Hlavní navigace

Trhům vládne Obava, ne Obama

26. 1. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Další krvavou lázní prošly jak trhy, tak fondy, nejdřív banky a celý finanční sektor, poté varovně zablikaly technologie. Opět tak propadly do odkupů i naše fondy mnohem hlouběji, tentokrát o téměř 1,4 miliardy korun.

Nejvíc se na tom podílely opět fondy peněžního trhu, ze kterých odešlo 1,25 miliardy korun. Už se zdálo, že se v nich situace uklidňuje, ale miliardovou ránu do zad dostal zas ten nebohý ISČS Sporoinvest. Už ztratil víc než 20 miliard korun, a to přitom už neklesá! Ale ani ostatní se nemohou radovat, peníze z nich odcházejí také.

Fondy 4. týden 09
Fondy 4. týden 09
Fondy V mil. Kč
peněžního trhu  –1257
dluhopisové  –47
smíšené  –218
akciové 30
zajištěné 116
celkem  –1376

Poněkud se uklidňuje situace dluhopisových fondů, z nichž odešlo opět jen necelých 50 miliard korun. Nové obavy však způsobilo snižování ratingu dalších evropských zemí. Zatím dostávají na frak některé (zejména východoevropské) měny včetně naší koruny – přes 28 za euro a téměř 22 za dolar. Trhu prý konečně došlo, že situace se nejprve zlepší v USA, a podobně jako nákaza, i ozdravení přijde přes Atlantik.

Žádné ozdravení zatím ani nenaznačují naše smíšené fondy, naopak odepsaly dalších 220 milionů korun a přímo úprk vidíme z těch konzervativních.

Žalostný týden pražské burzy

Pražská burza zažila přímo žalostný týden, když padala všech pět seancí a jen taktak na poslední chvíli „uhájila“ 11% ztrátu a 750bodovou hranici. Od 6. ledna padla dokonce už o 17 % – přitom od téhož dne americké indexy ztratily jen necelých 11 %.

Barack Obama věří, že chystaný plán podpory ekonomiky za 825 miliard dolarů pomůže v USA vytvořit tři až čtyři miliony pracovních příležitostí. Uvidíme, zda tomu uvěří také reálná ekonomika – akciové trhy jsou zatím skeptické. Plán má být plán připravený k podpisu do poloviny února.

Místo lednového efektu se tedy rýsuje nepříjemný defekt. Obamovy budovatelské řeči navíc začali korigovat jak nový ministr financí Timothy Geithner, tak šéf prezidentského hospodářského poradního výboru Paul Volcker: konec recese není na dohled a pravděpodobně bude třeba několika bilionů dolarů „pro správnou ekonomiku“.

Přišla také další dávka negativních zpráv, od recese britské ekonomiky po německé očekávání 2,25% poklesu ekonomiky. Přidal se další pokles amerických realit, nárůst nezaměstnanosti, o firemních výsledcích nemluvě. Nejhůře však zabodovaly evropské banky od 65% pádu Royal Bank of Scotland, přes dvoudenní 40% pokles KBC až po mrazivé 30% ochladnutí Erste nebo naší KB. Podle Financial Times navíc devět bank (včetně vlastníků českých ústavů Erste Bank, KBC, Société Générale a UniCredit) požádá EU a Evropskou centrální banku o to, aby rozšířily opatření proti úvěrové krizi i na východoevropské země, které nejsou v Unii.

Celkové statistice alespoň kosmeticky pomohlo 30 milionů akciových fondů, kde si stále pár vytrvalců „spoří“ na budoucí rally. Spořte také, úroky budou neslýchané – jen nikdo neví, kdy…

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).