Hlavní navigace

Tip, jak ušetřit na pojištění domácnosti: kupte si jej jen na chvíli

1. 7. 2010
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Pojistěte si domácnost v době nepřítomnosti bez toho, abyste museli celé roční pojistné. Ušetříte i několik tisíc a během dovolené budete klidní.

Celoroční pojištění domácnosti může představovat několikatisícovou položku. Někdy je navíc pojistná smlouva labyrintem výluk, které by vás o plnění mohly připravit. Nemusíte být příznivcem tohoto produktu a stejně se vám jeho varianta může hodit. Využít ho můžete jen na dobu dovolené, kdy bude váš dům či byt opuštěn a snáze dostupnější zlodějům. Čtěte také: Pojišťovny si rády hrají se slovíčky, naučte se jim porozumět

Některé pojišťovny nabízí pojistku opravdu jen na dobu, kterou si určíte vy, jiné mají minimální dobu pojištění nastavenou třeba na jeden měsíc. Ať tak či tak, nezaplatíte horentní sumy, ale když vám praskne voda, udeří blesk do domu nebo se ten stane cílem zloděje, dostanete za pohromu aspoň zaplaceno. Čtěte také: Jak zabezpečit domov a majetek během cesty

Pojištění domácnosti jsme už podrobně zkoumali. V článku Pojištění domácnosti pomůže, problémem je podpojištění, jsme zjišťovali, jaká je výše pojistného pro domácnost oceněnou na 500 000 Kč. Už při hodnotě stanovené na půl milionu dosahovalo pojištění pro pražskou domácnost například u Kooperativa pojišťovny téměř 3tisícovou položku. Půl milionu ale na hodnotu domácnosti nemusí stačit. Představte si z jakého vybavení se skládá váš byt a jak ho během života plníte dalšími spotřebiči a movitými věcmi. Je jasné, že čím nižší hodnotu domácnosti stanovíte, tím méně budete na pojistném platit. To ale nemusí být tím nejlepším řešením.

Pokud pojistíte například domácnost v hodnotě 1 mil. Kč na 100 000 Kč a při pojistné události utrpíte škodu 100 000 Kč, náhradou dostane 10 000 Kč, což vzhledem k celkové škodě není zas tak významná částka. V případě vyšší pojistné částky však máte nárok na plnění pouze do výše hodnoty domácnosti či nemovitosti. Tedy pokud má domácnost hodnotu 1 mil. Kč, je pojištěna na 2 mil. Kč a dojde k jejímu úplnému zničení, obdržíte 1 mil. Kč, proto je důležité si dát s oceněním domácnosti před uzavřením pojistky práci. Pomoci může třeba tabulka České pojišťovny, která napoví, co všechno do ceny domácnosti zahrnout.

Pomůcka pro stanovení hodnoty domácnosti
Který majetek ocenit pro účely pojištění domácnosti
nábytek včetně čalouněného a kuchyňské linky (bez spotřebičů)
koberce a podlahové krytiny (volně ložené)
záclony, závěsy, přehozy..
lůžkoviny – peřiny, prošívané deky, přikrývky a ostatní lůžkoviny, ložní prádlo, ručníky apod.
osvětlovací tělesa, lustry, lampy apod.
bílá technika (pračky, myčky nádobí, ledničky, sporáky, mikrovlnné trouby..)
domácí elektrospotřebiče (vysavače, fény, holící strojky, mixéry..)
užitkové sklo, porcelán, vázy, dekorační předměty
prádlo a ošacení členů domácnosti (pánské, dámské, dětské)
kožichy, kožešinové a kožené oděvy členů domácnosti
obuv všeho druhu všech členů domácnosti
knihy, noty, učebnice
kosmetika, léky, brýle
běžná zásoba potravin a nápojů včetně alkoholických a včetně zásob z vlastní sklizně
hobby – hračky, hry…
zařízení domácí dílny (nářadí, nástroje včetně elektrických)
ostatní potřeby pro domácnost – kuchyňské potřeby a nádobí, školní potřeby, psací potřeby, šicí potřeby
věci zvláštní kulturní a historické hodnoty, starožitnosti včetně starožitného nábytku, umělecké předměty, věci sběratelského zájmu včetně sbírek, pokud nejsou uloženy v uzamčeném trezoru a nejedná se o drahé kovy apod (viz. dále)
drahé kovy a předměty z nich vyrobené, nezasazené perly a drahokamy, vkladní a šekové knížky, platební karty, vkladové listy, cenné papíry a jiné obdobné dokumenty, ceniny, mince a medaile, známky, pokud nejsou uloženy v uzamčeném trezoru.
peníze- platné tuzemské i cizozemské státovky, bankovky a oběžné mince, pokud nejsou uloženy v uzamčeném trezoru.
věci uložené v trezoru – věci zvláštní kulturní a historické hodnoty apod, drahé kovy apod., peníze
audiovizuální technika včetně anténních systémů, mobilních telefonů a faxů, přístroje a zařízení z oblasti výpočetní techniky, fotografické přístroje, videokamery, optická zařízení, nosiče dat a záznamy na nich (CD, viodeokazety..
hudební nástroje (včetně elektrofonických)
sportovní potřeby – jízdní kola, golfové, lyžařské, potápěčské, jezdecké, rybářské, lovecké, tenisové a horolezecké potřeby, zbraně, snowboardy a malá plavidla
zvířata, rostliny – domácí a drobná zvířata, pokojové rostliny
věci svěřené zaměstnavatelem k výkonu povolání

Zdroj: Česká pojišťovna

V tomto článku jsme se proto rozhodli hodnotu domácnosti v našich modelových příkladech zvýšit na 1,5 mil. Kč. Uvažujeme domácnost v Praze, kterou bychom chtěli pojistit na 14 dní proti riziku vichřice, zatopení bytu, dalším živelním pohromám a dále proti vandalismu a krádeži.

Pokud celoroční pojištění může dosahovat částek kolem tří tisíc, bude pojistné pro domácnost třikrát vyšší hodnoty o dost větší. V případě, že se vám zdá šestitisícová položka za roční pojistné moc, podívejte se, zda vás neuspokojí pojištění opuštěné domácnosti nebo pokrácená pojistka.  Pokud si myslíte, že má vaše domácnost nižší hodnotu, nezapomeňte, že pojistné v modelových příkladech nebude dosahovat tak vysokých hodnot.

AXA pojišťovna

AXA pojišťovna nenabízí přímo produkt pojištění opuštěné domácnosti, ale krátkodobé pojištění na dobu určitou umí. Roční pojistné pokrátí tak jak potřebujete, minimální pojistku musíte ale zaplatit alespoň na jeden měsíc. Cena odráží počet měsíců, nikoli dní, upozornil server Měšec.cz mluvčí Marek Zeman.

Modelový příklad – domácnost v hodnotě 1,5 mil. Kč v Praze

 • Pojistné za jeden měsíc 1710 Kč (bez rizika povodně)
 • Pojistné včetně pokrytí rizika povodně od 1800 Kč podle povodňové zóny
 • Spoluúčast 1000 Kč

Takto nastavené pojištění vám pokryje živelná rizika (požár, výbuch, úder blesku, náraz nebo zřícení pilotovaného letícího tělesa, jeho částí nebo nákladu, kouř, náraz vozidla, rázová vlna, vichřice, krupobití, zemětřesení, pád stromů, stožárů nebo jiných předmětů, tíha sněhu nebo námrazy, sesuv půdy, lavin, zřícení skal nebo zeminy), dále pak riziko odcizení majetku, vodovodní škody, vandalismus a navíc i odpovědnost za škodu členů domácnosti. K dispozici vám bude asistenční služba.

Pozor si dejte na špatné stanovení pojistné částky.  Při nesprávně stanovené pojistné částce (nižší) jsme oprávněni snížit i pojistné plnění v odpovídajícím poměru, uvedl Zeman s tím, že do nejčastěji aplikovaných výluk patří třeba také neodpovídající zabezpečení domácnosti. Čtěte více: Jak zabezpečit domácnost, aby vám pojišťovna nezkrátila plnění?

Česká pojišťovna

Česká pojišťovna nabízí přímo produkt pojištění opuštění domácnosti. Pojištění je ale součástí balíčku cestovního pojištění Globus. Sjednává se na dobu určitou a doba se nijak nezaokrouhluje, takže si pojištění domácnost kryje opravdu jen po dobu vaší dovolené. Je tedy stejně dlouhé jako pojištění léčebných výloh, ke kterému lze pojistka sjednat. Produkt je konstruován na nižší pojistné částky a nejvyšší limit je do 400 tis. Kč.

Modelový příklad

 • Pojistný limit 100 000 Kč: pojistné 216 Kč
 • Pojistný limit 400 000 Kč: pojistné 587 Kč
 • Spoluúčast 0 Kč

Pojištění pokryje veškeré vybavení domácnosti. Pro věci zvláštní hodnoty, jako je například audiovizuální technika nebo sportovní vybavení jsou stanoveny dílčí limity. Pojištění kryje riziko poškození, zničení nebo ztráty věcí způsobené například požárem, povodní, záplavou, vichřicí, krupobitím, vodovodní havárií nebo odcizením. Součástí je také asistenční služba, která například zajistí ostrahu opuštěné domácnosti, opravu poškozených vstupních otvorů, prasklého potrubí, apod. Právě asistenční služby pomohou v případě, kdy může být bezprostředně ohroženo zařízení domácnosti a klient vzhledem ke svému pobytu v zahraničí není schopen situaci řešit vlastními silami, nebo za pomoci rodiny či přátel, uvedla pro server Měšec.cz Dagmar Koutská z České pojišťovny. Čtěte také: Jak dostat z pojišťovny peníze za ukradené kolo

Mezi výlukami najdete například škodu způsobenou jadernou reakcí, válečnými událostmi, vzpourou, povstáním nebo jinými hromadnými násilnými nepokoji, stávkou, výlukou, teroristickými akty a zásahem státní nebo úřední moci.

Česká podnikatelská pojišťovna

Českou podnikatelskou pojišťovnou můžete v rámci pojištění majetku svou domácnost pojistit minimálně na jeden měsíc. Je na vás, zda zvolíte pojištění, které kryje i riziko povodně nebo vám poloha dobu či bytu umožní toto riziko ignorovat. Na pojistné můžete získat slevu do 15 % za dobrou úroveň zabezpečení a do 10 % za propojištěnost. Jako klient pojišťovny můžete získat 15% slevu, za věrnost pojišťovně 20% slevu. Celková výše slevy může dosáhnout 56 %, obsahuje v sobě ale také 6% slevu za roční platbu pojistky, kterou pravděpodobně nevyužijete.

Modelový příklad – domácnost v hodnotě 1,5 mil. Kč

 • Pojistné za 1 měsíc zahrnující riziko povodně 621 Kč
 • Pojistné za 1 měsíc bez rizika povodně 544 Kč
 • Spoluúčast 500 Kč

Pojištění kryje například riziko krádeže, požáru nebo záplavy (voda z potrubí, přívalový déšť v případě domu apod.). Nabízíme tři rozsahy pojistných nebezpečí. Základní, rozšířené a maximální, které  zahrnuje jak škody způsobené odcizením věcí krádeží vloupáním a loupeží, tak i  škody vzniklé úmyslným poškozením nebo úmyslným zničením věcí – tedy vandalismem, informovala server Měšec.cz Renata Svobodová s tím, že je možné zlevnit pojistné také výší spoluúčasti. Při spoluúčasti ve výši 1000 Kč získáte slevu 5 %, při 5000 Kč slevu 11 % a při spoluúčasti v hodnotě 10 000 slevu 15 %. Čtěte také: Nejčastější chyby v pojistných smlouvách

V oddílu výluk najdete například informace, že pojistka nekryje škody vzniklé působením jaderné energie, radiace, emanace, exhalace a emisí, válečnými událostmi, terorismem, pučem nebo škody na motorových vozidlech. 

Anketa

Stalo se vám, že pojistná smlouva nekryla nějakou pojistnou událost?

Generali Pojišťovna

Také Generali Pojišťovna umí pojistit domácnost krátkodobě. Individuálně stanovujeme podmínky, limity a rozsah pojištěných nebezpečí, řekl serveru Měšec.cz Jiří Cívka s tím, že přístup je vždy individuální a proto nelze stanovit modelovou výslednou cenu pojištění. Spoluúčast se u pojištění domácnosti nesjednává. Pokud ale znovu zmíníme článek s modelovými příklady ročního pojištění domácnosti, patřila cena spíše ke dražším pojistkám.

Individuálně lze sjednat také krytí rizik. Obvykle ale pojistka kryje škody vzniklé požárem, přímým úderem blesku, výbuchem, kouřem, pádem letadla, nárazem vozidla, aerodynamickým třeskem, vodou z potrubí, lomem trubky, vodou z vlastního akvária, vichřicí, krupobitím, tíhou sněhu, pádem stromu, krádeží vloupáním, loupeží a vandalismem, který vznikl v souvislosti s vloupáním. Dále si můžete pojistit například okenní skla, škody způsobené povodní, zemětřesením, lavinou nebo třeba zatékáním srážkové vody.

Mezi výluky z pojištění patří třeba případ, kdy vám pojišťovna prokáže vědomé porušení ustanovení sjednaných v pojistné smlouvě, škody spojené s událostí terorismu, válečných nepokojů nebo například jaderným výbuchem a škody na věcech mimořádné hodnoty, které je nutné připojistit. Čtěte také: V pojištění domácnosti jsou velké rozdíly, dostaňte z pojišťovny maximum

Hasičská vzájemná pojišťovna

Hasičská vzájemná pojišťovna nabízí pojištění domácnosti minimálně na dobu 60 dní se spoluúčastí od 0 do 5000 Kč. Pojištění kryje riziko požáru, výbuchu, přímého úderu blesku, zřícení letadla, nebo třeba vichřice, krupobití, sesunu lavin, zemětřesení, povodně či záplavy, odcizení nebo jednání pachatele za účelem odcizení pojištěných věcí. Cena pojištění je odvozena od toho, kterou z variant zvolíte.

Pojistné podmínky stanovují tři úrovně pojistného plnění například za cennosti, stavební součásti, elektroniku nebo domácí zvířata. Například cennosti kryje pro případ odcizení kryje varianta A do částky 20 000 Kč, typ B do 40 000 Kč a typ C do 80 000 Kč.

Modelový příklad – domácnosti v hodnotě 1,5 mil. Kč v Praze na 14 dní

 • Pojistné se spoluúčastí 0 %, min. 0 Kč (typ A, B, C) 1402 Kč, 1683 Kč, 2524 Kč
 • Pojistné se spoluúčastí 0 %, min. 2000 Kč (typ A, B, C) 1262 Kč, 1514 Kč,  2272 Kč
 • Pojistné se spoluúčastí 10 %, min. 5000 Kč (typ A, B, C) 1121 Kč,  1346 Kč, 2019 Kč

Pojištění nezakládá právo na náhradu škody způsobenou například zatečením, korozí, únavou materiálu, dlouhodobým uskladněním, nedostatečným užíváním nebo například působením dřevokazných hub, hnilobou nebo zkratem elektromotoru.

Uvádět do článku kompletní výluky všech uvedených pojistných produktů je nad kapacitní možnosti, proto se před sjednáním pojištění nezapomeňte podívat do pojistných podmínek, zda má sjednání produktu vůbec cenu. Čtěte také: Finanční mýty a jejich vliv na naše životy

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).