Hlavní navigace

Seriál Desetník

Pravidelná rubrika Měšce shrnující nejdůležitější události posledních deseti pracovních dnů.

Desetník: Karta se obrací - banka proti ministerstvu

Ministerstvo financí si loni zahrávalo s bankami. Nyní se karta obrací a banka podává podnět proti ministerstvu. Ministr financí mezi tím sanuje VZP, ale problémy zdravotnictví se tím nevyřeší. Může se ale tlouci v prsa - naše ekonomika překonala portugalskou... a něco navíc.

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Boj o voliče přes podporu rodiny

Předvolební boj nabírá na obrátkách. Hlavním tématem vedle snižování daní z příjmů se stala podpora rodin s dětmi - a nabírá již konkrétní podoby. Současný premiér je mistrem volebního cyklu, a ve vidině volebního vítězství rozdává miliardy - a zvyšuje i minimální mzdu.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Snížení spotřebních daní lidem nepomůže!

Ministerstvo financí si mne ruce: Polská vláda přiznala, že snížení spotřebních daní z pohonných hmot spotřebitelům nepomohlo, a tak mělo české ministerstvo pravdu. Zato bankovní poplatky a zdravotnictví jsou už jen čistou politickou hru... kam se ztratil rozum?

Doba čtení: 6 minut

Desetník: Snižování daní - populismus, nebo vox populi?

V uplynulé dekádě pracovních dnů se udály tři významné události - poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o dani z příjmů, Sdružení obrany spotřebitelů aktivizuje klienty ČSOB k hromadné žalobě a Rath uvalil nucenou správu na VZP. Jaký budou mít tyto události dopad?

14. 11. 2005 0:00
Doba čtení: 7 minut

Desetník: Bude se regulovat!

Ministerstvo financí ukončilo diskusi s bankami. Výsledkem je 13 legislativních omezení - regulací a 12 oblastí, kde vyhrožuje legislativní změnou, pokud selže samoregulace. Jaký dopad bude mít krok Ministerstva financí na bankovní klienty? Prospěje jim?

Doba čtení: 7 minut

Desetník: Koncesionářské poplatky za PC!

Téma týdne: Koncesionářské poplatky. Budou se platit i z počítačů? Pokud ano, za jakých podmínek? Kdo na to doplatí? A stojí výběr koncesionářských poplatků vůbec za to? Parlament chce navíc "přistřihnout" křídla obchodním řetězcům - schvaluje zákon limitující podmínky výprodejů. Pomůže?

Doba čtení: 7 minut

Desetník: Popovídejte si se šéfem ČSOB

Aniž to tušíte, možná jste to právě vy, kdo si povídal s generálním ředitelem ČSOB. Nevěříte? Ano, nejvyšší představitel jedné ze tří největších bank v České republice sestoupil ze svých výšin a skryt v anonymitě se "procházel mezi prostým lidem". A zavítá mezi smrtelníky častěji!

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Ministerstvo s námi nemluví!

Ministerstvo financí rozpoutalo s bankami "debatu" o kvalitě bankovních služeb a přístupu ke klientovi. Banky na to ale mají jiný názor: "Ministerstvo s námi nemluví!" Jak vypadá "diskuse" podle ministerstva a jak by si ji představovaly banky? A víte, proč se Afričané více smějí?

19. 9. 2005 0:00
Doba čtení: 7 minut

Desetník: Ministerstvo vs. banky - Kde nastala chyba?

Ministerstvo financí rozpoutalo "veřejnou diskusi" s bankami na téma "zkvalitnění služeb bankovních klientů". Diskuse rozpoutala řadu vášní a rozporuplné reakce ze strany bank i další odborné veřejnosti. Může přispět svému cíli, nebo je to jen součást předvolebního boje?

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Stojí svět před energetickou krizí?

Cena ropy se za poslední 3 roky vyšplhala z 16 USD za barel na 65 a růstový trend na trhu s ropou je třetí nejdelší v dějinách lidstva. Ještě před 23 lety takové zvýšení vyvolalo hospodářskou krizi. Máme ji očekávat také? Hrozí světu energetická krize? Máme šanci vyhnout se jí?

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Konec vyvlastňování v Čechách?

Hitem poslední doby je svolávání mimořádných valných hromad za účelem vyvlastnění minoritních akcionářů. Tomu minulý čtvrtek udělal přítrž Senát – už cenu výkupu akcií nemůže stanovit jen majoritní akcionář, ale musí ji schválit také KCP. Bude konec nedobrovolnému vyvlastňování?

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Rychleji a rychleji... 6 % ročně!

Okurková sezóna se nekoná. Postarala se o to vláda, která v posledních deseti dnech chrlí jedno opatření a jeden zákon za druhým. Mnohé z nich dopadnou i na každého z nás. Co nás čeká a nemine a jak se vyvíjí "diskuse" o bankovních poplatcích rozpoutaná Ministerstvem financí?

25. 7. 2005 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Útok v Londýně - svět se oklepal a jede dál...

Tragický teroristický útok v londýnském metru a autobusu za sebou zanechal pět desítek mrtvých a stovky truchlících, jeho dopady na ekonomiku se ale zdají být minimální. Svět se oklepal z utržené rány a vrací se do zaběhlých kolejí. Jaké následky útok zanechal a kdo na něm vydělal?

Doba čtení: 3 minuty

Desetník: Tři rány pro platební karty

Platební karty dostaly v uplynulých čtrnácti dnech hned tři velké rány, které mohou ohrozit důvěru v bezpečnost kartových operací. Nejedná se jen o krádež dat 40 milionů klientů, ale o další, mnohem závažnější případy. Je bezpečnost platebních karet skutečně vážně ohrožena?

27. 6. 2005 0:00
Doba čtení: 7 minut

Desetník: Nejbohatší dále bohatnou

Chcete být bohatí? Kdo by nechtěl! Věřte, že se to vyplatí. Podle studie společnosti Capgemini bohatí lidé dále bohatnou. Když se vám zbohatnout nepodaří, vězte, že na bydlení budete mít stále snáze. Úrokové sazby hypoték dále klesají a banky se snaží podmanit klienty i jinak než cenou.

13. 6. 2005 0:00
Doba čtení: 5 minut

Desetník: Navržené důchodové reformy nejsou dobré

Politické strany navrhly své varianty důchodové reformy. Tým expertů pak všechny varianty propočítal podle očekávaného vývoje populace. A výsledek? Ani jedna navrhovaná reforma není optimální. Podíváme se též na podivné počínání státu ohledně Českého Telecomu.

Doba čtení: 6 minut

Desetník: Dohodly se banky na cenách?

Bankovní poplatky jsou trnem v oku nejen klientům, kteří je musí platit, ale už i Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, kterému si rozhořčení klienti stěžují. Proto ve čtvrtek bez varování vtrhl do velké bankovní trojky a zahájil správní řízení ve věci možné kartelové dohody o cenách.

Doba čtení: 5 minut

Desetník: U doktora zaplatíme víc

Zvykli jste si na bezplatnou lékařskou péči? Tak si rychle odvykněte! Připadají vám současné doplatky za léky příliš vysoké? Přehodnoťte svůj názor! Současný stav českého zdravotnictví je neudržitelný a spoluúčast pacienta je jediným možným lékem. Máme se na co těšit...

Desetník: Spor o platební karty se vyostřuje

V uplynulých deseti pracovních dnech jsme měli o zábavu postaráno: vládní krize je plná zvratů a vyostřil se spor o poplatky při platbě kartami MasterCard a Maestro, když nekompromisně zareagovala Komerční banka. Dekáda byla bohatá i na produktové novinky a další ekonomické informace.

18. 4. 2005 0:00
Doba čtení: 6 minut

Desetník: "Vláda" přežívá a Telecom prodá...

Česká vláda přežila hlasování o nedůvěře, přestože většina ministrů z řad koaličních partnerů vládu opouští. Důvodem, proč se sociální demokraté drží vlády zuby nehty, je pravděpodobně privatizace Českého Telecomu… to ovšem nejsou zdaleka jediné významné události uplynulých dní.

Doba čtení: 3 minuty

Desetník: Máme se lépe!

Možná jste si toho v každodenním shonu nestihli všimnout, ale je to tak. Máme se lépe. Statistici spočítali, že náš blahobyt stoupl (kupodivu mzdy méně, ale co na tom), a tak se můžeme radovat. A co s vydělanými penězi? Vždy se najde nějaká zaručená investice… nebo vládní záměr…

Doba čtení: 5 minut

Desetník: ČSSD chce snížit daně

Sociální demokracie v pátek představila dlouho utajovaný návrh snižování daní z příjmů - a jde o snižování poměrně radikální. Vedle úprav, o nichž se již delší dobu hovořilo, připravila další překvapení. A jak si stojí návrh ministra financí Bohuslava Sobotky oproti "rovné dani" ODS?

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Za vklady v bance dostaneme míň

Od minulého léta banky straší zejména úvěrové klienty, že úrokové sazby porostou. Opak je ale zatím pravdou. Snížení úrokových sazeb čeká ale nejen úvěry, ale také vklady. Mezi tím banky vykazují rostoucí zisky a i levicová vláda plánuje snížení daní z příjmů.

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Produktová smršť

Uplynulá dekáda pracovních dní byla vskutku plodná. Řada bank spustila nebo oznámila spuštění nových produktů – a je z čeho vybírat. Novinky zaplavily běžné účty pro studenty, seniory, handicapované i ostatní občany, spořící a investiční produkty i úvěry.

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Dárcovské SMS - stát se nenapakuje

Vlna tsunami v jihovýchodní Asii podnítila vlnu solidarity mezi lidmi. Novým fenoménem se staly dárcovské SMS, jejichž významná část ale náleží státu v podobě DPH. Stát ale slíbil, že vybranou daň připíše humanitárním organizacím. Jak a komu můžete přispět i vy?

Doba čtení: 3 minuty

Desetník: Děti za 10 000 Kč

Děti jsou dražší, než si mnozí lidé připouštějí. Přestože mnohé páry odkládají pořízení potomstva právě z ekonomických důvodů, zřejmě ani ony netuší, kolik svým rozhodnutím ušetří. Český statistický úřad už ví. Narozdíl od dětí hypotéky zlevňují - a ne málo.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Platy poslanců vzrostou na úkor policistů

Český Parlament perlí. Další nechvalnou kuriozitou je zvýšení platů ústavních činitelů na úkor policistů. Jak je to možné? Policisté tak budou mít smutnější Vánoce, než čekali. Pokud chcete vy mít Ježíška bohatšího, uděláte lépe, když pořízení dárků odložíte na leden. Proč?

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Nemocnice - privatizovat, či ne?

Diskuse o privatizaci nemocnic se z věcných argumentů změnila v hádku, která vyústila v další výkvět české legislativy. Asi je naivní chtít po poslancích, aby zákonům, jimiž se máme řídit, dali jasný řád. Stojí ale za chaosem snaha o lepší zdravotní péči, nebo politikaření?

Desetník: Desetníky už nevyměníte snadno

V pátek tomu byl právě rok, kdy z českých obchodů zmizely desetníky a dvacetníky. Do roka a do dne jsme si je mohli vyměnit na pobočce libovolné české banky bez poplatku. Ode dneška již budeme muset hledat pobočku ČNB, a ta jich má vskutku poskrovnu.

1. 11. 2004 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Desetník: Daně rostou aneb Kuřáci, těšte se

Vláda se chystá zvyšovat spotřební daň a opravuje nedostatky v zákoně o DPH. Mezi bankami probíhá neotřelý boj o klienty hypotečních úvěrů - úrokové sazby mají oddechový čas - a vymýšlejí se nové způsoby, jak přilákat úspory obyvatel.

18. 10. 2004 0:00
Doba čtení: 6 minut