Hlavní navigace

Finanční krize se teprve převléká do recese, lidé hledají slamníky

5. 1. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Konec světa nebude, ale recese je za dveřmi. První ve 3. tisíciletí a první skutečně globální, takže nikdo netuší, co bude dál. Fondy prodělaly drastickou redukční dietu všude na světě, zato však lidé drží rekordní hotovost. Tyto obrovské peníze čekají na svou příležitost.

U nás si z fondů lidé vyzvedli 26 miliard korun, z toho 16 miliard z peněžního trhu. Další poklesy pocítili i ti, kteří vydrželi, takže majetek ve fondech v Česku klesl o více než 50 miliard (poměr viz graf) korun.

Dopad roku 2008 na typy fondů v ČR

Dopad roku 2008 na typy fondů v ČR
změna hodnot (odhad) nákupy/odkupy
peněžního trhu  –1  –16,09
dluhopisové  –6  –6,61
smíšené  –7  –5,54
akciové  –16 1,06
zajištěné 1 1,6
celkem  –25  –25,58

Propad akciových trhů byl loni nejhorší od roku 1931, tedy za celých 77 let – tedy amerických, protože jiné vlastně ani nebyly. Britský akciový index FTSE 100 loni ztratil 31 % a zaznamenal tak největší propad ve své historii. Praha ztratila skoro 53 % a ruský akciový index se ztrátou 72 % dopadl nejhůř z dvaceti největších světových akciových indexů.

V lavině paniky investoři podle ČTK stáhli ze světových akciových a dluhopisových investičních fondů v čistém vyjádření 320 miliard dolarů, což je rekordní suma nejen nominálně, ale i v percentuálním vyjádření. Je-li tomu tak skutečně, pak ČR se na tom podepsala víc než celým procentíčkem.

Podívejme se tedy, co by to mělo (nebo alespoň mohlo) znamenat: lidé se – ano, ve strachu z budoucnosti – vrhli na peníze a cpou je do slamníků, jako by si zubatou mohli uplatit. Exploze nedůvěry a paniky odpálily velmi nestandardní období. Česká data zatím nejsou kompletní a nikdo je ani nesyntetizuje, ale už podzimní náznaky a listopadová bankovní statistika dávají 100 miliard korun na netermínovaných účtech plus možná až dalších 100 miliard korun v likviditě i u nás.

Akcie a podílové fondy na jednom místě: akcie.mesec.cz

A to není nic proti světu – podle Capital Partners drží investoři nejvíce hotovosti za posledních 18 let, protože preferují likviditu před investicemi do cenných papírů – a to i přes jejich zřejmou podhodnocenost. S odvoláním na FED je nyní v hotovosti nebo ve formě bankovních vkladů neuvěřitelných 8,85 bilionů dolarů, což představuje více než 74 % tržní hodnoty všech amerických firem a zároveň nejvyšší hodnotu od roku 1990.

To v minulosti vždy znamenalo strmý růst akciových trhů, protože ve všech osmi předešlých případech, kdy množství držené hotovosti dosáhlo v porovnání s tržní kapitalizací US společností svého vrcholu, posílil širší index S&P 500 v průměru o 24 % za 6 měsíců.

Přelom roku začal optimisticky, americké indexy nadělily 7 %, i náš PX přidal 6 %, ale asi nejblíž křišťálové kouli bude UBS: v roce 2009 očekávejte neočekávané. Přestože po roce, jako byl ten loňský, by nás už nic nemělo překvapit, měli bychom zůstat i nadále ve střehu. Po vší té zkáze se snad zablýská na lepší časy. A UBS patří i k největším optimistům s předpovědí růstu indexu S&P 500 až o historicky rekordní roční skok 53 %.

Investoři vyčkávají, ale nikdo netuší, co bude tím startovním výstřelem. Anebo jich bude několik postupně v nějaké „štafetě“? Kdy tu obrovskou horu peněz, která teď nic nevydělává, budou zas chtít zhodnotit na kapitálových trzích?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).