Hlavní navigace

Rodičovská bude flexibilnější, ale můžete prodělat přes 15 000 Kč

15. 4. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Návrh nové rodičovské vám dá více možností, jak dávku nastavit. Jako všude ale i zde platí: „něco za něco“. Noví žadatelé tak mohou přijít téměř o 16 000 Kč.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje v rámci novelizace zákona o státní sociální podpoře změny rodičovského příspěvku. Dostanete tak sice větší svobodu, ale některým se dávka sníží. Opatření by podle návrhu mělo začít platit od ledna příštího roku. Vláda by o návrhu měla jednat zhruba během měsíce.

Flexibilnější, ale pro někoho nižší

Schválené změny umožní větší flexibilitu volby jak z pohledu čerpání, tak i výše dávky. Ta by byla shora omezena celkovou částkou 220 000 Kč a maximální dobou čerpání na čtyři roky. Délka čerpání příspěvku by ale závisela jen na vás. Nově by také rodiny měly získat možnost variantu rodičovské jednou za tři měsíce změnit podle aktuálních potřeb.

Pokud porovnáme návrh se stávající podobou příspěvku, vyplývá z něj, že z hlediska celkově pobírané sumy na tom tratí ti rodiče, kteří plánovali zvolit tříletou variantu čerpání. Ta celkově přinesla 235 600 Kč. Pro ty, kteří plánovali rychlejší nebo naopak pomalejší variantu čerpání, bude nový návrh o 3400 Kč výhodnější. Rychlejší variantu čerpání navíc v současnosti mohou volit jen ti rodiče, jejichž denní dávka mateřské dosahuje alespoň 380 korun (16 500 Kč hrubého). Čtěte více: Rodičovská 2011: O tisícovku měsíčně méně a porodné jen pro chudé

Systém by měl být povinný jen pro nové žadatele od počátku příštího roku. Pokud začnete příspěvek čerpat ještě letos, bude jen na vás, zda do nového systému vstoupíte. Při starém tak pravděpodobně zůstane jen většina těch, kteří čerpají tříletou variantu.

Rodičovský příspěvek by měl být závislý také na výši peněžité pomoci v mateřství. V případě schválení návrhu bude odpovídat 30násobku 70 % denního vyměřovacího základu z předchozího výdělku. Nejvýše ale dosáhne částky 11 500 Kč měsíčně. Opatření by mělo předcházet situaci, kdy matka pobírá na příspěvku víc, než si předtím vydělala v zaměstnání.

O příspěvek kvůli jeslím už nepřijdete

Rok 2012 určitě uvítají i rodiče, kteří potřebují využívat služeb jeslí nebo školek. Současná úprava totiž tuto možnost částečně vylučuje. Dítě od tří let věku totiž můžete dát do školky pouze na 4 hodiny denně nebo maximálně na 5 pracovních dní za měsíc. Více si přečtěte v článku: Rodičovský příspěvek dostanete, ale s jeho výší to sláva není

Nově by od roku 2012  mělo být možné umístit ratolest od dvou let věku do jeslí, do školky nebo jiného podobného zařízení bez toho, abyste o nárok přišli.

Děti, které ještě nedosáhly tří let, nyní můžete dát do školky dokonce pouze na pět dnů v kalendářním měsíci, přičemž doba pobytu se nijak nesčítá. Za jeden započtený den se prostě považuje třeba jen hodinový pobyt. Ministr Drábek plánuje tuto hranici zvýšit na 46 hodin za měsíc. Počítání na dny by se tedy zrušilo. Opatření by se navíc vztahovalo na děti mladší dvou let.

Naproti tomu ale ministerstvo plánuje zpoplatnit poslední ročník mateřské školky. Někteří rodiče by si připlatili více i za ročníky nižší.

Účast na pojištění může suplovat otec

Drábek v návrhu také rozšiřuje možnost volby výše měsíční částky příspěvku v případě, že rodič žádající o dávku nebyl účasten nemocenského pojištění. Nově by tedy volba rychlosti čerpání byla podmíněna nárokem na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem či převzetím dítěte alespoň jednoho z rodičů. Současná pravidla totiž možnost volby podmiňují účastí na nemocenském pojištění. Čtěte také: Těhotná a nezaměstnaná? S mateřskou nepočítejte

Touto změnou se zjednodušují podmínky pro volbu rodičů, kdy se možnost volby výše dávky bude odvíjet od nároku na peněžitou pomoc v mateřství obou rodičů (od té, která je vyšší), bez nutnosti formálně dočasně měnit rodiče, který o dávku žádá, vysvětluje ministerstvo ve své zprávě.

Možnost výběru tedy budou mít i matky, které se neúčastnily systému sociálního pojištění. Postačí fakt, že se systému účastnil otec.

skoleni_8_6

Nároky rodičů, z nichž nesplnil podmínky pro volbu výše a délky pobírání příspěvku ani jeden, se nemění.

Zvolit si délku čerpání příspěvku budou moci i ti rodiče, kterým se bezprostředně po rodičovské narodí další potomek. Čtěte také: Otěhotněla jsem po výpovědi: Jak je to s mateřskou?

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).