Hlavní navigace

Sazby spořicích účtů klesají

9. 1. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Začátek roku je pro banky a družstevní záložny nejlepším obdobím pro úpravu sazebníků a úrokových sazeb. I v letošním roce část tuzemských bank nezůstala pozadu a upravila úročení spořících účtů. Ty představují pro své majitele zajímavé zúročení volných peněz, které by na běžných účtech zbytečně tratily. U některých bank však sazby klesly razantně.

Co všechno musí banka snést, aby byla ochotna snížit sazby na svém vlajkovém produktu v podobě spořícího účtu, dobře přibližuje úročení spořícího účtu eMax nejmladší tuzemské banky mBank. Z loňské roční úrokové sazby (p.a.) ve výši 3,5 % je od nového roku jen 2,7 % p.a. Česká národní banka snížila úrokové sazby dvakrát během šesti týdnů, a to velmi výrazně, o 1,25 % na současných 2,25 %. mBank nicméně ke změně úročení přikročila teprve až po jejím druhém razantním kroku,“ přibližuje Pavla Renčínová, tisková mluvčí mBank.

Stejnou argumentaci, jakou má mBank, zastávají i ostatní tuzemské banky. Hlavním důvodem je pokles úrokové sazby České národní banky, která dvakrát krátce po sobě výrazně snížila úrokové sazby, říká Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

Na snížení úrokových sazeb vyhlašovaných ČNB zareagoval i další hráč na trhu, a to ING Bank, která snížila úročení svého ING Konta z dosavadních 3,25 % na celých 3 %. Oproti mBank se však liší tím, že již v loňském roce reagovala na první snížení úrokových sazeb vyhlašovaných Českou národní bankou.

Některé banky vyčkávají a situaci bedlivě monitorují. To je příklad LBBW Bank, která zatím sazbu na svém spořícím účtu neupravila a je ve výši 3,3 %.

Podle Pavly Renčínové z mBank je úroková sazba 2,7 % zdravá úroveň, kdy klienti vydělávají a banka netratí.

Kdo všechno nabízí spořící účty?

Jestli se v současné době rozhodujete, u jaké finanční instituce založit spořící účet a posílat na něj část svých finančních prostředků, máte na výběr z několika možností. Mezi oblíbené spořicí účty pro širokou veřejnost patří spořicí účet eMax u mBank, Fio konto od Finanční skupiny Fio nebo ING Konto. Tím však nabídka spořicích účtů teprve začíná. Téměř každá banka nabízí účet, který je úročen nadstandardně, tedy více než běžný účet. Pokud chcete své volné peníze zúročovat sazbou vyšší než 3 procenta, máte k dispozici ještě Běžný investiční účet od Volksbank, Spořicí účet LBBW Bank nebo Spořicí účet od Waldviertler Sparkasse. Z nebankovních společností můžete využít kromě Fio i záložnu UNIBON se sazbou 3,75 % p.a. Výše uvedené možnosti platí (s drobnou výjimkou Waldviertler Sparkasse) pro jakýkoliv vklad a není podmíněný výpovědní lhůtou.

Spořící účty úročené bez limitů výše vkladů a výpovědní lhůty
Finanční instituce Název účtu Roční úroková sazba
Fio, družstevní záložna Fio konto 3,50 %
ING ING Konto 3,00 %
LBBW Bank Spořicí účet 3,30 %
mBank eMax 2,70 %
Unibon, spořitelní družstvo Spořící účet 3,75 %
Volksbank Běžný investiční účet 3,33 %
Waldviertler Sparkasse bank Spořící účet 3,25 %

Zdroj: banky a družstevní záložny


Z přehledu se mírně vymyká Waldviertler Sparkasse, která nabízí úrokové sazby podle výše vkladů. Úroková sazba 3,25 % získáte, vložíte-li nejvýše 59 999,99 korun. Když přidáte jeden haléř, dostanete se do druhého pásma s úrokem 1,31 %. U této banky platí, že čím více máte peněz na spořícím účtu, tím je nižší úroková sazba. Většina spořících účtů, které nabízejí jednotlivé banky, nejsou zpoplatněny.

Změna úrokových sazeb závisí na vývoji a situaci na trhu, zejména na mezibankovním trhu, říká Martina Lambert, tisková mluvčí LBBW Bank.

Ani ostatní banky a družstevní záložny nezůstávají pozadu. Můžete u nich získat zajímavou výši úroků, ale budete muset buďto sáhnout hlouběji do kapsy, anebo počítat s výpovědní lhůtou. Spořící účet s úrokovým omezením podle vložených peněžních prostředků anebo výpovědní lhůtou se podobá termínovanému vkladu. Protože neexistuje všeobecně stanovená klasifikace, co je a co není spořící účet, musíme bankám věřit, že nám nabízejí skutečně spořící účty, jen s lehce upravenými podmínkami.

Spořící účty družstevních záložen
Spořitelní družstvo Název účtu Roční úroková sazba Minimální vklad Výpovědní lhůta
Fio Fio konto 3,50 % 1 Kč Není
Moravský Peněžní Ústav Spořící účet 3,60 – 5,30 % 100 000 Kč 1 – 18 měsíců
Peněžní dům Spořicí účet 1,25 – 5,00 % 100 Kč 14 dnů – 5 let
Unibon Spořící účet 3,75 %* 1 Kč Není
WPB Capital WPB Spořící účet 4,00 – 5,65 % 50 000 Kč 6 měsíců – 5 let

Zdroj: družstevní záložny; Pozn.: *) Lze očekávat snížení úrokové sazby o cca 0,2 %.


Družstevní záložny fungují stejně jako běžné banky a musejí plnit podmínky ČNB. Pro oba typy finančních institucí platí stejná podmínka při pojištění vkladů, a to 100 %, nejvýše 50 000 eur (tj. zhruba 1,3 mil. korun).

Chcete vědět, jaký je aktuální kurz eura, dolaru nebo libry? Zjistěte to na měšec.cz/kurzy.
Spořící účty podle úrokové sazby, minimálního vkladu a výpovědní lhůty
Název banky Název účtu Roční úroková sazba Minimální vklad
Citibank Spořící účet 3,00 % Ne
Česká spořitelna Osobní účet se Spořícím plánem* 3,00 – 0,80 % Ne
ČSOB Spořicí účet 1,50 – 2,00 % Ne
GE Money Bank Účet pravidelného spoření 0,25 – 2,50 % Ne
HSBC Spořící účet 2,00 – 3,00 % Ne
Komerční banka Spořící konto 3,00 a 1,00 % Ne
Top Spořící konto 2,00 – 2,50 %
Poštovní spořitelna Červené konto 0,10 a 3,30 % nad 50 000 Kč platí vyšší sazba
Spořící investiční účet** 3,35 % 30 000 Kč
Spořící účet*** 0,50 – 2,30 % Ne
Oberbank Spořící účet Speciál 3,55 % 50 000 Kč
Raiffeisenbank Spořící účet eKonto 1,40 – 2,50 % Ne
UniCredit Bank Spořící účet 0,10 – 1,30 % Ne
Spořící účet Plus 1,45 – 2,15 % Ne
Volksbank Spořící konto 2,00 – 3,00 % Ne
Waldviertler Sparkasse Spořící konto* 3,25 – 1,31 % Ne

Zdroj: banky; Pozn.: *) Platí zásada, že čím více peněžních prostředků, tím nižší úroková sazba, **) výpovědní lhůta 1 měsíc, ***) výpovědní lhůta 14 dnů – 12 měsíců.


U Červeného konta Poštovní spořitelny lze nově získat i embosovanou platební kartu Visa Classic, což ještě v prosince loňského roku nebylo možné.

Jak nejlépe využít spořící účet?

Spořicí účty neslouží pro dlouhodobé spoření. Ideální je spořicí účet použít například pro odkládání části svých příjmů a po delší době si pořídit nákladnější věc, ať už vybavení bytu nebo nákup akcií. Určité využití naleznete i tehdy, jestli podnikáte a potřebujete někam odkládat část svých příjmů pro pozdější placení daně z příjmů a doplatků sociálního a zdravotního pojištění.

<calculator id=„1“></calcu­lator>

Úrokové sazby u hypotéčních a spotřebitelských úvěrů

Snižování sazeb nepostihne jen ty, kteří spoří. Měl by mít i pozitivní vliv na všechny, kteří se zadlužili. Jenže jinak běžné pravidlo, které platí při každém snížení úrokových sazeb, v době krize nefunguje. Půjčené peníze naopak zdražují. Banky bedlivě analyzují každé rozhodnutí centrální banky, a jak samy přiznávají, raději vyčkávají na budoucí vývoj situace. Úpravu úrokových sazeb pro hypoteční a spotřebitelské úvěry v současné době nepřipravujeme, komentuje Petr Žibřid, ředitel marketingu a komunikace z Volksbank.

skoleni_4_3

Banky nesnižují úrokové sazby úvěrových produktů i z toho důvodu, že očekávají u části svých klientů problémy se splácením. Rozdíl, který by vznikl snížením sazeb, tak použijí k pokrytí problematických úvěrů a tím i ke snížení vlastní ztráty.

Jestli Česká národní banka i do budoucna oznámí další pohyb úrokových sazeb, záleží i na ekonomické kondici českého hospodářství. Jedno je již téměř jisté, a tím je inflace, která významně ovlivňovala loňský rok a snižovala reálné výnosy ze všech myslitelných finančních nástrojů.

Anketa

Podle čeho se rozhodujete při zřizování spořícího účtu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).