Hlavní navigace

Osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí

Daň z nabytí nemovitých věcí nemusíte platit při prvním nabytí:

  • pozemku nebo práva stavby, jejichž součástí je dokončená nebo užívaná stavba rodinného domu,
  • dokončené nebo užívané stavby rodinného domu,
  • jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru užívanou společně s bytem.

Bytová jednotka však musí být v nové stavbě bytového domu, nebo musí vzniknout nástavbou, přístavbou nebo stavební úpravou.

Abyste daň z nabytí nemovitých věcí neplatili z výše uvedených nemovitostí, musíte nemovitost začít užívat nejpozději do 5 let od kolaudace nebo započetí užívání

Rozhodným dnem u nejčastěji realizovaných právních jednání je den právních účinků vkladu do katastru nemovitostí, tzn. den, kdy byla doručena smlouva na katastr nemovitostí.  Pokud byla  stavba rodinného domu  převáděna před vydáním kolaudačního souhlasu a nebyla nikdy v období pěti let užívána, právní účinky vkladu vznikly např. 2. 11. 2016, není možné takovému nabytí vlastnického práva k nemovité věci přiznat osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí.

Daň z nabytí nemovitých věcí dále neplatíte:

  • u družstevních bytů, družstevních garáží, sklepů a komor, pokud jste nájemci,
  • z vlastního bytu, který je ve vlastnictví právnické osoby a tato právnická osoba vznikla za účelem, aby se stala vlastníkem domu s jednotkami, a fyzická osoba, která vlastnické právo k jednotce nabývá, je nájemcem této jednotky, je členem této právnické osoby a podílela se nebo její právní předchůdce se podílel svým peněžním nebo nepeněžním plněním na pořízení domu s jednotkami.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).