Hlavní navigace

Výdaje na životní pojištění v EU

4. 10. 2004
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnešní pojistný trh v Evropě je velice vyzrálý. Pojistit lze téměř cokoli na takřka neomezenou částku. Ve které zemi vynakládají občané na životní pojištění nejvíce ze svého rodinného rozpočtu? Jak si stojíme my, Češi, v porovnání s ostatními evropskými zeměmi?

Význam životního pojištění roste ve všech členských zemích Evropské unie, zajišťuje klienty proti různým životním rizikům a současně jim většinou nabízí i spořící prvek, a to dokonce hned od počátku uzavřené smlouvy.

Výhody životního pojištění

Životní pojištění nabízí klientům pojistnou ochranu proti různým životním rizikům a současně některé z nich spořící složku. Částky vynakládané na životní pojištění jsou ve většině zemí, tak jako v Česku, daňově odčitatelnou položkou ve výši až 12 tis. Kč ročně. Vlády tímto krokem motivují občany ke spoření na stáří.

Nejvíce oblíbené je životní pojištění v Nizozemí

Nizozemci každý měsíc odkládají ze svého rodinného rozpočtu na životní pojištění nejvíce (4,7 %), druzí jsou Britové (4,0 %) a třetí jsou Irové (3,6 %). Jenom pro zajímavost – Američané vynakládají na životní pojištění měsíčně (4,1 %) z rodinných příjmů.

Nejméně je pojistný trh rozvinut v nových členských zemích, konkrétně pak v Estonsku, Lotyšsku a Litvě, kde výdaje domácností na životní pojištění nedosahují ani jednoho procenta z měsíčních výdajů domácností.

O rozvinutosti životního pojištění v Čechách svědčí skutečnost, že z nových členských zemí je tento druh pojištění populárnější pouze ve Slovinsku. V procentním vyjádření výdajů na životní pojištění jsme na tom lépe než ve skandinávských zemích (Finsko a Švédsko).

Životní pojištění je oblíbené především tam, kde by v případě pojistné události stát občanům nezaručil téměř žádné peněžní plnění a kde státem garantované penze jsou poměrně nízké. Naopak ve Skandinávii drží stát nad občany ochranou ruku téměř ve všech případech, a proto mnoha občanům stačí pouze tyto státní garance.

Největší pojišťovny působící v Evropské unii

Počet pojišťoven v Evropské unii klesá, trendem je slučování jednotlivých pojišťoven do větších gigantů, které pak mohou poskytovat pojistné plnění při všech myslitelných pojistných událostí, a to i velkého rozsahu. Pojišťovny shromažďují velké množství finančních prostředků, které investují do různých instrumentů finančních a kapitálového trhu, jsou tedy významných investičním zdrojem a hráčem na finančních trzích. Současně musí však investovat efektivně a obezřetně, jejich hospodaření je bedlivě střeženo.

dan_z_prijmu

Mezi největší evropské pojišťovny patří AXA, AGF, Generalli, Allianz, Lloyds, Generali Versicherung, Österreichische Kreditversiche­rungs, Raiffeisen Versicherungs a UNIQA Personenversiche­rung.

Průměrné výdaje domácností na pojištění v roce 2003
Země Výdaje na pojištění
(v % z měsíčního rozpočtu domácnosti)
Nizozemí 4,7
USA 4,1
Velká Británie 4,0
Irsko 3,6
Belgie 3,5
Německo 3,3
Francie 3,0
Rakousko 2,9
Itálie 2,7
Lucembursko 2,4
Slovinsko 2,4
Dánsko 2,2
Španělsko 1,8
Česko 1,7
Portugalsko 1,7
Finsko 1,6
Maďarsko 1,6
Polsko 1,5
Kypr 1,3
Slovensko 1,3
Malta 1,2
Švédsko 1,1
Řecko 1,0
Estonsko 0,9
Lotyšsko 0,5
Litva 0,3

Pramen: Eurostat, People in the EU – insurance

Anketa

Kolik procent příjmů na životní pojištění vydává vaše rodina?

25 %
14 %
18 %
16 %
27 %
Odpovědělo 44 čtenářů.

Autor článku

Vydané knihy:. Evropská unie v otázkách a odpovědích (2002). Matematika zábavně a hravě (2002) . Sportovní matematika (2004) . Další publikační činnost: . Daně a právo v praxi (Aspi, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).