Hlavní navigace

Tipy, jak ušetříte na daních

3. 2. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jak ušetřit na daních? Jaké slevy na dani a daňové odpočty můžete využít? A lze se vyhnout DPH?

Jaké máme daňové odpočty?

Nezapomeňte na veškeré daňové odpočty a slevy na dani, prostřednictvím kterých můžete výrazně ušetřit. Pro zdaňovací období roku 2013 můžete využít tyto:

Druh odpočtu Výše odpočtu v Kč či % za zdaňovací období Doplnění
Dary na veřejně prospěšné účely Min. 1000 nebo 2 % základu daně, max. 10 % základu daně  
Úroky z úvěrů na bytové potřeby Max. 300 000 Financování bytových potřeb
Příspěvky na penzijní připojištění a dobrovolné penzijní spoření Max. 12 000 Odečíst 12 000 Kč od zaplacených příspěvků
Pojistné na penzijní pojištění Max. 12 000 Plnění nejdříve v 60 letech a po 5 letech od uzavření smlouvy
Pojistné na životní pojištění Max. 12 000 Plnění nejdříve v 60 letech a po 5 letech od uzavření smlouvy
Členské příspěvky odborovým organizacím Max. 1,5 % nebo 3000 Ze zdanitelných příjmů dle § 6
Úhrady za zkoušky ověřující další vzdělávání Max. 10 000, zdravotní postižení max. 13 000 Těžší zdravotní postižení max. 15 000 Kč
„Bezplatné“ darování krve   Max. 2000 Kč Nutno přiložit potvrzení od střediska k daňovému přiznání

Podrobnosti o jednotlivých slevách na dani najdete v článku: Odpočty a slevy na dani pro fyzické osoby za zdaňovací období roku 2013 

Určitě stojí za připomenutí darování krve. Zatímco v soukromých zařízeních máte pocit, že se jedná o smluvní vztah, který je oboustranně výhodný, v případě „bezplatného“ darovaní krve jste vy ten, kdo pomáhá. Pomůže vám ale také stát, díky kterému ušetříte. Odpočet u darovaní krve dosahuje 2000 Kč, ušetříte tak 300 Kč (15 %) na daních. K daňovému přiznání však nezapomeňte přiložit potvrzení od zdravotnického střediska. Při bezplatném darování také často obdržíte nejrůznější vitamíny, podle zkušeností některých lidí také i drobné občerstvení. Finančně tak paradoxně na tom můžete být lépe, než když krev darujete za úplatu. Dary od zdravotnického střediska samozřejmě můžete odmítnout. Pokud jste tedy krev v roce 2013 nedarovali, určitě o tom přemýšlejte v roce 2014.

Někteří podnikatelé bohužel zneužívají dary na veřejně prospěšné účely. Sami zakládají (či jejich známí) obecně prospěšné společnosti či občanská sdružení. Peníze poté „vytáhnou“ z občanského sdružení zpátky. V tomto roce se jim to vyplatí ještě více, neboť bude možné si odečíst prostřednictvím darů až 15 % daňového základu. Kromě darů se na daňových odpočtech nic pro rok 2014 nemění.

Kromě odpočtů mějte přehled o jednotlivých slevách na dani: 

Sleva na dani Výše slevy pro rok 2013
Na poplatníka 24 840 Kč
Na poplatníka – starobního důchodce 0
Na dítě 13 404 Kč
Na dítě – držitele průkazu ZTP/P 23 208 Kč
Na vyživovanou manželku/manžela 24 840 Kč
Na vyživovanou manželku/manžela – držitele průkazu ZTP/P 49 680 Kč
Invalidita I. a II. stupně 2520 Kč
Invalidita III. stupně 5040 Kč
Držitel průkazu ZTP/P (i bez důchodu) 16 140 Kč
Student 4020

Dejte si pozor na jednu nepříjemnou novinku. Pokud jako OSVČ využíváte výdajový paušál, nebudete moci uplatnit slevu na děti, a to v případě, pokud váš základ daně ze samostatně výdělečné činnosti, u nějž uplatňujete výdaje paušálem, dosahuje alespoň 50 % celkového základu daně. Modelové příklady na toto téma najdete v článku: Daňový odpočet na děti. Živnostníci s paušály ostrouhají

Vyplatí se vůbec stát se OSVČ?

Ano, v mnoha případech se to skutečně vyplatí a na daních ušetříte. Na našem příkladu zaměstnané kadeřnice a „podnikatelky“ bylo zřejmé, že daňové odvody kadeřnice – podnikatelky byly jen na jedné desetině zaměstnané kadeřnice. Od této doby se udály některé změny (například v případě užití výdajového paušálu nelze užít slevu na dítě), na druhé straně se však stále práce na živnostenský list vyplatí. Čtěte více: Řemeslníci čerpají štědré výhody. A zaměstnanci pláčou

Dejte si však pozor, abyste se nenacházeli v takzvaném „švarcsystému“. Váš zaměstnavatel může za něj dostat pokutu až do výše 10 milionů korun, vy jako „zaměstnanec“ můžete obdržet pokutu ve výši 100 000 Kč. I přesto však existují způsoby, jak se švarcsystému vyhnout. Čtěte více: Víme, jak obejít švarcsystém

Omezovat živnostníky chce nová vláda, chtěla například zavést minimální daň či plánuje snížit výdajové paušály. Čtěte k tématu: Nová vláda poškodí malé podnikání, hledá nepřítele a chce zvyšovat daně (GLOSA)

Ušetřit na daních lze jako plátce DPH

Na dani z přidané hodnoty (DPH) můžete ušetřit v případě, že jste plátcem daně z přidané hodnoty. Pokud potřebujete ke své práci notebook, tiskárnu či ergonomickou kancelářskou židli, pak si jako plátce DPH můžete tyto „pracovní nástroje“ odečíst. Vždycky tedy dbejte na to, aby dané věci sloužily především k práci. Kupujete gauč? Pak raději ten nerozkládací, ten rozkládající by se nemusel líbit úředníkovi při finanční kontrole.

Ušetřit ale také můžete například nákupem bytu, který je veden jako ateliér. V případě, že bude primárně sloužit k podnikání, například programování na volné noze, pak jako plátce DPH můžete žádat navrácení této daně. Pokud si s DPH nevíte rady, můžete navštívit daňové fórum serveru Podnikatel.cz, kde na otázky ohledně DPH odpovídá daňový poradce Jan Molín.  

Spočítejte si

Daňové přiznání pro rok 2013

Daň z nemovitostí nebo daň z příjmu? Máme pro vás kompletního daňového průvodce.

Jak je to u akcií nebo pronájmu?

Pokud jste v minulém roce nakoupili akcie, a poté na nich realizovali zisk prodejem před uplynutím 6měsíčního časového testu, pak se vaše daňová povinnost řídí § 10 zákona o dani z příjmu a musíte odvést 15% daň z příjmů. Modelový příklad najdete v článku: Jak na daně z cenných papírů? (MODELOVÝ PŘÍKLAD) 

V tomto roce však dojde k prodloužení časového testu. Pro osvobození daně z příjmů budete muset akcie nyní držet 3 roky, místo 6 měsíců. Pro drobné investory bude pro prodej cenných papírů (pokud nejsou obchodním majetkem společnosti) platit výjimka ve výši ročního limitu 100 000 Kč.

skoleni_7_4

Nevyhnete se ale stále dani z dividend, která dosahuje 15 %, peníze vám na účet přijdou již zdaněné o tuto daň. Daň však nemusí platit velcí investoři, kterým se vyplatí přesunout do destinace, kde se daň z dividend neplatí či je nižší. Prodělají především malí a střední investoři, kterým se nevyplatí přesouvat se do zahraničí. Čtěte také: Daň z dividend: Pokud se nezruší, budou bohatí dále vydělávat

U daně z pronájmu nastala jedna změna – v případě, že uplatňujete 30% paušál, pak tak můžete učinit jen do výše 2 mil. Kč. Pokud však máte více nemovitostí, musíte si vybrat, zdali chcete využívat výdajový paušál nebo prokazatelné výdaje. Použít u jedné nemovitosti výdajový paušál a u druhé prokazatelné výdaje není možné. Modelový příklad najdete v článku: Jak na daně z pronájmu? (MODELOVÝ PŘÍKLAD)

Kdy musíte odevzdat daňové přiznání?

Na daňové přiznání máte ještě času dost, odevzdat ho můžete až do 1. dubna 2014. Pokud to nestihnete, pak máte ještě 5 pracovních dní. V případě, že vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, pak se termín ještě prodlužuje o tři měsíce. Pospíšit si ale musíte v případě daně z nemovitosti (nově daně z nemovitých věcí), formulář musíte podat do 31. ledna 2014. Tolerují se, stejně jako v případě daňového přiznání z daně z příjmů, 5 pracovních dní po uplynutí tohoto termínu. Jak na daň z nemovitých věcí? Čtěte: Daň z nemovitosti: Jak na ni? (PRŮVODCE)

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).