Hlavní navigace

dohoda o provedení práce

Dohoda o provedení práce: kolik vám strhnou na pojistném a na daních?

Kolik odvedete na daních a pojistném z brigádnické odměny na dohodu o provedení práce a kolik vám zůstane čistého? Jak získat zaplacenou daň zpět?

23. 5. 2019 0:00
Doba čtení: 8 minut

Dohoda o provedení práce: vhodná smlouva nejen pro studentské brigády

Pro dočasné zaměstnání brigádníka lze doporučit s ohledem na výhody zaměstnavatelům i zaměstnancům dohodu o provedení práce. Jaká jsou pravidla smlouvy, jí založeného zaměstnání a odvodů z odměny?

20. 5. 2019 0:00
Doba čtení: 7 minut

„Pracující nezaměstnaní“ 2019: Mohou si více vydělat, ale hodně spolkne pojištění (PŘÍKLADY)

Uchazeč o zaměstnání nepobírající podporu v nezaměstnanosti si bude moci přivydělat o 575 Kč více, až 6675 Kč měsíčně hrubého v nekolidujícím zaměstnání. Už to ale jde jen v pracovním poměru nebo na dohodu o pracovní činnosti. Dohoda o provedení práce byla zakázána, takže pokud vám opravdu přidají, nebude to tak výhodné. Ani v roce 2019 nedostanete čistého tolik, co v roce 2017.

Doba čtení: 10 minut

Dohoda o pracovní činnosti bude od 1. 1. 2019 výhodnější, ale jak pro koho

Kdo si na dohodu o pracovní činnosti vydělá míň než 2500 Kč, nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění, jen daň. Od ledna 2019 se hranice pro povinnost platit pojištění zvyšuje na 3000 Kč, takže si můžete vydělat o pětistovku více čistého bez pojistné zátěže. Na druhou stranu nebudete mít nárok na nemocenské dávky.

Doba čtení: 7 minut

Kolik musíte vydělávat, abyste měli nárok na nemocenské dávky?

Kdo chce ušetřit na povinných odvodech, se ale spíše zeptá, kolik si smí nejvíce vydělat, aby je nemusel platit. Rozhodná částka příjmu pro účast na nemocenském pojištění se od 1. 1. 2019 zvyšuje, ale u dohody o provedení práce zůstává zatím stejná. Přiblížíme uvažované novinky v nemocenském a vůbec celém sociálním pojištění.

25. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Od kolika let můžete na letní brigádu a jaká pravidla platí pro nezletilé?

Blíží se letní prázdniny – doba výdělků sezónních zaměstnanců, včetně žáků a studentů. Nejlepší brigády se shánějí v předstihu. Poradíme, jak uzavřít smlouvu, ideálně dohodu o provedení práce.

Doba čtení: 6 minut

Z brigádníka kmenovým zaměstnancem: Mohou vás vyhodit ve zkušební době?

Pracujete jen na dohodu, osvědčíte se a dostanete na stejnou práci pracovní smlouvu. Je přípustné sjednání zkušební doby a případné zrušení pracovního poměru během ní?

8. 6. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Kdy a jakou podepsat smlouvu na letní brigádu?

Blíží se letní prázdniny – doba výdělků sezónních zaměstnanců a studentů. Nebude-li práce více než 300 hodin, půjde o brigádu zhruba na 7 týdnů, pak doporučujeme dohodu o provedení práce.

4. 5. 2017 0:00
Doba čtení: 11 minut

Na co si dát pozor na letní brigádě?

Při shánění letní brigády se může snadno stát, že místo vytouženého výdělku získáte jen nepříjemnou zkušenost. Na trhu práce se totiž pohybují podvodníci, kteří se snaží vydělat na těch, kteří nemají dostatečné zkušenosti. Společnost Profesia…

Kolik vám strhnou, děláte-li na dohodu o provedení práce?

Jestli z odměny z dohody o provedení práce zaplatíte jen daň z příjmu, nebo také pojistné, závisí na výši výdělku – do 10 000 Kč se pojistné neodvádí. (PŘÍKLADY)

7. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 8 minut

Než půjdete na brigádu: vše o dohodě o provedení práce

Pokud v létě nastupujete na pozici dočasného brigádníka, je nejlepší dohoda o provedení práce. Dozvíte se vše, co potřebujete vědět.

1. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 11 minut

Strojvedoucí si přivydělával na jiné lokomotivě a tvrdě narazil na zákon

Pokud hledáte brigádu či melouch, zjistěte si, co váš zaměstnavatel má v popisu činnosti. Když si „odskočíte“ přivydělat do jiné firmy, můžete mít problém, pokud nemáte písemný souhlas.

Doba čtení: 7 minut

Exekuce a dohoda o provedení práce: kolik vám zbude? (PŘÍKLADY)

Exekutor už nemůže zabavit celou odměnu z dohody o provedení práce. Musí respektovat nezabavitelné částky a další omezení srážek jako u mzdy z pracovního poměru.

Doba čtení: 4 minuty