Hlavní navigace

Daň z nemovitosti: Jak na ni? (PRŮVODCE)

23. 1. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Máte zmatek ve změně terminologie? Jak můžete vyplnit přiznání k dani z nemovitosti (dani z nemovitých věcí) a kde ho poté musíte odevzdat? To a mnohem více v našem průvodci.

Daň z převodu nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daň z nemovitosti a daň z nemovitých věcí. Co to všechno je?

Nemějte z toho obavy, není to nic těžkého. Žádné nové daně nevznikly, jen se daně přejmenovaly. Daň z převodu nemovitosti se změnila na daň z nabytí nemovitých věcí, podstata této daně však zůstává. V roce 2014 zůstává ve výši 4 % a platí ji standardně prodávající. K dani však nově není třeba dokládat znalecký posudek.

Placení daně však lze také přenést na kupujícího, čímž si lze snížit mírně daňovou zátěž v případě (o 0,2 %), že daň zaplatí kupující a prodejce mu o tuto daň sníží kupní cenu nemovitosti. Pozor ale na fiktivní ceny nemovitosti. Čtěte více: Daň z převodu nemovitostí: Konec podvodům? V České republice jsou celosvětově nadprůměrné daně z nabytí nemovitostí. Na Slovensku přitom daň z převodu (nabytí) nemovitostí nemají. Čtěte také: DUEL: Správa daně z nemovitosti nás každým rokem stojí 2 miliardy

Název se také změnil u daně z nemovitosti, která se nově jmenuje daň z nemovitých věcí. Podstata znovu zůstává stejná.

Kdy musím zaplatit daně?

Formulář daňového přiznání je nutné na finanční úřad podat do 31. ledna 2014. Opozdilcům se promíjí ještě podání ve lhůtě dalších pěti pracovních dní. Pátý pracovní den však už musí přiznání být na finančním úřadě a nestačí ho pouze odeslat. Pokud to nestihnete, pak zaplatíte penále ve výši 500 Kč s tím, že za každý den prodlení roste sankce o úrok 0,05 % z výše daně.

Pod který úřad spadám?

Správu daně vykonává 14 finančních úřadů v krajských městech a v hlavním městě Praha. Podívejte se, pod který finanční úřad patříte: Přehled krajských finančních úřadů (tzv. převodový můstek)

Všechny potřebné informace najdete v našem speciálu o dani z nemovitosti 2013

Do kdy musím zaplatit daň z nemovitosti (daň z nemovitých věcí)? 

Ač se nám majetkové daně líbit nemusí, v případě, že vlastníte například bytovou jednotku či pozemek v osobním vlastnictví, pak se dani nejspíše nevyhnete. Daň musíte zaplatit také v situaci, kdy jste si v roce 2013 koupil stavbu, byt, pozemek či nebytový prostor vedený u katastru nemovitostí, či ji dostal darem.

Daňové přiznání také musíte nově podat v případě, když vlastníte pozemek, který je zpevněn vlečkou. Do zpevněných ploch pozemků totiž náleží i pozemky, jejichž povrch je zpevněn vlečkou, přičemž vlečky už nejsou předmětem daně ze staveb. Daňové přiznání také musíte podat, pokud jste vlastníkem pozemku pod bytovým domem rozděleným na bytové jednotky v případě, že tento vlastník pozemku žádnou z bytových jednotek nevlastní. Více se o dani z nemovitých věcí dozvíte v našem průvodci, můžete si také stáhnout k dani z nemovitosti formuláře. Podrobnosti, kdy musíte zaplatit daně, najdete v článku serveru Podnikatel.cz: Čtěte, co se změnilo u daně z nemovitostí v roce 2014

A jak je to s placením daně? Pokud za daň zaplatíte více než 5000 korun, můžete ji zaplatit ve dvou stejných splátkách. Jinak to ale mají zemědělci a chovatelé ryb, termín je zde do 31. srpna a do 30. listopadu, pro ostatní poplatníky daně platí termín nejpozději do 31. května a do 30. listopadu. V případě, že vám vyjde daň nižší než 30 Kč, pak ji platit nemusíte. Výjimku ale mají spoluvlastnické podíly na pozemcích, ze kterých se daň předepisuje vždy, a to v minimální výši 50 Kč, i kdyby vycházela nižší.

Kde najdu formuláře?

Formulář k vyplnění si můžete stáhnout u nás, nebo si ho vyzvednout na finančním úřadě. Výrazně pohodlnější je ale formulář vyplnit interaktivně. Zde máte dvě možnosti: můžete vyplnit buď náš interaktivní formulář, nebo použít průvodce k vyplnění na stránkách Ministerstva financí. Jejich formulář buď můžete podepsat elektronickým podpisem, nebo se vám vygeneruje dokument, který musíte podepsat a doručit na příslušný finanční úřad. Finanční úřad tak bude mít jistotu, že jste to byli vy, kdo vyplňoval přiznání a přiznání bude platné. 

Nevím si s přiznáním rady

Modelový příklad vyplnění daňového přiznání k dani z nemovitých věcí najdete v článku:. Daň z nemovitých věcí 2014: Víme, jak na ni. Pomoci vám může také náš daňový průvodce, kde máte daň z nemovitých věcí rozebranou krok po kroku.

Jaké jsou koeficienty k dani z nemovitých věcí?

Pokud vaše obec nestanovila místní koeficienty, pak platí následující:

Koeficient podle velikosti obce
Velikost obce Koeficient
Do 1000 obyvatel 1,0
1000 až 6000 obyvatel 1,4
6000 až 10 000 obyvatel 1,6
10 000 až 25 000 obyvatel 2,0
25 000 až 50 000 obyvatel 2,5
Nad 50 000 obyvatel a ve Františkových Lázních, Luhačovicích, Mariánských Lázních a Poděbradech 3,5
V Praze 4,5

Seznam místních koeficientů okresních měst pro rok 2014 najdete na serveru Měšec.cz v článku Daň z nemovitých věcí 2014: Měli byste se obávat vyšší daně?

Orientační výpočet daně z nemovitých věcí najdete v naší kalkulačce: Daňová kalkulačka: daň z nemovitostí – výpočet

Tip do článku - účto fakturace duben

Sazbu daně určuje zákon v § 11 odst. 1. Je následující: 

Druh nemovitosti Sazba daně
H – Obytný dům 2 Kč/m2
I – Ostatní stavba tvořící příslušenství k obytnému domu 2 Kč/m2
J – Stavba pro individuální rekreaci, rodinný dům využívaný pro individuální rekreaci 6 Kč/m2
K – Stavba plnící doplňkovou funkci ke stavbě pro individuální rekreaci 2 Kč/m2
L – Garáž vystavěná odděleně od obytného domu 8 Kč/m2
M – Stavba užívaná pro podnikatelskou činnost – zemědělská prvovýroba, lesní a vodní hospodářství 2 Kč/m2
N – Stavba užívaná pro podnikatelskou činnost – průmysl, stavebnictví, doprava, energetika, ostatní zemědělská výroba 10 Kč/m2
O – Stavba užívaná pro podnikatelskou činnost – ostatní podnikatelská činnost 10 Kč/m2
P – Ostatní stavba 6 Kč/m2
R – Byt 2 Kč/m2
S – Samostatný nebytový prostor užívaný pro podnikatelskou činnost – zemědělská prvovýroba, lesní a vodní hospodářství 2 Kč/m2
T – Samostatný nebytový prostor užívaný pro podnikatelskou činnost – průmysl, stavebnictví, doprava, energetika, ostatní zemědělská výroba 10 Kč/m2
U – Samostatný nebytový prostor užívaný pro podnikatelskou činnost – ostatní podnikatelská činnost 10 Kč/m2
V – Samostatný nebytový prostor užívaný jako garáž 8 Kč/m2
Z – Ostatní samostatný nebytový prostor 2 Kč/m2

Sazby na pozemky najdete zde.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).