Hlavní navigace

Fondy bez stromku a bez dárků

15. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poslední tři měsíce se týdny opakují a stále z nich odcházejí jak peníze, tak klienti – tentokrát dalších víc než 1,75 miliardy korun fuč. O nějakém uklidnění by bylo předčasné hovořit: odliv z fondů peněžního trhu stále překračuje miliardu, z dluhopisových 100 milionů a ze smíšených 150 milionů korun.

O půlmiliardu tentokrát přišly zajištěné fondy, ač hlavně vinou 300 milionů jednoho, který dospěl ke splatnosti. V dohledu není ani konec historického zklamání fondů peněžního trhu. Pád jejich výkonnosti totiž zřejmě ještě neskončil, když u IKS Peněžní trh najdeme další ztrátu 0,43 %. Ostatní jsou na tom lépe, ale co naplat, propad jednoho vystraší i klienty všech ostatních.

Fondy 50. týden
Fondy 50. týden
Fondy V mil. Kč
peněžního trhu  –1081
dluhopisové  –112
smíšené  –145
akciové 32
zajištěné  –472
celkem  –1778

Naopak v segmentu dluhopisových fondů by se mohlo začít blýskat na lepší časy. Blíží se totiž další ledoborec globálních poklesů sazeb, ale to neznamená, že se uklidní dluhopisové trhy. Těm se to zatím moc nedaří, třeba americké dluhopisy poslaly výnosy na padesátiletá minima, tříměsíční T-bills se stále prodávají úplně bez výnosu, občas dokonce se zápornými výnosy – to většina investorů nezažila a zvýšené napětí na kreditních trzích tedy nepolevuje. U nás je to prý trochu lepší, alespoň jak naznačuje ČPI korporátních dluhopisů, který za týden přidal (tedy ubral z děsivého pádu) celá 4 %. Některým dalším pomohla slabší koruna, nikdo ale nechce potvrdit, že by se na trhy vracela důvěra. Ostatní čekají na Godota, který ovšem (alespoň v literárním originálu) nepřichází…

FIN21

Ani na něj také nečekají klienti smíšených fondů a jejich slamníčky i běžné účty se pěkně nafukují. Ostatně inflace zamíří v dohlednu pod dvě procenta a hodnota rezerv v cashi tak bude ještě žádanější.

Akciové fondy se drží jak helvetská víra, tedy spíš podílníci se drží jako klíště chabých nadějí. Trhy se tak chovají jakoby podle rčení, že hůř už snad být nemůže a neberou vůbec v potaz, že v USA jsou na hraně propasti krachu automobilky, roste tam razantně nezaměstnanost atd. Týden začal slibně, jako by opožděný Mikuláš přece jen něco přinesl, index Dow Jones poprvé od 10. listopadu překonal hodnotu 9000 bodů a širší index S&P se podíval nad 900 bodů. Týdenní kolísání skončilo, kde začalo, Praha také skončila na červené nule. Ve statistice výnosů si akciové fondy přesto polepšily až o neuvěřitelných 10 %. Ale zde většinu přidala slabá koruna. Nadělovat se zkrátka letos ve fondech nebude, není z čeho: 19% prášky Zentivy nestačí ani zmírnit bolest hlavy při pohledu na 92% ztrátu Orca, 85% NWR, ani na ty další, přestože o trochu nižší.

Anketa

Obchodujete s akciemi?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).