Hlavní navigace

práva spotřebitele

Jaká mají spotřebitelé práva při uzavírání smluv elektronicky?

Už jste si někdy prostřednictvím internetového obchodu objednali slevový pobyt, ultratenký laptop, chytrý telefon, nebo třeba nové boty? Pokud ano a zároveň jste spotřebitelem, máte vůči obchodníkům a podnikatelům relativně širokou paletu zákonných práv, o kterých je určitě vhodné vědět co nejvíce.

28. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak správně uplatnit právo na záruku u spotřebního zboží a z vadného plnění?

Co vše jste oprávněni po prodejci požadovat, za jakých okolností jste oprávněni zakoupenou věc reklamovat a do kdy byste tak měli učinit? Rozebereme si problematiku práv z vadného plnění a ze záruky u tzv. spotřebitelů, tedy osob jednajících mimo rámec své podnikatelské činnosti.

Doba čtení: 5 minut

Ukončujete pojistnou smlouvu? Pozor na několik chytáků

Uzavřít smlouvu není nijak těžké. Prostě se několikrát podepíšete. Ukončit ji už ale může být komplikovanější, zvláště máte-li nastavenou automatickou prolongaci. Často to ale mnoho lidí neví, protože ruku na srdce, kdo si vše poctivě čte, i když by měl?

Můžete si natáčet policistu, když vás pokutuje? A nahrávat jednání zastupitelstva?

Policista vám chce udělit pokutu a vy si jej budete při úkonu natáčet. Na jednání zastupitelstva budete pořizovat záznam. Někomu se to asi líbit nebude, rozebereme proto, zda jste v právu.

Doba čtení: 4 minuty

Všechny spory možná nebude nutné řešit jen soudně. Svá práva vymůžete snáz

Vymáhat svá práva budou možná snadnější. Ministerstvo průmyslu předložilo totiž vládě materiál, který obsahuje i návrh na posílení vymahatelnosti práva mimosoudními spory.  „V současné době je pro spotřebitele jedinou cestou, jak řešit spor…

9. 1. 2015 8:35

Právo na to být zapomenut

Našli jste o sobě ve vyhledávači nepravdivé nebo již neplatné informace? Můžete požadovat jejich odstranění.

Doba čtení: 6 minut

Startuje poradna pro poškozené investory. Dostanete zdarma právní rady

V zahraničí jsou spory mezi investory a finančními zprostředkovateli poměrně běžné. V České republice stále převládá přesvědčení, že v případě investic na kapitálovém trhu se předem vzdáváme svých práv a veškeré ztráty jsou způsobeny pouze…

11. 1. 2013 16:48

Plné stravné a ještě jídlo už na služební cestě nedostanete

Plné stravné a k tomu ještě jídlo na pracovní cestu? S tím už od nového roku nelze počítat. Zaměstnavatel vám musí za poskytnuté jídlo stravné zkrátit.

27. 3. 2012 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Tři triky obchodníků, které si nemusíte nechat líbit

Nemůžeme vědět všechno. Proč se ale nedozvědět co nejvíce o vlastních právech tak, aby s vámi obchodník už nemohl příště „vyběhnout“?

Doba čtení: 6 minut