Hlavní navigace

Pro životní pojištění do zahraničí?

23. 4. 2004
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Trh životního pojištění se stále zvětšuje a pojišťovny si mnou ruce. Nikde ale není psáno, že čeští zájemci o toto pojištění musí svoji poptávku nutně realizovat mezi domácími pojišťovnami. Nic jim totiž nebrání v koupi pojištění za hranicemi a jednou to možná bude i nejvýhodnějším řešením.

Zahraniční pojišťovny, které nemají povolení k provozování své činnosti na našem území, zde nesmí nabízet své produkty. Po vstupu do Evropské unie se situace změní, neboť zde bude moci své produkty nabízet již každá pojišťovna, která pouze splní svoji oznamovací povinnost a má k dané činnosti povolení vydané ve svém domovském státě. Jiné pojišťovny ale ani nadále nebudou smět své produkty v rámci České republiky nabízet. To by ovšem nemělo zabránit našim občanům v poptávání životního pojištění v zahraničí.

Objeví-li náš turista u zahraniční pojišťovny výhodnější nabídku, popř. nabídku pojištění, které na našem trhu ještě neexistuje, nic mu nestojí v cestě, aby si takové pojištění pořídil. Přitom právě v případě životního pojištění by neměly být tyto produkty v ostatních zemích výrazně dražší (což může být případ zejména majetkových pojištění).

Jak již tomu bývá, přestože se nejrůznější administrativní opatření úspěšně pokoušejí znásilňovat ekonomický systém, systém jako takový se neustále vyvíjí a je před administrativou stále napřed. Zajímavým příkladem je elektronický obchod.

Zahraniční pojišťovny mohou nabízet své produkty prostřednictvím internetu. Mají-li zaregistrovaný odkaz na některém českém vyhledávači, popř. je-li některý vyhledávač schopen takový odkaz najít, tak tato zahraniční pojišťovna svým způsobem nabízí své produkty i v ostatních zemích. Přitom v těchto zemích nemusí mít ani obchodní zastoupení. V neposlední řadě ani není jasné, ve které zemi taková pojišťovna své produkty nabízí, protože přestože může sídlit ve Švýcarsku, nabídka se může nacházet na serveru fyzicky umístěném v Austrálii.

Představa, že přidáním odkazu na stránky některé z francouzských pojišťoven na Atlas.cz, Seznam.cz, Centrum.cz nebo do jiného katalogu by byl porušen zákon, je zřejmě iluzorní. Navíc v dobách, kdy bude plně zaveden elektronický podpis, již nepůjde o žádný problém v uzavírání platných smluv. Navíc i v současnosti jsou pojišťovny ochotny uzavírat smlouvy (s nižší pojistnou částkou) bez znalostí zdravotního stavu svého klienta.

Životní pojistky v zahraničí mohou být leckdy levnější, než je tomu u nás. Následující tabulka udává velmi hrubý přehled několika britských finančních zprostředkovatelů nabízejících rizikové životní pojištění s pojistnou částkou 100 000 liber a měsíčním pojistným.

FIN21

Rizikové životní pojistky – GB
Pojišťovna Pojistné v GBP Pojistné v Kč (přibližně přepočteno)
Scottish Widows 14,30 GBP 701 Kč
Norwich Union 6,4 GBP 314 Kč
Tesco 5 GBP 245 Kč

Měsíční pojistné, pojistná částka 100 000 liber (tj. přibližně 5 mil. Kč)

Ačkoliv se může v současnosti zdát podivné, že by si češi hromadně pořizovali životní pojistky v zahraničí, v brzké době se může něco podobného stát masovým jevem. Realizovala-li by Evropská komise svoji vizi genderové problematiky a přinutila-li by pojistitele užívat jednotné úmrtnostní tabulky pro muže i pro ženy, byly by podobné praktiky takřka jedinou šancí našich mužů adekvátně si přispívat na budoucí důchod například s kapitálovým nebo investičním životním pojištěním.

Anketa

Uvažujete o uzavření životního pojištění mimo Českou republiku?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).