Hlavní navigace

Fondy se stále koupou v odkupech

12. 1. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ani první novoroční týden fondům žádnou obálku z pod stromečku nepřinesl, naopak další miliardu odnesl. Tedy odnesli si investoři do svých slamníků. Z fondů peněžního trhu tentokrát sice jen 300 milionů, ale zato ze zajištěných fondů dvojnásob. O zbytek se postaraly ty dluhopisové a smíšené. A lépe ani hned tak nebude.

Faktem je, že se rýsuje jisté uklidnění na dluhopisových trzích, díky němuž se mohly trochu zotavit i fondy peněžního trhu. Novoroční náplast kolem 0,2 % (ten nejhůř bitý IKS Peněžní trh Plus dokonce dvojnásobek) možná naše „Spořínky” trochu uklidní, ale nemusí být ještě zdaleka vyhráno. Růst cen dluhopisů totiž znamená pokles jejich výnosů. Dobře, řekněme, že inflace klesá, takže je to logické. Ale rub této logiky není zdaleka tak jednoznačný, protože vnucuje otázku: kdo bude chtít kupovat dluhopisy prakticky bez výnosu? Zatím jsou alespoň ty státní celkem „jisté“, ale vlády jich budou muset vydat za biliony dolarů na pokrytí různých záchranných balíčků. Rýsuje se tedy skutečně bublina na trhu dluhopisů? A jestli ta praskne, dozvíme se teprve, jak vypadá skutečný průšvih.

Nemusí dojít přímo ke státním bankrotům (i když ani to není pouhá teorie, vzpomeňme na Argentinu, Rusko či podzimní Island), jen ty dluhopisy zkrátka nikdo nebude chtít kupovat. Dominoefekt na sebe pak nenechá dlouho čekat. Na druhou stranu současný vývoj zatím spíš zdánlivě konejší nervozitu, ale za to může spíš prudký pokles inflace. Dluhopisové fondy si tedy také pomohly a na měsíčním ohlédnutí už vidíme samé růsty, i když na tříměsíčním období je najdeme stále jen u těch nejkonzervativ­nějších.

Fondy 2. týden 09
Fondy V mil. Kč
peněžního trhu  –314
dluhopisové  –56
smíšené  –34
akciové 27
zajištěné  –598
celkem  –975

Potvrzuje se ale také, že největší ekonomika světa je v hluboké recesi, která se navíc prohlubuje a podle mínění některých ekonomů bude ještě bolestnější, než se zprvu zdálo. Evropa na tom bude možná ještě hůř. Míra nezaměstnanosti v USA v prosinci vzrostla na 7,2 % a je nejvýše za téměř 16 let (vyšší byla naposledy v lednu 1993). Výsledek je horší, než se čekalo, navíc odhady ukazují, že během celého roku 2008 ekonomika přišla zhruba o 2,6 milionu pracovních příležitostí, což je nejvíce od roku 1945 (kdy zaniklo asi 2,75 milionu míst).

I akciové trhy tak vystřízlivěly, když zjistily, že novoroční elán byl asi jen důsledkem nezřízené konzumace optimismu. Smazaly naději a rázně prohloubily ztráty zejména v pátek odpoledne v Americe po datech z trhu práce. Řada společností omezuje pracovní náklady, snižuje odhady zisku a tržeb a ruší nové projekty, navíc se prakticky nevytvářejí nová pracovní místa. Silně poklesly i spotřebitelské půjčky a po špatných makrodatech ceny ropy opět padly ke 40 dolarům za barel.

Fondy 2. týden 09

Pražská burza se zatím letos drží v plusu, ale prakticky jen díky akciím ČEZ a mrazům. Také akciové fondy si jako jediné udržely kladnou bilanci, když do nich přišlo 30 milionů korun. Také podle analýzy Erste Bank má masivní výprodej akcií na kapitálových trzích svůj vrchol zřejmě již za sebou, jak prý o tom alespoň svědčí finanční toky a ukazatele obratu na burzách. Z trhů střední a východní Evropy by investoři měli dávat přednost právě České republice, Rakousku a Polsku. Pondělí ale nebude modré, optimismus přelomu roku vzal za své.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).