Hlavní navigace

Desetník: Desetníky už nevyměníte snadno

1. 11. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V pátek tomu byl právě rok, kdy z českých obchodů zmizely desetníky a dvacetníky. Do roka a do dne jsme si je mohli vyměnit na pobočce libovolné české banky bez poplatku. Ode dneška již budeme muset hledat pobočku ČNB, a ta jich má vskutku poskrovnu.

DESETNÍK 45/2004 (18. 10. 2004 – 31. 10. 2004)

Desetníky končí – ceny potravin rostou

Vzpomínáte si ještě, jak poslední české desetníky a dvacetníky vypadaly? Já ano, z nostalgie a pro případ partičky desetníkového mariáše jich ještě pár nosím v peněžence. Čas od času nějaký vytratím, a tak se i má soukromá zásoba neplatných mincí tenčí, stejně jako hodnota všech dalších „hotových“ peněz v portmonce. Vždyť zatímco v loňském roce dosahovala míra inflace téměř nulových hodnot (index spotřebitelských cen stoupl o 0,1 %), v roce letošním se dočkáme růstu cen přibližně třicetinásobného (míra inflace se odhaduje pro letošní kolem 3 %). A v roce příštím?

Zlatý Měšec 2004 – o nejoblíbenější finanční instituci

Hlasujte v anketě o nejoblíbenější finanční instituci a vyhrajte zajímavé ceny.

Trh se vstupem do Evropské unie uvolnil a potravinářští prvovýrobci – zemědělci – získali přístup na nová, lukrativní odbytiště. Ani lobby zpracovatelských firem neobměkčilo Ministerstvo zemědělství, které dává ruce pryč se slovy: Nemůžeme nic dělat. Potravinářské firmy stojí před vážnými obtížemi, s nimiž se musí vypořádat ne v následující pětiletce, ale ihned (i dnes). Některé ukončí svou činnost, jiné zvýší ceny zboží.

Podle Jiřího Malúše, generálního ředitele holdingu Agropol Group, ceny základních potravin v příštím roce vzrostou přibližně o 10 %. A pan Malůš by to mohl vědět – vždyť jeho firma je jedním z předních hráčů na zemědělském trhu. Přestože mu v míře růstu oponuje prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík, i on vidí zvyšování cen potravin jako nevyhnutelné – i když o „pouhých“ 5 %.

Připravme se především na růst cen masa, mléčných výrobků a výrobků s vysokým obsahem cukru. Jediné, co by mohlo ceny udržet při zemi je, kromě nízkých regálů, tlak obchodních řetězců a nízká kupní síla obyvatel – jinými slovy, ještě že jsme chudý národ a nemůžeme si dovolit platit drahé potraviny.

Desetníky nám tedy k nákupu potravin nepostačí. Obávám se, že ani po jejich dodatečné výměně na pobočkách ČNB nezbohatneme, proto je možná výhodnější ponechat si je jako hrací žetony do desetníkového mariáše. Alespoň do té doby, než budou definitivně vytlačeny desetieurocenty.


Dolar klesá, ropa roste

Dolar se dostává na rekordní minima. V minulém týdnu prolomil hranici 25 Kč/USD. Pro dovozce amerického zboží zpráva nanejvýš pozitivní, pro řadu studentů, kteří odjeli na léto za prací do Států s vidinou nadprůměrných výdělků, spíše zklamání. Vždyť loni po návratu si přišli s každým tisícem dolarů na 27 tisíc korun, letos z každé tisícovky budou mít o 2 tisíce korun méně.

Výhodu z „levného“ dolaru ale mají i ostatní. Levný dolar zlevňuje ropu, která se za dolary nakupuje. Barel ropy se obchodoval již za více než 55 USD, téměř za dvojnásobek ceny z úvodu letošního roku (v závěru týdne klesl k 51 USD za barel). Vysoká cena ropy se projevila i u českých čerpacích stanic. Na druhou stranu – stále nejvyšší položkou při plnění nádrže je spotřební daň a DPH.


Hypotéky – evergreen snižování úrokových sazeb

Centrální banka se rozhodla nezvýšit úrokové sazby, proto ani obchodní banky sazby hypoték nezvyšují. Naopak. V uplynulých čtrnácti dnech banky přinesly hotovou žeň snižování úrokových sazeb hypoték.

GE Capital Bank snížila sazby úvěru Premium – s jednoletou fixací na 2,99 %, s tříletou 4,09 % a s pětiletou 4,69 %. Komerční banka sice snižuje u hypotéky Plus sazbu při roční fixaci o 0,2 % na „od“ 3,47 %, ale zvyšuje pětiletou fixaci na „od“ 4,82 %, tedy o 0,02 %. HVB Bank se přidala do klubu zlevňujících bank se zlevněním o 0,29 % při jednoleté fixaci (na „od“ 3,95 %) a o 0,21 % při pětileté fixaci (na „od“ 4,59 %). Zvyšuje pouze úrokové sazby neúčelové hypotéky (o 0,8 procentního bodu). Raiffeisenbank sice úrokovou sazbu nesnižuje, zato prodlužuje maximální splatnost hypotéky na 30 let a zavádí americkou hypotéku s úrokovou sazbou 5,2 až 7,59 %. Wuestenrot hypoteční banka snížila pětiletou fixaci hypotéky na 4,8 % ze 4,95 % a zároveň přišla s „Vánočním balíčkem“, v rámci něhož nabízí do konce roku úrokovou sazbu s jednoletou fixací za 2,95 %. Nemohu zapomenout ani na Živnostenskou banku, která dle svých slov garantuje nejnižší garantovanou úrokovou sazbu s pětiletou fixací – 4,65 %.

Kam až to půjde? O moc níže nejspíš již ne. Osobně ale výrazný nárůst sazeb hypoték nepředpokládám.

Spotřební daň na pohonné hmoty je ...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šefredaktor odbormných komutních webů Poradci-sobě.cz a Realiťáci-sobě.cz. Šéf obsahu EMA data.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).