Koupili jste byt, dům či pozemek a přemýšlíte nad tím, jaké povinnosti vůči Finančnímu úřadu se vás týkají? V prvé řadě je potřeba podat do zákonem stanovené lhůty přiznání k dani z nemovitých věcí. Formulář pro toto podání naleznete pod odkazem na konci tohoto textu. Stačí jej stáhnout do svého zařízení, vyplnit a doručit příslušnému úřadu.
Daň z nemovitých věcí představuje typ majetkové daně, kterou musí každý rok odvádět vlastník nemovitosti. Zahrnuje jak daň ze staveb a jednotek, tak i daň z pozemku, přičemž oba zmíněné druhy daní se stanovují zvlášť. Předmětem daně z pozemku jsou pak pozemky na území České republiky, které jsou zaevidovány v katastru nemovitostí.
Předmět daně ze staveb a jednotek představují dokončené nebo užívané budovy a inženýrské stavby uvedené v příloze zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, a dokončené nebo užívané jednotky. Zároveň také zde platí, že se předmět daně musí nacházet na území České republiky. Daň ze staveb a jednotek přitom nezahrnuje stavby, ve kterých se nachází zdanitelné jednotky.
Za poplatníka daně z nemovitosti je dle výše uvedeného zákona považována jedna z následujících osob:
V případě pozemků, které jsou ve vlastnictví České republiky, je pak poplatníkem daně:
Vlastník nemovitosti je povinen podat do 31. ledna roku následujícího po kalendářním roce, ve kterém nemovitou věc nabyl, přiznání k dani. Každá taková osoba pak využívá pro přiznání k dani z nemovitých věcí interaktivní formulář. Ten slouží jednak pro stanovení výše daně, kterou vlastník nemovitosti odvede, a jednak jako potvrzení určené Finančnímu úřadu.
Tento formulář se vyplňuje v případě každého nového nabytí nemovitosti. Daň se poté odvádí každý rok vždy do konce května. Přiznání však už poté není potřeba podávat, stačí jej Finančnímu úřadu doručit pouze jednou, a to po nabytí vlastnického práva k příslušné věci. Výjimkou by však byla situace, kdy by došlo ke změně základních charakteristik dané nemovitosti.
Formulář přiznání stáhnete do svého zařízení a po otevření jej můžete rovnou začít vyplňovat. Nevíte-li si rady, jak na jeho vyplnění, můžete si buď stáhnout vzor přiznání k dani z nemovitých věcí, nebo oficiální pokyny pro jeho vyplnění. V tomto dokumentu jsou detailně vysvětleny všechny použité pojmy, se kterými budete při vyplňování přiznání pracovat. Dozvíte se zde například následující informace:
Mnoho lidí také zajímá, zda je k formuláři k dani z nemovité věci potřeba přikládat výpis z katastru nemovitostí. Dobrou zprávou je, že nikoliv. V přiznání totiž budete vyplňovat mimo jiné identifikační údaje jednotlivých nemovitostí, to znamená parcelní číslo, číslo popisné, typ nemovitosti a její rozlohu. Z tohoto popisu je pak jasné, jaké nemovitosti se daňové přiznání týká. Výpis vám však může usnadnit práci při vyplňování potřebných údajů ve formuláři. Nicméně přikládat jej k dokumentu nemusíte.
Podání přiznání k dani z nemovitých věcí probíhá elektronicky prostřednictvím aplikace Elektronického podání pro Finanční správu (EPO), pomocí datové schránky, zasláním Českou poštou nebo osobně na podatelně příslušného územního pracoviště Finančního úřadu. Na všech pracovištích FÚ je také možné získat tiskopis daňového přiznání, pokud si netroufáte na jeho elektronické vyplnění.
Podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je potřeba učinit nejpozději do 31. ledna roku, který následuje po roce, v němž došlo ke změně okolností rozhodných pro stanovení daně nebo ke změně osoby poplatníka daně. Zdaňovací období, pro které se daň z nemovitosti stanovuje, přitom představuje vždy jeden kalendářní rok.
Trochu jiné lhůty ovšem platí, pokud jste nemovitost získali v rámci dražby. Nedošlo-li ke změně vlastnického práva k nemovitosti, která byla prodaná v dražbě, do 31. prosince zdaňovacího období, je dle zákona potřeba podat daňové přiznání nejpozději do třetího kalendářního měsíce, který následuje po měsíci:
Pakliže byla nemovitost nabyta do společného jmění manželů, stávají se manželé spoluvlastníky dané věci a jsou tak povinni vyplnit daňové přiznání společně a nerozdílně. Pokud tito poplatníci nezvolí společného zmocněnce, je za společného zástupce považován ten z poplatníků, který daňové přiznání podá. V případě společného jmění manželů není možné podat přiznání za svůj spoluvlastnický podíl zvlášť, jelikož se nejedná o podílové spoluvlastnictví.
Formuláře k dani z nemovitých věcí najdete přehledně na jednom místě v sekci Daňové formuláře ke stažení – komplet.