Hlavní navigace

Desetník: "Vláda" přežívá a Telecom prodá...

4. 4. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Česká vláda přežila hlasování o nedůvěře, přestože většina ministrů z řad koaličních partnerů vládu opouští. Důvodem, proč se sociální demokraté drží vlády zuby nehty, je pravděpodobně privatizace Českého Telecomu… to ovšem nejsou zdaleka jediné významné události uplynulých dní.

DESETNÍK 54/2005 (14. 3. 2005 – 3. 4. 2005)

Vládní krize a prodej Českého Telecomu

Na pátečním zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky vláda přežila hlasování o nedůvěře. Radost představitelů „nejsilnější“ vládní strany nezkalila ani skutečnost, že nezískali důvěru, ale jen díky komunistickým poslancům, kteří se zdrželi hlasování. Pravicoví poslanci lamentují nad vehnáním země do náruče komunistů, levicoví si mnou ruce – komunisté získali větší vliv, sociální demokraté možnost dokončení privatizace Českého Telecomu.

Privatizace Českého Telecomu je možná hlavní příčinou vyostření vládní krize, která pokračuje odchodem lidovců a některých unionistů z ministerských křesel. Přestože o výherci tendru na téměř monopolního poskytovatele pevných telefonních linek má rozhodnout pouze cena, spekulují opoziční poslanci z řad ODS o pravděpodobné provizi za uskutečnění prodeje. Vždyť si vláda nechává stále možnost prodeje přes kapitálový trh. Nu, zřejmě hovoří z vlastní zkušenosti…

Cena, kterou španělská Telefonica za Český Telecom nabídla, je opravdu nevídaná. Nabídla za 51% podíl nikým nepředpokládaných 82,623159 mld. Kč, což téměř o 10 mld. Kč převyšuje nejvyšší očekávanou nabídku. O předběžných nabídkách ani nemluvě. Cena odpovídá 502 Kč/akcii, téměř o 100 Kč více, než jaká byla cena v den otevření obálek na Pražské burze. Není se tedy co divit, že druhý den po zahájení obchodování vystoupila o 10 % (v průběhu dne vyklesala na denní růst cca. 7 až 8 %) a přečkala i hlasování o nedůvěře vlády s růstem.

Srovnejte denní růst akcií Českého Telecomu s ročními úrokovými sazbami. Nezapomínejte ale ani na skutečnost, že rychlost, s níž akcie stoupají, je stejná, s níž mohou klesat. Vzpomeňte na černou středu 23. března 2005 na Pražské burze.

Podnikatelé – blýská se na lepší časy?

Zpřísnění zákazu švarcsystému – tedy zaměstnávání živnostníků na práce, které mohou vykonávat zaměstnanci, znepříjemnilo podnikání celé řadě podnikatelů. Nejasnosti v uplatňování zákona měly i úřady práce a podnikatelé neměli jistotu, co si dovolit mohou a za co je čeká tvrdá sankce v podobě miliónové podobě.

Senátoři se zákonem o zákazu švarcsystému nejsou spokojeni a nelíbí se jim. Proto ho chtějí zrušit. Za zrušení se zasazují senátoři za ODS a jednotlivci z ostatních stran s výjimkou členů ČSSD. Možná se tedy podnikatelé dočkají uvolnění napjatých vztahů s úřady práce, které na dodržování zákonu o zaměstnanosti a dalších pracovně právních předpisů dohlížení.

Senát se poslední dobou živnostníků zastává čím dál častěji. V neposlední době například zamítl zákon o registračních pokladnách.

Úrokové sazby budou dále klesat?

Česká národní banka na svém zasedání minulou středu rozhodla o snížení úrokových sazeb. Klíčová diskontní sazba klesla na 2 %. Pokles sazeb centrální banky s sebou nese pokles úrokových sazeb ostatních bank – a to jak u vkladů, tak u úvěrů.

Vzhledem k tomu, že se úrokové sazby již dotýkají svého dna, nelze očekávat výraznější pokles. I když… ač to banky často tají, vždy se dá jít ještě níže. Dokladem může být půjčka První byt od Wüstenrot – stavební spořitelny, která poskytuje úvěr na bydlení pro mladé za stejných podmínek jako Státní fond rozvoje bydlení, jen s o něco vyšší úrokovou sazbou. Ta je ovšem téměř o jeden procentní bod nižší než úroková sazba obdobného úvěru pro klienty, kteří podmínky přidělení státní půjčky nesplňují.

FIN23

Finanční novinky

Papež Jan Pavel II. zemřel

V sobotu zemřel papež Jan Pavel II., hlava křesťanské církve. Jan Pavel II. se zasadil o komunikaci mezi církvemi různých náboženství. Patnáct až dvacet dní po jeho smrti se sejdou kardinálové mladší 80ti let na konkláve, kde budou ze svého středu volit nového papeže. Kardinálové se zavřou do Sixtýnské kaple, z níž nevyjdou, dokud se dvoutřetinovou většinou neshodnou na novém papeži.

Možná by zavření poslanců českého parlamentu do účinného rozhodnutí nebylo na škodu, naopak, prospělo by ekonomice naší země. Nic není pro ekonomické prostředí horší než nejistota a nekvalifikovaná rozhodnutí…

Měla by vláda prodat Český Telecom za cenu, kterou nabízí Telefonica?

Autor článku

Šefredaktor odbormných komutních webů Poradci-sobě.cz a Realiťáci-sobě.cz. Šéf obsahu EMA data.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).