Hlavní navigace

Desetník: Dárcovské SMS - stát se nenapakuje

Petr Zámečník

Vlna tsunami v jihovýchodní Asii podnítila vlnu solidarity mezi lidmi. Novým fenoménem se staly dárcovské SMS, jejichž významná část ale náleží státu v podobě DPH. Stát ale slíbil, že vybranou daň připíše humanitárním organizacím. Jak a komu můžete přispět i vy?

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

DESETNÍK 49/2004 (13. 12. 2004 – 9. 1. 2005)

Dárcovské SMS – fungování a rozdělení peněz

Dárcovská SMS je snadný způsob přispění na dobročinné účely. Stačí na telefonní číslo 87777 z které­hokoli mobilního telefonu odeslat SMS zprávu ve tvaru DMS HESLO, kde „HESLO“ představuje kód projektu, na který chcete přispět. Z vašeho účtu se při vyúčtování hovorného odečte 35,70 Kč a na účet projektu, který podporujete, přibude částka 27,03 Kč.

Po ničivé vlně tsunami v jihovýchodní Asii vlna solidarity rozhýbala do té doby stojaté vody dárcovských SMS. Jejich prostřednictvím lze přispívat na dva projekty na obnovu postižených oblastí – nadace ADRA pořádá sbírku na pomoc postižené Asii a nadace Člověk v tísni sbírku na okamžitou pomoc Srí Lance.

Chcete-li přispět na pomoc postiženým oblastem prostřednictvím SMS, zašlete zprávu na telefonní číslo 87777 ve tvaru:
  • DMS SRILANKA – nadace Člověk v tísni
  • DMS ASIE – nadace ADRA

Podle posledních informací bylo k 7. lednu 2005 17:35 odesláno 17 457 dárcovských SMS nadaci Člověk v tísni, kam bylo možné přispívat od 6. ledna 2005. Tedy za dva dny. Ke stejnému datu a času obdržela nadace ADRA neuvěřitelných 1 253 968 dárcovských SMS. Celkem bylo na pomoc Asii odesláno 1 271 425 DMS, což představuje dar ve výši 34 366 617,75 Kč – a 11 023 254,75 Kč si mezi sebe rozdělil stát, mobilní operátoři, fórum dárců a ATS Praha.

Z více než 11 mil. Kč, přerozdělených mezi „servisní organizace“, nejvíce připadne státu. Z každé DMS obdrží 5,70 Kč ve formě daně z přidané hodnoty. 2,97 Kč si mezi sebe přerozdělí mobilní operátoři, fórum dárců a ATS Praha v utajovaném poměru. Navíc byla placena ještě tzv. iniciační SMS zpráva podle tarifu klienta.

Přivýdělek ze solidarity lidí nezůstal stranou kritiky veřejnosti, a tak stát nakonec ustoupil. V únoru vybranou daň připíše nadacím formou mimořádných dotací. Navíc byla iniciována příprava novely zákona o DPH, která by případ humanitárních SMS řešila. Možnosti jsou dvě – buď bude DPH připisována nadacím, nebo budou SMS na dobročinné účely osvobozeny od daně z přidané hodnoty.

Počet zaslaných SMS nenechal stranou pozornosti ani mobilní operátory. Ti z každé zprávy získávají poplatek dle použitého tarifu, což se také nelíbí veřejnému mínění. Ostatně, proč by měly mobilní operátoři těžit z mezilidské solidarity? Důsledkem kritiky je dohoda mobilních operátorů ze 4. ledna 2005, která říká, že od 5. ledna 2005 8:00 bude v rámci zaslání DMS (dárcovské SMS) iniciační SMS zdarma.

Projekt dárcovských SMS byl zkušebně spuštěn v loňském roce, je do něj zapojeno 35 neziskových organizací a jeho prostřednictvím se pomáhalo například Tatrám. Česká republika je podle Jaroslava Kubišty z Asociace mobilních operátorů první zemí, v níž byl projekt dárcovských SMS realizován.

Tip Měšec I. fáze daně

Pomáhat lze nejen SMS

Přestože DMS je poměrně efektivní způsob darování, výše darované částky a poměrně vysoké administrativní náklady (ve výši 10 % z darované částky) ho předurčují spíše k většímu počtu menších darů. Pro větší dary je stále výhodnější bankovní převod. Nabídka institucí, prostřednictvím nichž můžete převést prostředky na pomoc postiženým oblastem Asie, je navíc pestřejší – což umožňuje směřovat váš dar přesněji na oblast či účel pomoci.

Čísla účtů na pomoc Asii

Pomoci se rozhodly i banky. ČSOB odpouští poplatky spojené s převody finančních darů, přispěla 150 tis. Kč na výjezd pediatrické nemocnice a následně věnovala 1 mil. Kč. Česká spořitelna zaslané prostředky navýší o stejnou sumu, kterou pošle na účet České katolické charity. Komerční banka věnovala již 3. ledna 2 mil. Kč.

Letem finančním světem

Anketa

Zapojil/a jste se do pomoci jihovýchodní Asii?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).