Hlavní navigace

Daň z dividend: Pokud se nezruší, budou bohatí dále vydělávat

28. 8. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Prezident označuje zrušení daně z dividend za tunel na státní kasu. Zdá se však, že zrušení daně z dividend je výhodné především pro malé investory.

Čeští akcionáři a podílníci ve fondech se nejspíše zrušení daně z dividend nedočkají. Senát se totiž podle vyjádření šéfa Milana Štecha z ČSSD bude snažit zamítnout daňové návrhy o investičních fondech a dividendách, které jsou součástí doprovodných zákonů k občanskému zákoníku: „Přes investiční fondy je tunel na státní kasu. Podle mě už žádné alternativní řešení není,“ tvrdí Štěch. Situaci ještě může zamotat premiér úřednické vlády Jiří Rusnok, který by chtěl zrušení daně z dividend zachovat, chce však zdanit podílové fondy.

Zrušení daně z dividend chce také zabránit prezident Miloš Zeman, alespoň dle oficiálního facebookového profilu prezidenta, kde uvedl: Těším se, že se podaří zabránit zrušení daně z dividend, které se někdy označují jako poslední Kalouskův tunel, protože jsem prezidentem dolních 10 milionů občanů a ti dividendy většinou nepobírají… Zeman chce zrušit daň z dividend pomocí zákonného opatření. Znamenalo by to, že by nejdříve norma byla přijata, a poté zase zrušena zákonným opatřením. Já v tom žádný kotrmelec nevidím. Záleží samozřejmě na Senátu a na vládě, jak k tomu přistoupí, já jsem vám svoji představu řešení řekl, uvedl Zeman v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán.

Nulová daň z akciových výnosů  by se totiž podle Zemana tvrdě projevila na nižších příjmech státního rozpočtu: Pro český státní rozpočet by to podle střízlivých odhadů znamenalo v příštím roce ztrátu 5, a v roce 2015 ztrátu 10 miliard korun na příjmech. Kdo si to ze seriózních ekonomů a seriózních politiků může dovolit, dotázal se prezident.

Rozpočet přijde jen o 1 miliardu, tvrdí Kalousek

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek s tím nesouhlasí a kritizuje senát „Samozřejmě, že to není dobře a samozřejmě, že jim nejde o občanský zákoník, ale je to populistický výkřik před volbami,“ říká Kalousek. Zrušení daně z dividend se podle něj na rozpočtu projeví jen asi 1 miliardou Kč.

Se současnou situací není spokojen také Josef Beneš, předseda Asociace pro kapitálový trh ČR. Jsme míčkem v politické hře, přičemž tento sektor by měl být apolitický. Proti výrazům jako tunel se silně ohrazuji, kapitálové trhy rozhodně nejsou prostředím, kde hledat daňové tunely. Žádná chyba v rámci zákonné úpravy není, vliv těchto úprav na rozpočet bude v řádu milionů korun, rozhodně ne miliard, komentuje debatu Beneš.

Jak budou zdaněné fondy?

Podle stávající platné daňové úpravy odvádí investiční fondy daň ze zisku ve výši 5 %. U retailových fondů jsou poté ještě zdaňovány výnosy z dividend ve výši 19 %.

Původní návrh ministerstva financí počítal se zachováním daní z dividend na stejné úrovni (tedy 19 % pro právnické osoby) a snížením „fondové“ daně z 5 % na nulu.

V legislativním procesu byl ale návrh pozměněn. Senát tak bude projednávat návrh, podle kterého se má zachovat daň pro fondy ve výši 5 %, dividendy se mají pro podílníky zrušit.

Nulová daň pro fondy? Příležitost, jak by mohla ČR vydělat

Nulová daň z dividend pro investiční fondy a snížení daně ze zisku na 5 % má také pro investiční fondy další důležitý rozměr. Česko by se totiž mohlo díky změně legislativy v EU stát novým finančním centrem a zařadit se po boku zemí jako je například Lucembursko či Malta. Rozpočet sice přijde o stovky milionů Kč, to je však vzhledem k jeho velikosti bezvýznamná částka. Rozpočet, vzhledem k tomu, že dojde k přilákání pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou, by na tom mohl výrazně získat. uvedl Beneš. Sám odhaduje, že by mohlo do ČR přijít několik desítek fondů a do rozpočtu nepřímo přinést několik miliard Kč. 

Nulové zdanění dividend by také mohlo vést ke vzniku dividendových fondů, které by se mohly stát alternativou k depozitním produktům. Namísto úroku jako v bance by za své vložené peníze obdržel investor dividendu. V současnosti se nevyplácí, protože by kvůli dani byly nevýhodné, popsal Beneš. Do debaty, zdali by však mělo dojít i ke zrušení zdanění úroků na vkladech, se však nechtěl pouštět.

Zásadní je však podle něj to, že je v zemi vysoká míra daňové a politické nestability: Není to o tom, zdali budeme mít zdanění dividend 19 nebo 0 %, ale jedná se o určitou daňovou stabilitu, která u nás ale není. Investory především zajímá budoucí vývoj a to, čeho jsme nyní svědky, vytváří destabilizační prostředí a podkopává se práce mnoha subjektů, které chtěly učinit z ČR jedno z finančních center Evropy, dodal Beneš. 

Kdo prodělá? Drobní akcionáři

Kdo však na tom celém bude bit? Podle Beneše to budou především drobní a střední investoři. Lidé se skutečně vysokými příjmy totiž tuto daň platit nemusí – můžou se jí úspěšně vyhýbat. Většina z nich je totiž daňově flexibilní – jednoduše se tak přesunou do jiné destinace, kde se jim to při míře jejich investic vyplatí. Prodělají především malí a střední investoři, kterým se nevyplatí přesouvat se do zahraničí.

Tip do článku - účto fakturace duben

Pokud nedojde ke zrušení daně z dividend u drobných akcionářů, pak například bude nadále trvat situace, kdy velcí akcionáři můžou odčerpávat nezdaněné dividendy například do Hong Kongu, kde zdanění dividend neexistuje. Drobný akcionář však dostane dividendu zdaněnou – jeho výnos tak bude o tuto daň nižší. O tématu čtěte také: Jak „odklánět“ peníze?

Zrušení daně z dividend přitom původně navrhovala ekonomická rada vlády. Podle ní by zrušení této daně mělo vést k oživení ekonomiky, přilákání zahraničních investic a rozvoji fondů u nás. Nyní se však podle Beneše netočí debata okolo technických věcí, jak to provést: Představitelé fondů se už ptají „Jak to tedy u vás vůbec bude?“, a to je problém, dodal Beneš.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).