Hlavní navigace

Peníze máme nejraději v bezpečí

19. 1. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

A kde je to nejbezpečnější? Nu přece doma, ať už ve slamníku, anebo civilizovaněji v šuplíku. Tak i další týden si odnášeli lidé své peníze z fondů, i když tentokrát jen necelou miliardu.

Silně ovšem vzrostly odkupy z fondů peněžního trhu, ze kterých odešlo přes 800 milionů korun, což je proti předcházejícímu týdnu o půlmiliardu víc. Je to možná překvapivé, protože se výnosově postupně uklidňují, ale zřejmě si mnozí až na ročním výpisu všimli, co jejich investice (ne)vynesla.

Fondy 3. týden 09

Fondy 3. týden 09
Fondy V mil. Kč
peněžního trhu  –802
dluhopisové  –46
smíšené  –73
akciové 36
zajištěné  –3
celkem  –888

Druhou možností je právě růst nejistoty, protože právě v dobách krizí a nejistot je totiž hotovost nad zlato. Lidé dokonce přestali nosit peníze do bank, ale ty o ně velmi stojí. Začaly proto nejrůznějšími nabídkami „výhodných“ úroků lákat alespoň část té stovky miliard, které jsme si již doma schovali. Ale lidé tuší, že bude ještě hůř. Navíc slevy teprve začínají, tak proč s nákupy spěchat. Čtěte více: Sazby spořicích účtů klesají.

Také ale asi příliš nevěří, že se propad fondů peněžního trhu může opakovat. Přestože si za poslední měsíc přece jen většinou o pár desetinek polepšily, takový IKS Peněžní trh Plus tratí i za poslední měsíc –1,2 % (a na půlroce –7,55 %). Přímo ve stavu klinické smrti jsou zajištěné fondy: zatímco ještě před rokem prodávaly alespoň čtvrtmiliardu týdně, teď jsou rády, když o tutéž sumu nepropadnou.

Pokračuje uklidňování alespoň dluhopisových fondů. Odkupy zde klesly pod 50 milionů korun a na výnosech vidíme týdenní pěkné až 1% zotavení, u korporátních fondů i 5 %,, ale uvědomme si, že koruna oslabila proti červnu už o 20 %, zatímco na půlroce vidíme u těchto fondů stále ztráty.

Kolem dluhopisů se ale roztáčí vír nejistot, protože již se uvažuje o tom, že některé i státní se dostanou do kategorie „neoblíbené“. To právě vidíme na naší koruně: po prosincovém poklesu průmyslové produkce o víc než 17 % (a indexu nových zakázek dokonce o víc než 30 %) se Česko propadlo z pozice favorita někam mezi outsidery. Už i naši optimisté připouštějí, že se vezeme do recese…

Akciové trhy čekají jako na zjevení na inauguraci nového prezidenta, i když zatím lepí díry, co se dá. Například největší americká banka a symbol tamního bankovnictví Bank of America dostala další 20miliardovou infuzi (plus 118miliardové záruky), protože ze skříně Merrill Lynch (kterou před časem koupila) prý vypadl další patnáctimiliardový kostlivec. Citi zatím odvrátila bankrot rozčleněním na dvě poloviny, ale to nemusí být konečná. Čtěte více: Citigroup čeká další reorganizace, rozdělí se na dvě části.

Americké trhy to nakonec trochu ukonejšilo, ale nedělejme si iluze. Přesto americký S&P od začátku roku klesl o 6 %, náš PX je (zatím) necelá 2 % pod Silvestrem, přestože jen poslední týden ukousl 4 %. Přesto naši investoři akciové fondy nechtějí nechat padnout do odkupů a stále drží zuby nehty kladný příliv, i když 36 milionů připomíná jen chaboučkou záplatu. Díra v lodi se stále zvětšuje a ani na obzoru se žádný přístav nerýsuje. Zatím se sice nepotápějí naše domácnosti a místo záchranných člunů si schraňují hotovost, ale nikdo neví, zda to bude k něčemu. Na větší tsunami by to určitě nestačilo.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).