Hlavní navigace

Desetník: Rychleji a rychleji... 6 % ročně!

25. 7. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Okurková sezóna se nekoná. Postarala se o to vláda, která v posledních deseti dnech chrlí jedno opatření a jeden zákon za druhým. Mnohé z nich dopadnou i na každého z nás. Co nás čeká a nemine a jak se vyvíjí "diskuse" o bankovních poplatcích rozpoutaná Ministerstvem financí?

DESETNÍK 61/2005 (11. 7. 2005 – 24. 7. 2005)

Bankovní poplatky a ministerský evergreen…

Takovou míru aktivity, jakou projevuje vláda a Ministerstvo financí v posledních dnech a která ovlivňuje prostředí české ekonomiky, jsme již dlouho nezažili. Téměř nepřetržitě jsou schvalovány a předkládány novely a nové zákony, zakládány pracovní skupiny.

Rozruch způsobil již počátkem uplynulé dekády pracovních dnů Ministerstvo financí zveřejněním materiálu „Vyhodnocení veřejné diskuse – Zlepšení postavení klientů bank v České republice“, který uzavíral přijímání podnětů veřejnosti na zlepšení bankovního sektoru. Proti některým uvedeným tvrzením se ohradily dvě ze tří nejvíce dotčených bank.

Nejrychleji a nejvíce razantně, jak už je v souvislosti s bankovními poplatky a vyšetřováním možného kartelu zvykem, reagovala Česká spořitelna. Podle ní Ministerstvo financí hazarduje s pověstí českého bankovnictví. Navíc má požadavky, které jsou vzhledem k varování ze strany Antimonopolního úřadu nesplnitelné. Antimonopolní úřad varoval, že jakékoli jednání mezi bankami (byť za přítomnosti Ministerstva financí) může vnímat jako porušení Zákona o hospodářské soutěži.

Výroky Ministerstva se nelíbily ani Komerční bance, která uvedla: KB zásadně odmítá prohlášení Ministerstva financí ČR, které uvádí, že finanční sektor stojí právě na bankách a negativních zkušenostech klientů, které snižují poptávku po moderních produktech.

ČSOB neodpověděla na dokument ministerstva přímo, ale v období mezi prohlášením ostatních dvou bank vydala zprávu o studii, která potvrzuje, že zájem jejich klientů o moderní technologie roste, a nikoli klesá (jak tvrdilo Ministerstvo financí). Zároveň jsou klienti ČSOBPoštovní spořitelny spokojení – 94 % respondentnů uvedlo, že jsou velmi nebo celkem spokojeno. Na pětibodové škále, kde 5 je maximum, získala na spokojenosti v průměru 4,72.

Ať tak či onak, skutečností je, že se expertní skupina složená ze zástupců ministerstva, ČNB, spotřebitelů i Bankovní asociace minulou středu sešla na svém prvním zasedání. Nelze zastřít ani fakt, že v poslední době dochází k výrazným posunům v poplatkové politice bank (např. Česká spořitelna a Raiffeisenbank zruší poplatek za zrušení účtu, ČSOB sníží poplatek za výběr z vlastního bankomatu na Slovensku apod.).

Můžeme pouze spekulovat, zda, případně jakou, to má souvislost s razantními kroky Ministerstva financí, za nimiž stojí především jeden muž – Tomáš Prouza, náměstek ministra financí.


Vláda: Rychleji a ještě rychleji

Jak jsem uvedl již v úvodu předchozí části Desetníku, aktivita vrcholných orgánů státní správy České republiky je nevídaná. A neprojevuje se to zdaleka jen na diskusi o bankovním sektoru. Přesto by některé kroky měly být učiněny ještě rychleji.

Týká se to především deregulace nájemného. Zatímco vláda rozhodla o zvýšení nájmů v průměru o 9,7 % ročně, plán na zvýšení růstu české ekonomiky počítal mezi dalšími téměř třemi stovkami opatření s okamžitou deregulací. Tu premiér smetl ze stolu, a obětoval pouze Prahu 1, kde svolil k průměrnému ročnímu růstu nájmů do roku 2012 ve výši 17,8 % ročně.

Ostatně premiér Jiří Paroubek se činil. Pro deník Bloomberg prohlásil, že je český důchodový systém stabilizovaný nejméně na 20 let, a že tedy žádnou reformu nepotřebuje. Za dvacet let se dá prý vymyslet alternativa např. v propopulační politice…

Zřejmě by se svým premiérem nesouhlasil ani ministr pro ekonomiku Marina Jahn, který s týmem expertů připravil již zmíněný plán na zvýšení růstu ekonomiky s ambiciózní představou zrychlení růstu HDP do roku 2013 na 6 %. Ovšem kromě deregulace nájmů přišel i o další prorůstová opatření, jakými bylo školné na vysokých školách, platby u lékařů a jiné.

Zrychlení se ale netýká pouze růstu ekonomiky. Vláda rozhodla i o zrychlení slučování státních dozorových orgánů. Místo harmonogramu postupného slučování bankovního dohledu, dohledu nad družstevními záložnami, dohledu nad pojišťovnami a penzijními fondy a dohledu nad kapitálovým trhem do roku 2010 dojde k jejich „šokovému“ sloučení již na jaře příštího roku pod hlavičku ČNB. Kromě úspory nákladů přinese sloučení i zvýšení transparentnosti trhu.

Transparentnosti má přispět i nový zákon o podnikání na kapitálovém trhu, který též schválila vláda. Kromě implementace zbývajících evropských směrnic upřesňuje postup při veřejných dražbách cenných papírů, pravidel pro mimoburzovní trh, poskytování náhrad z Garančního fondu obchodníků s cennými papíry apod.

A transparentnost do třetice. Vláda schválila také novelu loterijního zákona, která má přispět k vyšší průhlednosti kasin, heren a loterií. Například část zisku, kterou musí povinně z hazardu provozovatel odvádět na dobročinné účely, nebude moci jít ve prospěch nadace založené kasinem či některým z jeho majitelů.

Legislativa pokročí i v další oblasti. Opět zatím jen vláda schválila koncesní zákon, který umožní spolupráci veřejného a soukromého sektoru – tzv. PPP (Public-Private-Partnership). Přestože zákon ještě není přijat, o soukromý kapitál se už přetahuje vězeňská správa a Ministerstvo dopravy, a další na sebe nenechají dlouho čekat. Díky zákonu se budou moci soukromí investoři zapojit do výstavby škol, věznic, veřejných nemocnic, silnic a dalších.

A konečně vláda schválila i rozpočet pro příští rok. Počítá s deficitem ve výši 76,4 mld. Kč při výdajích 906,6 mld. Kč. Přestože je deficit o 7 mld. Kč nižší než v letošním roce, je možné, že ještě není definitivní. Některé resorty se již nechaly slyšet, že jim přidělené peníze nestačí. Například ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach by chtěl přibližně o 6 mld. Kč více. Tak uvidíme… Zdeněk Škromach připravuje navíc velké změny v systému sociálních dávek a podpoře v nezaměstnanosti, ale o tom zas někdy jindy.

Měly by se nájmy deregulovat okamžitě?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).