Hlavní navigace

Fondy: Nejhorší rok široko daleko

29. 12. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dvoudenní předvánoční týden už nemohl zvládnout nějakou podstatnou změnu a nestihne ji ani ten předsilvestrovský. Navíc mohou investiční společnosti využít přestávku od 30. prosince 2008 až do 6. ledna 2009 včetně.

Přesnou inventuru bídy roku 2008 budeme tedy moci uzavřít až časem, ale je nad slunce jasnější, že sáhla do kapes podílníků hodně hluboko. Pokles akciových trhů, jaký jsme ještě nezažili, byl způsoben – a tedy i doprovázen – dramatickými jevy ve vlastním finančním sektoru, které lze označit také za nevídané. Kreditní trhy zasáhla tsunami nedůvěry – některé dluhopisy přímo defaultovaly, u ostatních vylétly výnosy (tj. klesly ceny) do nadoblačné výše. To se dotklo dokonce i státních bondů, zejména rozvíjejících se zemí. Podivná situace panuje dosud, spready jsou na historických maximech a například v USA se dosud cení 13týdenní pokladniční poukázky natolik, že se obchodují úplně bez výnosu, tedy za plnou cenu plus plný výnos. Dokonce prý chvílemi se „záporným“ výnosem, tedy ještě dráž.

O tom píšu proto, že citelný defekt postihl i ty fondy peněžního trhu, které mají poněkud delší duraci a využívají tedy ve svých portfoliích i dluhopisy. Rozbušku zde navíc odpálily tři podivné islandské banky, které si chtěly hrát jako v americkém filmu. Na to už nebyli naši podílníci připraveni vůbec, takže brali nohy na ramena doslova masově. Udělali dobře, protože propad nakonec nebyl jen jednorázový, takže od září ztrácí IKS Peněžní trh PLUS –7 %, ISČS Sporoinvest –4 % a Pioneer Sporokonto –2 %.

Bilance fondů v ČR 2008
F V mil. Kč
peněžního trhu  –15,69
dluhopisové  –6,57
smíšené  –5,54
akciové 1,06
zajištěné 1,6
celkem  –25,14

Z celkových více než 25 miliard korun odkupů ze všech našich fondů se tak ty peněžního trhu musely rozloučit s více než 15 miliardami korun. Přitom ISČS Sporoinvest zhubl o víc než neuvěřitelných 17 miliard a IKS Peněžní trh PLUS o plnou polovinu, tedy o 9 miliard korun. Z nich ovšem přes 5 miliard konvertovalo do nově založeného KB Peněžního trhu, který je skutečně defenzivním s krátkou durací. Přesto součty jakoby nevycházejí, což znamená, že na tomto letošním dramatu vydělal peněžák KBC Multi Cash ČSOB CZK, který uvítal pěkných pár prchajících miliard. Sice ani tento fond neodolal ničivé vlně a v říjnu ztratil 1,5 %, tedy skoro celoroční výnos, ale „využil“ první vlnu paniky. S celkovými 23 miliardami už postupně velikostí blíží tradičnímu mamutu ISČS Sporoinvestu, který zhubl o více než třetinu na pouhých 30 miliard korun.

Vývoj peněžního trhu tedy zasáhl celý fondbyznys nejcitelněji, ale ani dluhopisové fondy nezůstaly bez šrámů. Zejména přestalo platit, že dluhopisy „drží“, když akcie padají. Nefunguje ani pravidlo o jen krátkodobých výkyvech, ani o dvouletém „bezpečném“ horizontu. Vše je holt jinak, když jsme jakoby v jiném světě.

Bilance fondů v ČR 2008

Dluhopisové fondy přišly v tomto roce o 6,5 miliardy korun odkupů a většinou i o další ztráty ve výkonnosti – od několika procent po 20% propady v případě fondů zaměřených na korporátní dluhopisy. Přesto na dvouletém období najdeme už první vlaštovky s kladným výnosem, např. ČSOB Bond mix nebo Pioneer obligační, které za poslední půlrok nasprintovaly přes 5 %. Některým fondům pomohlo i prudké ochlazení kurzu koruny (je teď dokonce slabší než před rokem). Nejvíc odkupů opět zaznamenal náš největší ISČS Sporobond, z nějž odešly 4 miliardy.

skoleni_29_6

Další smutnou kategorií jsou smíšené fondy, s nimiž se rozloučilo 5,5 miliardy korun. Pohled na jejich výkonnosti je smutné čtení a ani tříletý horizont nezachraňuje situaci – kladné číslo aby pohledal, což jistě není ku podivu při tom akciovém pogromu.

Přesto (kromě 1,5 miliardy zajištěných fondů, ovšem výhradně jen z ledna a února) se právě akciové fondy drží přímo heroicky – celkový miliardový příliv je hoden obdivu. Přes určité panické vlnky si část investorů evidentně uvědomila příležitost a chytá ji za pačesy. Jinak totiž 45% pokles amerických trhů, bezmála 55% pokles pražského PX a více než 60% propad Ruska nebo Číny jistě nemá k zoufalství daleko.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).