Hlavní navigace

Desetník: Reformujte, ale mě vynechte!

11. 8. 2003
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Reforma veřejných financí byla úspěšně přijata, a ministerstva se již začínají cukat. Mnohá by chtěla víc, než jim Sobotka nabízí. V uplynulé dekádě banky horentně oznamovaly své úspěchy ve tvorbě zisku a Dominik Hašek bude chytat levněji.

DESETNÍK 16/2003 (28. 7. 2003 – 10. 8. 2003)

Inkoust reformních zákonů ještě nestihl po prvním čtení uschnout a ministři již chtějí přidat. Přitom dohodnutý schodek rozpočtu je 118 mld. Kč bez jejich zvýšených nároků, což v přepočtu znamená, že se každý občan České republiky včetně dětí a penzistů zadluží téměř 12 tisíci korunami.

Ze všech ministerstev je nejnáročnější ministerstvo pro nejchudší – práce a sociálních věcí. Protože lidé vydělávají málo, chce i ministerstvo snížit odhad příjmů o 2 mld. Kč – přitom na výdajích hodlá utratit o 8 mld. Kč více, než kolik dostalo přiděleno od Ministerstva financí. O téměř 4,5 mld. Kč více si představuje také Ministerstvo dopravy na stavbu dálnice D47.

Školství nechce zůstat obětním beránkem. Zatím se sice spokojuje s rozpočtem o 1,2 mld. Kč hubenějším než letos, Petra Buzková ale bude ještě prosazovat zvýšení platů učitelů. Ti navíc trvají na zachování třináctého a čtrnáctého platu.

I další ministerstva si z utahování opasků utahují. Přidat chce Ministerstvo kultury (částku zatím tají), Ministerstvo spravedlnosti (70 mil. Kč), Ministerstvo zemědělství (1,8 mld. Kč, přestože si oproti loňsku přilepšilo již o 60 %) a Ministerstvo průmyslu (300 mil. Kč). Ministerstvo obrany již bez Tvrdíka souhlasí se sníženým rozpočtem, ale pouze za předpokladu garance povolených výdajů 2 % HDP i v příštích letech. Ostatní, vesměs malí, po vojensku sklapli podpatky a drží… krok.


Mnohem lépe než ministrům se daří zužování rozpočtu Dominiku Haškovi. Bez mrknutí oka si nechá snížit gáži o 2 miliony amerických dolarů a spokojí se s miliony šesti. Celou čtvrtinu platu tak obětuje za možnost hájení detroitské svatyně.

Ostatně snižování platů je v NHL letos v módě. Paul Kariya si nechal dobrovolně ubrat 85 % „mzdy“ při přestupu z Anaheimu do Colorada, kde bude dostávat „jen“ 1,5 mil. USD ročně. Tím klesl pod platový průměr soutěže 1,79 mil. USD.

Ani v NHL se redukce mezd netýká všech. Nejlépe placenými hráči nepochybně zůstanou JágrForsbergem s ročním příjmem přes 10 mil. USD plus příplatky a soukromé aktivity.


Škrty se vyhnou i dobrým studentům. Česká spořitelna ustoupila od úsporných opatření z počátku roku a ještě celý letošní rok vyplatí 10 tisíc Kč za červený diplom.


Proč by si Spořka neudělala dobromyslným krokem dobré jméno, když hospodářské výsledky hovoří jednoznačně: „nějakých deset tisíc nás nevytrhne“. Jen za první pololetí vydělala 3,4 mld. Kč čistého zisku.

Špatně si nevedou ani ostatní banky. Většina z nich oznámila růst oproti minulému roku, a ty, které zaznamenaly pokles, ho řádně omluvily a vysvětlily. V absolutních číslech se nejlépe vedlo Komerční bance – vydělala téměř 4,5 mil. Kč.


Zemědělcům narozdíl od bank zbudou jen oči pro pláč. Horko a sucho připravilo nejnižší úrodu za posledních 25 let. Horku jsou přičítány i úhyny tisíců ryb, proto se připravte na dražšího vánočního kapra a cukroví.

Horka naopak svědčí vínu. Dozrávající hrozny sládnou a chystají radostné vinobraní a výjimečný ročník pro všechny své obdivovatele. Kvalita se však také pravděpodobně podepíše na ceně.


Bankovní rada České národní banky rozhodla o snížení úrokových sazeb na historické minimum. Protože úroky z vkladů již nemají mnoho prostoru k ústupu, jedná se o zprávu pozitivní – mohou dále klesnout úroky z úvěrů.

Podaří se udržet reformu na uzdě?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).