Hlavní navigace

Víme, jak obejít švarcsystém

11. 4. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Pokuty za švarcsystém narostly až na desetinásobek. Neplaťte je zbytečně a vyhněte se tomuto (u nás) nelegálnímu systému. Víme, jak na to.

Tento rok má být údajně podniknuto 200 000 kontrol, které by měly dopomoci k odhalení švarcsystému. Při kontrolách můžou zaměstnancům hrozit maximální pokuty ve výši 100 000 Kč (zvýšily se desetinásobně), zaměstnavatelé mohou obdržet pokutu až 10 milionů korun (došlo ke dvojnásobnému zvýšení). Důležitá je také pravomoc těchto kontrolorů. Policie vám pokutu ve výši 100 000 Kč udělit nemůže, inspekce však ano.

Co není švarcsystém?

Pokud se chcete švarcsystému vyhnout, je pro vás zásadní slovní spojení závislá práce. Ta je v Zákoníku práce v § 2 nově definovaná následovně:

Závislou prací je práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně. Závislá práce musí být vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu za práci, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě.

Pokud nechcete z pozice OSVČ, aby případná kontrola definovala vaši práci jako závislou, musíte se držet několika pravidel. Neexistuje nic jako šéf, pevná pracovní doba či pravidelná docházka na pracoviště. V podstatě se musí jednat o vztah dodavatel odběratel (podnikatel-firma) nikoliv zaměstnanec-zaměstnavatel. Všechny body, na které je nutné myslet, se dočtete v článku:  Sedm znaků, které prokazují švarcsystém

Ani to však nemusí stačit a v případě dělnických profesí by měl zaměstnavatel přistoupit k dalším krokům. Jsou uvedeny v následujícím příkladě: 

Příklad

„Zaměstnanec“ pracuje u dodavatele jedné automobilky jako OSVČ, tedy na živnostenský list. Zaměstnavatel se však zalekl postihů, které mu hrozí a pracovní poměr s OSVČ upravil. Aby se nejednalo o závislou práci, upravil poměr se „zaměstnancem“ následovně:

Aby nemusel složitě převádět majetek, bude současná společnost sloužit k pronájmu nářadí a pracovního prostoru. Založí taktéž další 4–5 společností,  které mu za odvedenou práci budou fakturovat určitou částku každý měsíc. Zaměstnavatel taktéž zaplatí právní ochranu všem svým „zaměstnancům“.

Výsledek 

Znamená to, že OSVČ nebude právně závislá na jednom dodavateli, ale bude jich mít několik. OSVČ nebude konat práci nástroji zaměstnavatele, ale nástroji, které bude mít v pronájmu. V případě jakékoliv kontroly nebude jednat „zaměstnanec“, ale jeho právní zástupce, čímž si zaměstnavatel zajistí, že se zaměstnanec „neprokecne“. Při dodržení tohoto postupu je možné se s vysokou pravděpodobností  švarcsystému vyhnout. 

Zhodnocení

Živnostník a zaměstnavatel se úspěšně vyhnou pokutám. Oběma stranám však výrazně narostou náklady za složitější vedení daní, což se může projevit na nižším příjmu živnostníka a snížení konkurenceschop­nosti zaměstnavatele. Důraznější kontroly ze strany státu přinesou větší administrativní náklady státu, tak se to znatelně prodraží i jednotlivým firmám. Jako výsledek nelze očekávat nějaký výraznější nárůst pojistného, a tedy přecházení zaměstnaných do pracovního poměru.

Tento příklad je ilustrační a fiktivní a má poukázat na nesmyslnost současného potírání švarcsystému. Server Měšec.cz se zříká jakékoliv odpovědnosti za jeho užití v praxi a upozorňuje, že švarcsystém je (k datu publikace článku) nelegální.

Jsme proti, volají zaměstnavatelé   

S omezováním švarcsystému hluboce nesouhlasí zaměstnavatelé. Nedávno mezi zaměstnavateli proběhl výzkum ze strany právních společností Ambruz & Dark/Deloitte Legal. Výsledek nebyl překvapivý:

Výsledky průzkumu ukazují, že řada firem se s novou politikou státních orgánů v oblasti tzv. švarcsystému těžce vyrovnává a bere to jako významné omezení jejich podnikání. Mnoho z nich přistupuje k revizi smluv s dodavateli teprve nyní, kdy jim hrozí vysoké pokuty při odhalení nelegálního zaměstnávání ze strany Státního úřadu inspekce práce, komentuje výsledky průzkumu advokát Ambruz & Dark/Deloitte Legal Jan Procházka. Bylo však řečeno, že se zaměstnavatelé na nový systém připraví, aby se o švarcsystém nejednalo. Více o výzkumu si můžete přečíst v článku: Vyplatí se švarcsystém? Spočítali jsme, kolik ušetříte

Koneckonců pokrytecké by se mohlo zdát i počínaní samotných poslanců, kteří brojí proti švarcsystému – tento systém využívají pro své poslanecké asistenty.  Podle  mluvčího se však o švarcsystém nejednalo.

Přechod na OSVČ se vyplatí

Zaměstnavatelům se však přechod jejich lidí do „ilegality“ vyplatí. Dodržování pracovního zákoníku je pro ně značně nákladné. Odbory často ve velkých společnostech jednají v zájmu současných zaměstnanců, nikoliv těch budoucích. Příkladem může být automobilka Škoda, kde v současné době hrozí generální stávka, přitom zdejší mzdy jsou vysoko nad republikovým průměrem. Další nabírání zaměstnanců si už bude pečlivěji rozmýšlet.

Firmy také působí v takovém podnikatelském prostředí, které je podle organizace Doing business u nás v některých oblastech značně nepřátelské. Čtete více: Byrokracie a korupce. V Česku se prostě podniká těžce

Tip do článku - účto fakturace duben

Současný hlavní pracovní poměr nemusí být pro řadu zaměstnanců výhodný. V článku Řemeslníci čerpají štědré výhody. A zaměstnanci pláčou celkové odvody kadeřnice (Superhrubá mzda – čistá mzda) dosáhly částky 12 700 Kč korun, což odpovídá celkovému odvodu ve výši 36,29 %. Při práci na živnostenský list (v tomto případě se jednalo o nejvyšší 80% paušál, nejvíce užívaný dosahuje 60 %) by na daních odvedla 10× méně než při zaměstnaneckém poměru. 

Jsou represe tím nejlepším řešením?

Kdyby zaměstnavatelé mohli své firmy zakládat a pracovní sílu najímat v prostředí, které by bylo přátelské a odvody by dosahovaly adekvátní úrovně, nebo kde by došlo ke zatraktivnění hlavního pracovního poměru a kde by každá ze skupin dostala takové služby, které si zaplatí (živnostníci by měli nárok na podstatně nižší penze, nebo by si museli hradit část zdravotní péče), tak by žádný problém se švarcsystémem neexistoval a nemusela by se podnikat represivní opatření. Čtete také: Penze, zdravotnictví, školství – v čem se ještě můžeme spolehnout na stát?

Anketa

Kdybyste si mohli vybrat, jak byste pracovali?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).