Hlavní navigace

Autíčka má rád Santa i Putin

22. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ani poslední letošní kompletní týden nepřinesl změnu investorského počasí. Přestože se v USA snaží prezident i FED, bída trhů pokračuje – zotavení v nedohlednu. Fondy u nás se musely rozloučit s dalšími 1,2 miliardy korun.

Podle očekávání skoro miliarda odešla znovu z fondů peněžního trhu a o tom, že není zdaleka ještě všem dnům konec, vypoví nejlépe jejich výkon za poslední týden. Další poklesy dosáhly sice i jen 11 setin (Pioneer Sporokonto), ale IKS Peněžní trh Plus předvedl dalších –0,38 %. A to už dá už tříměsíční strašidelnou ztrátu skoro 7 % – to ISČS Sporoinvest se drží alespoň na polovině. Kdo by se potom divil, že za kvartál z peněžáků uprchlo přes 20 miliard korun.

Dluhopisy jsou ta žába na prameni, z něhož jinak zurčí křišťálový (nízkorizikový) výnos. Tam šlápla drsně kreditní krize, a té stále konec nevidět. Platit se dá jen státními pokladničními poukázkami a spready šílí v nebývalých výšinách. Korporátní dluhopisy prý musí nabízet až 23% výnos, aby si jich vůbec někdo všiml, na odbyt nejdou ani delší státní… Nedůvěra dává signál, že může zkrachovat klidně i třetina firem…

Fondy 51. týden
Fondy V mil. Kč
peněžního trhu  –935
dluhopisové  –59
smíšené  –172
akciové  –17
zajištěné  –6
celkem  –1189

Nu a k čemu tedy vlastně došlo: jeden bilion z ohrožených hypoték způsobil, že se z trhů „vypařilo“ již 32 bilionů dolarů. Sazby FED se blíží nule, ale banky to ignorují a FED se tak chystá nakupovat státní dluhopisy, aby vzrostla jejich cena a poklesly jim výnosy do splatnosti. Zda to pomůže, můžeme jen tipovat – navíc víte, co je největší legrace? Při deflaci, tedy poklesu cen, nechce nikdo utrácet (penízky se mu zhodnocují samy i ve slamníčku) – je tedy nutno vyvolat inflační skok, anebo alespoň jeho očekávání. Jen aby se skok nepřelil v šok. Navíc inflace trestá úspory, zatímco deflace dluhy a dlužníky. To je také cesta do pekel. Peníze je tedy nutno pumpovat do ekonomiky pod tlakem.

Americká vláda zachránila automobilky ve snaze donutit je k restrukturalizaci (v režimu bankrotu by to prý nešlo), ale tím utratila už celý záchranný balíček TARP. Za normálních okolností bychom firmy, které špatně hospodaří, nechali padnout. Toto však nejsou normální okolnosti, prohlásil americký prezident George Bush. A má značný kus pravdy. Po našem, po soudružsku, to chce řešit ruský premiér Vladimir Putin: utrácet peníze za cizí vozy během krize, která donutila domácí výrobce snižovat výrobu, je podle něj „naprosto nepřípustné“. Copak asi vymyslí?

Fondy 51. týden

Trhy se stále potácejí v říši stínů, na průběžné downgrady a snižování cílových cen jsme již přivykli jako na hnusné počasí. Dokonce i Standard & Poor’s snížil kreditní rating a výhled 12 hlavních amerických a evropských finančních institucí.

skoleni_27_5

Zbytek našich fondů dal dohromady zbylou čtvrtmiliardu odkupů, když pře 170 miliard ztratily smíšené. Ale do plusu se nedostaly ani akciové, dokonce ani zajištěné.

Ale nakonec rozkošné zhodnocení (byť trochu jiné branže) ředitele FINEP Holding Tomáše Pardubického: Moje babička se narodila v roce 1913, z jejího vyprávění mám pocit, že i mnohem těžší období měla svá východiska a – a to především – svůj konec.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).