Hlavní navigace

Desetník: Platit, platit, platit

15. 12. 2003
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nákupní horečka zaplavila většinu národa a útraty domácností neberou konce. Co stojí za nákupním šílenstvím? VISA má unikátní vysvětlení. Více platit budou i živnostníci. Parlament je nemá rád a prezident nic nezmůže. Živnostníci, těšte se!

DESETNÍK 25/2003 (1. 12. 2003 – 14. 12. 2003)

Nákupní horečka

Nákupní horečka dosáhla nebývalých rozměrů. Podle mnohých analytiků jsou zvýšené nákupy hlavní příčinou překvapivého růstu hrubého domácího produktu o 3,4 %. Přispívají k tomu i poměrně levné úvěry a nabídky splátkových společností.

Například společnost Home Credit Finance poskytla jen v listopadu úvěry za 700 mil. Kč, GE Capital Multiservis si libuje, že lidé nakupují na splátky i v noci, a CCB Finance hlásí růst nejen počtu uzavřených smluv, ale i financované částky. Není se co divit – od nového roku se některé služby přesunou do základní (rozumějte vyšší) sazby DPH.

Zvýšený zájem o úvěry hlásá i GE Capital Bank a Živnostenská banka odpouští do konce roku poplatek za poskytnutí úvěru.


Se zajímavým pohledem na nakupování přišla společnost VISA. Ve Velké Británii prováděla psychologický průzkum v supermarketech a došla k závěru, že se při nakupování stává z lidí zvíře. Nákupní centra se mění v novodobou džungli, v níž každý hledá svou kořist způsobem, který lze přirovnat k hledání kořisti některého z šesti živočišných druhů.

Muži se podle studie Dr. Petera Colleta podobají nejčastěji gepardům samotářům a ženy bachyním, hledajícím nejlepší pochoutky. Ke kterému druhu patříte vy? Nakupujete jako gepardi, lvi, divoká prasata, zebry, paviáni, nebo sloni?


Bič na živnostníky

Vládě se nelíbí, že je řada živnostníků ve ztrátě a téměř nepřispívá do státní pokladny. Přes nesouhlas prezidenta Václava Klause s pomocí koalice prosadila, že živnostník bude platit zdravotní a zdravotní pojištění a dostávat příspěvky sociální podpory, jako by jeho příjem dosahoval alespoň poloviny průměrné mzdy, tedy přibližně 7 800 Kč.

Trochu mi to připomíná vtip, který se tak stává skutečností. Sejdou se ministři financí Spojených států, Francie a České republiky a vyměňují si zkušenosti.

Americký ministr povídá: Američan si vydělá deset tisíc dolarů. Dva zaplatí na daních, a co udělá se zbylými osmi, to je jeho věc.

Francouzský přidává: Francouz si vydělá deset tisíc euro. Osm zaplatí na daních, a co udělá se zbylými dvěma, to je jeho věc.

A Český ministr říká: Čech si vydělá deset tisíc korun. Dvanáct odvede na daních, a kde vezme zbylé dva, to je jeho věc.

Je pravdou, že řada živnostníků se do ztráty či nízkých zisků dostává uměle vyvolanými náklady. Zda za to trestat i podnikatele, kteří se horko těžko snaží rozvinout podnikání nebo bojují s úpadkem, je otázkou do diskuse.


Nezaměstnaných nepřibylo, ceny vzrostly

Počet registrovaných nezaměstnaných v listopadu setrval na říjnové úrovni 521 035, čímž se nezvýšila míra nezaměstnanosti a zůstává na 9,9 %.

skoleni_13_10

Rostoucí růst ekonomiky (viz HDP o 3,4 %) a nerostoucí nezaměstnanost jsou spojeny se zvyšující se mírou inflace. Spotřebitelské ceny v listopadu po dlouhé době meziročně vzrostly, dokonce o 1 %. Oproti říjnu se zvýšily o 0,5 %.


Fond neexistuje

OPF Kvanto, podílový fond ČSOB, neexistuje. Rozhodl o tom Vrchní soud na základě stížnosti MUDr. Vokrouhleckého, který nesouhlasí s přeměnou Zlatého investičního fondu Kvanto, a. s. na zmíněný otevřený fond. Od 9. prosince tak nemohou být prodávány a odkupovány podílové listy fondu.

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).