Hlavní navigace

Z čeho se daň z nabytí nemovitých věcí neplatí?

Daň z nabytí nemovitých věcí je zrušena ve všech případech, kdy právní účinky vkladu do katastru nemovitostí vzniknou dne 26. 9. 2020 a později.

S účinností zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí došlo ke dni 26. září 2020 ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětnou účinností pro případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a později.

Daň z nabytí nemovitých věcí se tedy již nevztahuje na ty případy, které budou předloženy s návrhem na vklad do katastru nemovitostí dne 26. září 2020 a později, a také na případy, u nichž lhůta pro podání daňového přiznání uplynula od 31. března 2020.

Daň z nabytí nemovitých věcí se nemusila platit při prvním nabytí:

  • pozemku nebo práva stavby, jejichž součástí je nová stavba rodinného domu,
  • jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru užívanou společně s bytem.

Bytová jednotka však musela být v nové stavbě bytového domu, nebo musela vzniknout nástavbou, přístavbou nebo stavební úpravou.

Abyste daň z nabytí nemovitých věcí neplatili z výše uvedených nemovitostí, museli jste nemovitost začít užívat nejpozději do 5 let od kolaudace.

Daň z nabytí nemovitých věcí jste dále neplatíli:

  • u družstevních bytů, družstevních garáží, sklepů a komor, pokud jste byli nájemci,
  • z vlastního bytu, který byl ve vlastnictví právnické osoby a tato právnická osoba vznikla za účelem, aby se stala vlastníkem domu s jednotkami, a fyzická osoba, která vlastnické právo k jednotce nabývala, byla nájemcem této jednotky, byla členem této právnické osoby a podílela se nebo její právní předchůdce se podílel svým peněžním nebo nepeněžním plněním na pořízení domu s jednotkami.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).