Hlavní navigace

Prošvihli jste lhůtu pro daně? Ještě máte čas vyhnout se pokutě

3. 4. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Lhůta pro podání daňového přiznání v pondělí vypršela. Pokud jste ji promeškali, ještě máte několik dnů na to, abyste se vyhnuli pokutě. Daňové přiznání ale musíte finančnímu úřadu doručit do 8.4., a to bezpodmínečně.

Lhůta pro podání daňového přiznání skončila v pondělí 1. dubna 2019. Pokud jste do té doby své přiznání neodevzdali a měli jste, nesplnili jste zákonnou povinnost. Ještě ale zoufat nemusíte. Finanční správa totiž na tohle myslí, jelikož se každý rok najde nemalý počet těch, kteří termín prošvihnou.

Bez pokuty do 8. 4. 2019

Finanční správa nezačala udělovat pokuty hned od úterý 2. dubna 2019. Opozdilcům dává ještě čas, aby daňové přiznání podali sice pozdě, ale přece. A bez pokuty. Bez strachu ze sankce tak můžete daňové přiznání odevzdat do 5 pracovních dnů po termínu, což je v pondělí 8. dubna 2019.

Tento termín je už ale hraniční. To znamená, že nejpozději v tento den musí být daňové přiznání doručeno finančnímu úřadu. Nestačí tedy razítko pošty. Finanční úřad musí dokumenty reálně obdržet, buď fyzicky, nebo elektronicky.

Do pondělí 8. dubna 2019 musí být také uhrazena případná daň z příjmů. Po této lhůtě už bohužel žádná úleva neexistuje a možná se vám zpoždění prodraží.

Pokuty

Pokud to nestihnete ani do 8. dubna, začnou vám již bohužel nabíhat úroky z prodlení. Ty činí 0,05 % z vyměřené daně za každý den prodlení. Pokud bylo vaše podnikání ztrátové, je pokuta vyměřena jako 0,01 % z daňové ztráty za každý den prodlení. Maximálně však pokuta může činit 5 % z vyměřené daně a max. 300 000 Kč.

Pokutu ale nedostanete, pokud nedosáhne 200 Kč.

Jestliže jste tak lhůtu promeškali, máte posledních pár dní na nápravu bez sankce. Pokud nevíte, jak na to, poradíme vám. Informovat se můžete hned v několika našich článcích.

Než začnete vyplňovat

Než začnete vyplňovat, přečtěte si informace o tom, jakým způsobem a kam vlastně daňové přiznání odevzdat. Vše jsme podrobně popsali v článku Daňové přiznání 2019: co je dobré vědět, než začnete vyplňovat. Dozvíte se také, jaké lhůty platí pro podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ pro zdravotní pojišťovnu a pro Českou správu sociálního zabezpečení kvůli sociálnímu pojištění a zdravotnímu pojištění.

Hodit se vám může i souhrnný článek Daně 2019: Do kdy a jak musíte zaplatit daň z příjmů a přehledy (TERMÍNY). V něm se podrobně věnujeme veškerým termínům, stejně tak jako pojmům dodatečné a opravné daňové přiznání, které podáváte, když ve svém daňovém přiznání najdete nějakou chybu.

Jak na vyplnění

Nejnáročnější je pro řadu lidí právě samotné vyplnění daňového přiznání. To pak vede k tomu, že lidé vyplnění odkládají, až už je třeba i pozdě.

Pokud patříte mezi ty, kteří neví, jak na vyplnění, využijte některý z našich návodných článků. Tomu, jak vyplnit samotné daňové přiznání, jsme se podrobně věnovali v článku Jak vyplnit daňové přiznání (PŘÍKLAD). Najdete v něm rady, jak v praxi uplatnit odpočet darů, úroků, jak vyplnit daňové přiznání, když kromě podnikání ještě pracujete v klasickém zaměstnání na hlavní pracovní poměr, jak uplatnit slevu na dani atd.

Pravděpodobně se vás bude týkat i vyplnění již zmíněných přehledů. I k tomu můžete využít náš návodný článek, a to Jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu? Na ten naštěstí stále máte dost času, jelikož lhůty vyprší až 2. května 2019.

To stejné platí i pro přehled, který odevzdáváte na Českou správu sociálního zabezpečení. Jak na jeho vyplnění, jsme si ukázali v článku Vyplňujeme přehled o příjmech a výdajích pro ČSSZ (PŘÍKLAD).

Co se vám může hodit

Pokud víte, jak na vyplnění, ale bojujete se samotnými výpočty, můžete použít například naší daňovou kalkulačku. A využít můžete i naše daňové formuláře, které si můžete stáhnout u nás na Měšci.

Zkontrolujte si chyby

Jestliže máte vyplnění za sebou, věnujte čas i zkontrolování a odhalení případných chyb. Zdánlivě se může jednat o banalitu, ale finanční úřady se na chyby zaměřují a každoročně informují o tom, které patří i k těm nejčastějším.

Jejich přehled najdete v článku Jaké chyby bude finanční úřad hledat ve vašem přiznání? Nejčastěji jde o chybně uplatněnou slevu či odečitatelnou položku, což jsme si v článku podrobně vysvětlili, a vy si tak můžete zkontrolovat, jestli uplatňujete vše správně.

A pozor, velmi častou chybou bývá i absence podpisu na tiskopisu. Zní to jako úplná banalita, ale jde o jednu z nejčastějších chyb. Nepodepsané daňové přiznání totiž finanční úřad zpracovat odmítne.

„Sorry jako“ vám neprojde

Nespoléhejte však na to, že by vám prošlo, když daňové přiznání neodevzdáte vůbec. I kdybyste neměli platit žádnou daň, neznamená to, že vám tím povinnost odpadá.

Ani v případě, kdy by vyměřená pokuta činila méně než 200 Kč, to neznamená, že můžete pro letošní rok daňové přiznání hodit za hlavu s tím, že byste stejně nic neplatili.

dan_z_prijmu

Takhle to bohužel opravdu nefunguje. Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, bude vás finanční úřad vyzývat, ať ho podáte. Když budete výzvy ignorovat, dostanete penále, jehož výše začíná na 500 Kč.

Pokutu vám pak mohou snížit na polovinu, když formulář podáte do 30 dnů po uplynutí řádné lhůty a jinak u vás finanční úřad žádné jiné prodlení neeviduje. Ohledně placení daně pak máte ještě po řádném termínu 4 dny na nápravu bez sankce. Pátý den ale začíná nabíhat úrok z prodlení, který je ve výši roční repo sazby stanovené centrální bankou a zvýšený o 14 procentních bodů. Úrok se pak počítá za každý den prodlení.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).