.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).