Hlavní navigace

Desetník: Dárcovské SMS - stát se nenapakuje

10. 1. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Vlna tsunami v jihovýchodní Asii podnítila vlnu solidarity mezi lidmi. Novým fenoménem se staly dárcovské SMS, jejichž významná část ale náleží státu v podobě DPH. Stát ale slíbil, že vybranou daň připíše humanitárním organizacím. Jak a komu můžete přispět i vy?

DESETNÍK 49/2004 (13. 12. 2004 – 9. 1. 2005)

Dárcovské SMS – fungování a rozdělení peněz

Dárcovská SMS je snadný způsob přispění na dobročinné účely. Stačí na telefonní číslo 87777 z které­hokoli mobilního telefonu odeslat SMS zprávu ve tvaru DMS HESLO, kde „HESLO“ představuje kód projektu, na který chcete přispět. Z vašeho účtu se při vyúčtování hovorného odečte 35,70 Kč a na účet projektu, který podporujete, přibude částka 27,03 Kč.

Po ničivé vlně tsunami v jihovýchodní Asii vlna solidarity rozhýbala do té doby stojaté vody dárcovských SMS. Jejich prostřednictvím lze přispívat na dva projekty na obnovu postižených oblastí – nadace ADRA pořádá sbírku na pomoc postižené Asii a nadace Člověk v tísni sbírku na okamžitou pomoc Srí Lance.

Chcete-li přispět na pomoc postiženým oblastem prostřednictvím SMS, zašlete zprávu na telefonní číslo 87777 ve tvaru:
  • DMS SRILANKA – nadace Člověk v tísni
  • DMS ASIE – nadace ADRA

Podle posledních informací bylo k 7. lednu 2005 17:35 odesláno 17 457 dárcovských SMS nadaci Člověk v tísni, kam bylo možné přispívat od 6. ledna 2005. Tedy za dva dny. Ke stejnému datu a času obdržela nadace ADRA neuvěřitelných 1 253 968 dárcovských SMS. Celkem bylo na pomoc Asii odesláno 1 271 425 DMS, což představuje dar ve výši 34 366 617,75 Kč – a 11 023 254,75 Kč si mezi sebe rozdělil stát, mobilní operátoři, fórum dárců a ATS Praha.

Z více než 11 mil. Kč, přerozdělených mezi „servisní organizace“, nejvíce připadne státu. Z každé DMS obdrží 5,70 Kč ve formě daně z přidané hodnoty. 2,97 Kč si mezi sebe přerozdělí mobilní operátoři, fórum dárců a ATS Praha v utajovaném poměru. Navíc byla placena ještě tzv. iniciační SMS zpráva podle tarifu klienta.

Přivýdělek ze solidarity lidí nezůstal stranou kritiky veřejnosti, a tak stát nakonec ustoupil. V únoru vybranou daň připíše nadacím formou mimořádných dotací. Navíc byla iniciována příprava novely zákona o DPH, která by případ humanitárních SMS řešila. Možnosti jsou dvě – buď bude DPH připisována nadacím, nebo budou SMS na dobročinné účely osvobozeny od daně z přidané hodnoty.

Počet zaslaných SMS nenechal stranou pozornosti ani mobilní operátory. Ti z každé zprávy získávají poplatek dle použitého tarifu, což se také nelíbí veřejnému mínění. Ostatně, proč by měly mobilní operátoři těžit z mezilidské solidarity? Důsledkem kritiky je dohoda mobilních operátorů ze 4. ledna 2005, která říká, že od 5. ledna 2005 8:00 bude v rámci zaslání DMS (dárcovské SMS) iniciační SMS zdarma.

Projekt dárcovských SMS byl zkušebně spuštěn v loňském roce, je do něj zapojeno 35 neziskových organizací a jeho prostřednictvím se pomáhalo například Tatrám. Česká republika je podle Jaroslava Kubišty z Asociace mobilních operátorů první zemí, v níž byl projekt dárcovských SMS realizován.

skoleni_4_3

Pomáhat lze nejen SMS

Přestože DMS je poměrně efektivní způsob darování, výše darované částky a poměrně vysoké administrativní náklady (ve výši 10 % z darované částky) ho předurčují spíše k většímu počtu menších darů. Pro větší dary je stále výhodnější bankovní převod. Nabídka institucí, prostřednictvím nichž můžete převést prostředky na pomoc postiženým oblastem Asie, je navíc pestřejší – což umožňuje směřovat váš dar přesněji na oblast či účel pomoci.

Čísla účtů na pomoc Asii

Pomoci se rozhodly i banky. ČSOB odpouští poplatky spojené s převody finančních darů, přispěla 150 tis. Kč na výjezd pediatrické nemocnice a následně věnovala 1 mil. Kč. Česká spořitelna zaslané prostředky navýší o stejnou sumu, kterou pošle na účet České katolické charity. Komerční banka věnovala již 3. ledna 2 mil. Kč.

Letem finančním světem

Anketa

Zapojil/a jste se do pomoci jihovýchodní Asii?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).