Hlavní navigace

Desetník: Loupež v bance se nevyplácí

13. 4. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V posledním týdnu došlo k pěti loupežným přepadením finančních domů. Poslední napadenou byla Komerční banka v pátek a ve čtvrtek minulého týdne, největší počet napadení zaznamenala Česká spořitelna. Lupičům se ale lup nevyplatí - lupiči si nevydělají ani minimální mzdu.

DESETNÍK 32/2004 (29. 3. 2004 – 11. 4. 2004)

Lupiči na pobočkách a „čtení“ u bankomatu

Bankomaty České spořitelny byly před třemi týdny neznámými pachateli vybaveny čtečkou platebních karet, která snímala informace z magnetického proužku, a miniaturní kamerou, bedlivě sledující zadávaný PIN. Banka na to reagovala zablokováním přibližně 1000 potenciálně ohrožených platebních karet a instalací zařízení, které kopírování zabrání, a policie dopadením prvního z podezřelých.

V letošním roce ale také výrazně vzrostl počet loupežných přepadení bank. Jen v minulém týdnu bylo přepadeno pět finančních ústavů. Lupiči letos napadli ke dvěma desítkám poboček bank. Nejčastějším terčem nenechavců je Česká spořitelna, ale lupiči se nevyhýbají ani dalším finančním domům – poslední obětí byla v minulém týdnu Komerční banka.

„ČS je krajně znepokojena rostoucí dravostí, drzostí a agresivitou pachatelů. Naštěstí se útoky obešly bez vážnějších zranění. Psychická újma a šok těch, kdo byli nedobrovolnými aktéry těchto událostí, se však budou hojit dlouho. Zaměstnanci přepadených poboček prokázali bez výjimky velkou míru statečnosti a profesionálního přístupu.
ČS podniká veškeré kroky k tomu, aby podobným událostem předešla: ve vytipovaných pobočkách posilujeme fyzickou ostrahu, zavedli jsme zvláštní bezpečnostní režim, jednáme s Bankovní asociací o jednotném postupu bank atp. Možnosti banky jsou však omezené,“
komentuje loupeže Klára Gajdušková, tisková mluvčí České spořitelny.

Odhlédneme-li od nelegálnosti takovéhoto způsobu obživy, je to způsob značně nerentabilní a z ekonomického pohledu dosti nevýhodný.

Podle informací Policie ČR je objasněnost násilných trestných činů, do nichž se zahrnují i statistiky bankovních loupeží, 58 %. I kdyby byla objasněnost právě bankovních loupeží přibližně poloviční, řekněme 30 %, loupež se nemůže vyplatit ani nízkopříjmovým skupinám obyvatelstva. Z pobočky banky je možné (dle informací z důvěryhodného zdroje) ukrást hotovost maximálně v řádu desítek tisíc korun. Při sazbě od 5 let výše je očekávaný výnos menší než minimální mzda.

Předpokládejme nadprůměrně „úspěšný“ lup ve výši 100 000 Kč. Pokud je lupič chycen (pravděpodobnost 30 %), musí uloupenou hotovost vrátit. Jeho výnos je tedy 0 Kč za minimálně 5 let strávených ve vězení. Pokud chycen není, získá 100 000 Kč za několik minut „akce“ a dny až týdny plánování (což pro příklad výpočtu můžeme zanedbat).

Očekávaný výnos je tedy:

0 Kč * 30 % + 100 000 Kč * 70 % = 70 000 Kč

Ovšem je třeba spočítat ještě očekávaný čas, který loupeži věnuje. Je-li úspěšný, čas je možné zanedbat. Je-li ale neúspěšný, stráví loupeží minimálně pět let. Očekávaný čas spočítáme:

5 let * 30 % + 0 let * 70 % = 1,5 let

Není těžké již dopočítat očekávaný měsíční příjem z loupeže:

70 000 Kč : 18 měsíců = 3 389 Kč/měsíc

Očekávaný měsíční výnos z loupeže ve výši 3 389 Kč je spočítaný při poloviční úspěšnosti policie v odhalování násilné trestné činnosti, při minimální trestní sazbě za loupež a při provedení loupeže jedním pachatelem. Je-li lupičů více, lup se nezmění a trestní sazba se násobí (svůj „flastr“ dostane každý), tedy již při dvou lupičích je měsíční výnos čtvrtinový – jen 972 Kč.

Ovšem nekradou se jen peníze, ale téměř vše. Na Jižní Moravě jsou hitem sazenice vinné révy, jejíž cena na černém trhu roste, a zloději nepohrnou ani SPZkou osobních automobilů. S kradenými státními poznávacími značkami pak navštěvují benzinové pumpy, od nichž odjíždějí bez zaplacení „na účet“ okradeného majitele vozu.


DPH stále v kurzu

Po schválení novely zákona o DPH Senátem a kritickém článku Milana MarkaNovela DPH – vládní lži a parlamentní bída“ podle předpokladu prezident Václav Klaus zákon vetoval. Se starým zákonem o DPH se ale v Unii ukázat nemůžeme – to byl ostatně hlavní důvod, proč pro nový zvedl ruku Senát.

Pokud se legislativcům nepodaří prosadit novelu zákona o DPH, budeme mít potíže s mezinárodním obchodem – současná verze neodpovídá evropským normám o volném pohybu zboží a služeb. Podle posledních zpráv se ale zdá, že Poslanecká sněmovna prezidentské veto přehlasuje. Koalice je připravená svolat všechny své poslance ze služebních cest a pro přijetí zákona budou hlasovat i koaliční rebelové.


Hypotéky na výsluní

Hypoteční trh chytil druhý dech. Konkurence tlačí úrokové sazby stále níže navzdory očekávání a prohlášení hypotečních expertů bank. Poslední novinkou je předvelikonoční snížení úrokové sazby s pětiletou fixací Wuestenrot hypoteční banky, kde nyní klienti zaplatí pouze 4,55 % oproti dosavadní 4,70 %. Mimořádná nabídka platí do 30. června 2004.

Wuestenrot hypoteční banka se vrhá do boje po snížení úrokových sazeb čtveřicí bank, které se zaměřily především na jednoletou fixaci – Česká spořitelna, Raiffeisenbank, eBanka a GE Capital Bank.

Pozor ale na nebezpečí nízkých úrokových fixací. Mohou být pouhým lákadlem na klienty a po uplynutí první „obrátky“ nasadí banka, která získá díky přestupním nákladům téměř monopolní postavení, úrokovou sazbu vyšší.

Dělají banky pro ochránění poboček před lupiči dost?

Seriál: Desetník

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šefredaktor odbormných komutních webů Poradci-sobě.cz a Realiťáci-sobě.cz. Šéf obsahu EMA data.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).