Hlavní navigace

Daňový odpočet na děti. Živnostníci s paušály ostrouhají

30. 1. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Sleva na dani na každé dítě patří k největším a také nejsnáze dosažitelným. Za loňský rok ji však nemohou uplatnit OSVČ, které si počítají výdaje paušálem.

S přibližující se uzávěrkou pro podávání daňových přiznání začíná sháňka daňových poplatníků po slevách, které by jejich odvod státu snížily. Tradičním prostředkem, který se nevyplatí opominout, je daňový odpočet na dítě. Tím stát vedle porodného nebo přídavků na děti motivuje mladé rodiny k pořízení dětí. Daňová sleva na děti se v rychle se měnícím daňovém řádu dlouhodobě drží a obvykle se jí týká jen málo změn. Zároveň patří k nejefektivnějším a nejsnazším způsobům, jak si snížit daňovou povinnost – za předpokladu, že máte jedno či více dětí.

Volné podmínky pro slevu

Daňové zákony České republiky umožňují jednomu z rodičů uplatnit daňové zvýhodnění ve výši 1117 Kč za měsíc, resp. 13 404 Kč ročně za každé dítě. Podmínkou je, že na jedno dítě nemohou v daném roce žádat zvýhodnění oba rodiče. Není přitom rozhodující výše příjmu (na rozdíl od přídavků na děti) – nárok na daňové zvýhodnění na děti mají i rodiny s vyššími příjmy.

Daňové zvýhodnění můžete využít na každé dítě, které s vámi žije v domácnosti a které je nezletilé (až do ukončení povinné školní docházky), nebo se soustavně připravuje na budoucí povolání (nebo se kvůli zdraví připravovat nemůže) a je mu maximálně 26 let.

Kromě dětí vlastních, osvojených, dětí druhého z manželů si můžete uplatnit také slevu na vnouče, jehož rodiče nemají příjmy, které by jim umožnily slevu na dani uplatnit. Daňové zvýhodnění může uplatnit i nevlastní rodič za předpokladu, že vlastní rodič nemá práci nebo je na rodičovské dovolené. Tato možnost je ale podmíněna uzavřením sňatku, partneři navzájem slevy využívat nemohou. Více v § 35c zákona o dani z příjmu.

Kdo by se v souvislosti s daňovým zvýhodněním na děti obával složitého papírování, které komunikaci se státem obvykle provázejí, bude možná překvapen jednoduchostí, s jakou slevu získáte. Značným benefitem tohoto daňového zvýhodnění je jeho jednoduchost a efektivnost. Zaměstnanec pouze doručí své mzdové účetní kopii rodného listu dítěte. Již za daný měsíc, kdy se dítě narodilo, má pak nárok uplatnění daňového zvýhodnění, a tudíž na vyšší čistou mzdu, objasňuje Gabriela Ivanco, senior manažerka oddělení daní společnosti Mazars. Osoby samostatně výdělečně činné pak ke kopii rodného listu dítěte vyplní pouze několik kolonek v daňovém přiznání navíc. Nemusí tedy chodit osobně na úřad, vyplňovat předepsané tiskopisy ani zjišťovat, zda splňují zákonné podmínky, jako je tomu u přídavků na děti nebo porodného, uvádí Ivanco.

S dětmi můžete mít čistou mzdu vyšší, než hrubou

Česká republika patří k zemím s nejvyšším rozdílem mezi zdaněním rodičů a zdaněním bezdětných občanů pracujících za průměrnou mzdu. Stačí tak mít například dvě děti a už máte o 2234 Kč vyšší měsíční mzdu než váš bezdětný kolega či kolegyně. To ale není vše.

Máte-li nízké příjmy a slevu nevyčerpáte, získáváte nárok na daňový bonus, a to až do výše 60 300 Kč ročně. Daňový bonus za rok 2013 navíc může uplatnit pouze ten daňový poplatník, který měl za celý rok 2013 příjmy ze zaměstnání, tedy ze závislé činnosti (§ 6 zákona o dani z příjmu), samostatné výdělečné činnosti (§ 7 o dani z příjmu), kapitálového majetku (§ 8 zákona o dani z příjmu) nebo pronájmu (§ 9 zákona o dani z příjmu) alespoň ve výši 48 000 korun (šestinásobek minimální mzdy platné k 1. lednu 2013).

Sleva po část roku

Podmínky pro uplatnění slevy mohou trvat jen část roku. To není důvodem pro neuplatnění slevy, která se počítá po měsících. V takovém případě uplatněte 1/12 částky za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly podmínky splněny nebo ve kterém se dítě narodilo.

Čestné prohlášení

Na tiskopisu Prohlášení k dani, které přiložíte k daňovému přiznání, je třeba v čestném prohlášení uvést, že dítě či děti žijí s vámi v domácnosti. Finanční úřad si většinou žádá také prohlášení druhého rodiče, že slevu také nebude uplatňovat. Je dobré ho proto k přiznání rovněž přiložit.

Pracujete-li jako zaměstnanec se třemi dětmi a vaše hrubá mzda činí 14 000 Kč, můžete se při uplatnění slevy na všechny tři své děti těšit na to, že obdržíte ještě více než jaká je vaše hrubá mzda, a sice 15 061 Kč. Váš bezdětný kolega se stejným platem by si přitom přišel pouze na 11 710 Kč měsíčně. Za rok byste díky svým dětem byli „bohatší“ o celých 40 212 Kč.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek

Příklady OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné se musí připravit na nepříjemnou změnu, která platí od loňského roku a poprvé tak je zohledněna právě v daňovém přiznání za rok 2013.

Jde o to, že ty OSVČ, které využívají výdajový paušál, nebudou moci uplatnit slevu na děti, pokud jejich základ daně ze samostatně výdělečné činnosti, u nějž uplatňují výdaje paušálem, činí alespoň 50 % jejich celkového základu daně.

Výrazně tak vzroste daňové zatížení rodičů, kteří jsou osobami samostatně výdělečně činnými. Zákonné opatření se pak dotkne zejména těch osob, jejichž partner je nezaměstnaný nebo na rodičovské dovolené, upozorňuje Gabriela Ivanco. Připravili jsme dva příklady, které problematiku kolize paušálních výdajů a odpočtu na dítě názorně vysvětlují.

Příklad 1

Pan Svoboda pracuje jako zemědělec a má velkou rodinu – tři nezletilé děti a dvě děti na studiích. Jeho roční příjmy činily 1 300 000 Kč. Jeho reálné výdaje činily 650 000 Kč. Jeho manželka pracuje jako prodavačka a pobírá plat 12 000 Kč hrubého měsíčně. Řeší, jak co nejlépe optimalizovat svou daňovou povinnost.  

Pokud by pan Svoboda uplatnil paušální výdaje ve výši 80 %, zaplatil by daň ve výši 18 189 Kč, zdravotní pojištění 20 976 Kč a sociální pojištění 37 960 Kč. Celkem by musel uhradit 77 125 Kč.

Za předpokladu, že by se pan Svoboda rozhodl využít odpočtů na všech svých pěti dětech, musel by uplatnit reálné náklady ve výši 650 000 Kč. Na dani by pak zaplatil sice méně, 9669 Kč, dostihly by ho však platby na zdravotním a sociálním pojištění, které by činily 43 875 Kč, respektive 94 900 Kč. Celkem by musel uhradit 148 444 Kč.

Pan Svoboda má ale naštěstí manželku s příjmem, která tak slevu na pět dětí může využít pro sebe. Místo 10 335 Kč bude pobírat 15 705 Kč čistého měsíčně. Pokud by pan Svoboda měl nezaměstnanou (či s příjmem do 48 000 Kč) manželku, mohl by využít slevy i na ní, ale opět jen za předpokladu, že by uplatňoval reálné výdaje. Manželka by slevu na děti uplatnit nemohla.

Příklad 2

Paní Kučerová pracuje jako překladatelka. Je rozvedená a má dvě děti, na které si po dohodě s bývalým manželem může odečítat slevu na dani. Její příjmy za rok 2013 činily 250 000 Kč. Výdaje, zejména za provoz jejího pracoviště, 50 000 Kč.

Jako překladatelka má paní Kučerová nárok na 60% výdajový paušál. Na dani nemusí zaplatit nic, na zdravotním pojištění 20 976 Kč, na sociálním potom 22 680 Kč. Celkem zaplatí 43 656 Kč.

Pokud paní Kučerová uplatní reálné náklady, zaplatí na zdravotním pojištění 20 976 Kč, na sociálním potom 29 200 Kč. Díky daňové slevě obdržíte daňový bonus ve výši 21 648 Kč. Celkově musí zaplatit 28 528 Kč.

skoleni_8_6

Paní Kučerové se proto vyplatí uplatňovat reálné náklady, ušetří 15 128 Kč.

Při kombinaci, kdy jeden z rodičů je OSVČ využívající paušální odpočet a druhý zaměstnancem, se pro vás nic nemění a můžete plně využít odpočtů na děti. V opačném případě musíte zvolit jiné řešení.

Závěr

OSVČ změna nepotěší. Dosud mohly využívat paušálních výdajů i slevy na dítě kombinovaně a mnohdy tak ušetřily zajímavé částky. Na druhou stranu platí, že samotné výdajové paušály jsou poměrně štědré a stát se snaží získat od živnostníků víc peněz. Pokud by nesáhl na slevy, zřejmě by snížil paušální výdaje. Takto si ještě každý může vybrat, zda využije štědrých výdajových paušálů, nebo zda uplatní výdaje skutečné a k tomu slevu na dítě.

Autor článku

Spotřebitelské finance i politicko-ekonomická témata jsou vodou na můj mlýn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).