Hlavní navigace

Novinky v listopadu: pojištění poškození výtluky, Apple Pay a potvrzení transakcí skenem obličeje

3. 12. 2019
Doba čtení: 14 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Zaregistrovali jste všechny změny za listopad? Pokud nevíte, ověřte si to v našem tradičním přehledu. V listopadu spustily další banky Apple Pay, Google Pay a další formy placení. Někde můžete nově potvrzovat transakce skenem obličeje a dalšími biometrickými prvky. A změny se dotkly i platů a minimální mzdy.

Pojišťovnictví

Kooperativa pojišťovna: nově kryjeme i poškození výtlukem

Kooperativa pojišťovna v listopadu aktualizovala svou nabídku autopojištění a zařadila do něj připojištění VÝMOL. To kryje poškození vozidla v důsledku projetí neoznačeného výtluku na silnici. Limit pojistného plnění je v tomto případě nastaven na 10 000 Kč na pojistnou událost. Po vás pak pojišťovna v rámci šetření bude požadovat fotodokumentaci výmolu a poškození vozu s celkovou dispozicí místa, kde k poškození došlo.

Kromě toho pojišťovna k povinnému ručení s limitem 70/70 milionů Kč přidává bezplatně úrazové pojištění řidiče. U pojistného limitu 100/100 milionů korun a vyššího pak přidá přímou likvidaci a úrazové pojištění řidiče. Musíte si ale zároveň sjednat také havarijní pojištění a připojištění VÝMOL.

V povinném ručení i v havarijním pojištění získáte automaticky variantu ZÁKLAD, kde je zásah při dopravní nehodě. Ve variantě IDEÁL je obsažena i rozsáhlá asistence i při poruše vozidla a v případě havárie pak i vyproštění vozidla. Nejvyšší variantou je MAX, kde je kromě výše zmíněného zahrnuta například i repatriace vozidla do ČR bez omezení kilometrů nebo půjčení náhradního vozidla.

Slavia pojišťovna: v cestovním pojištění kryjeme i riziko uzavření sjezdovek

Slavia pojišťovna začala v rámci cestovního pojištění nabízet i krytí rizika krádeže zimní výbavy a uzavření sjezdovek. Obě rizika jsou součástí cestovního pojištění Autem, Letadlem a All in bez dalšího příplatku. Pojištění nabízí proplacení škody až do výše 15 000 Kč a vztahuje se i na případ, kdy dojde k poškození lyží nebo snowboardu zničených během úrazu.

Další novinkou je pojištění proti nevyužití dovolené z důvodu uzavření sjezdovek. Pokud se stane, že jsou kvůli kalamitnímu stavu v podobě laviny nebo naopak nedostatku sněhu uzavřeny sjezdovky po dobu delší než 24 hodin, dostanou naši klienti kompenzaci, uvádí Ladislav Bělina. Pojištění nevyužití dovolené se pak vztahuje i na další případy, ať už z důvodu vážného poškození bytu, hospitalizace, přírodní katastrofy, nebo v krajních případech i úmrtí.

Bankovnictví

Další novinky se udály také v oblasti bankovnictví.

SEPA platby bez poplatku

Další banky v listopadu přikročily ke snížení poplatků za SEPA platby. K tomu jsou donuceny Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/518, které stanovuje povinnost bank, kdy za platbu v eurech a platbu korunovou musí účtovat poplatky ve stejné cenové relaci.

Regulovaná europlatba bude stát od prosince 2019 stejně jako tuzemská platba. Pokud tedy nějaká banka za tuzemské platby neúčtuje nic, nesmí si vzít poplatek ani za europlatbu.

Banky si tak mohou vybrat jen dvě možnosti. Buď extrémně zdražit tuzemské platby, což je zcela nereálné, nebo nuceně zlevnit platby v eurech na úroveň tuzemských plateb. Tato změna musí proběhnout nejpozději do 15. prosince 2019.

Některé banky si vybraly jednu možnost, další druhou. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali v těchto článcích:

Air Bank a AKCENTA CZ nově od 1. prosince poskytují SEPA platby bezplatně. Od 7. prosince 2019 sníží poplatky na 0 Kč i Equa bank.

Česká spořitelna: vyšší zabezpečení a potvrzování plateb v Georgi

Česká spořitelna v listopadu 2019 upravila standardy svého přihlašování. Kromě standardního jména a hesla po vás navíc může chtít i jiné údaje. 

Nové změny banka zavedla proto, aby zabránila zneužití uživatelského jména. Dotázat se vás tak může na den a měsíc vašeho narození. Ovšem pouze při prvním přihlášení na daném zařízení. Při dalších přihlášeních už bude vše probíhat standardně.

Zadávání dne a měsíce narozeníAutor: Česká spořitelna

Zadávání dne a měsíce narození

Banka také oznámila, že od poloviny roku 2020 bude možné s aplikací George potvrzovat platby kartou na internetu. Aplikace umožňuje při platbách na internetu využít biometrické údaje, takže nemusíte přepisovat potvrzovací SMS kód. 

Klienti, kteří mají aplikaci nainstalovanou na svém telefonu, nemusí navíc v mobilním bankovnictví potvrzovat platby do částky 12 500 Kč, říká Ondřej Pohanka, který je v České spořitelně odpovědný za rozvoj aplikace George klíč.

ČNB: vydáme dukáty a stříbrné mince

Česká národní banka plánuje v dalším emisním plánu vydat české dukáty a zlaté a stříbrné pamětní mince s městskými památkovými rezervacemi a dopravními prostředky. Tyto mince vydá v rámci emisního plánu pro období 2021–2025. 

Dukáty vyjdou během pětiletého emisního období dvakrát. Poprvé se tak stane v roce 2023 ke 100. výročí emise československých, takzvaných svatováclavských dukátů. Podruhé emituje dukáty v roce 2025, a to k 700letému výročí od zahájení ražby prvních českých zlatých mincí Janem Lucemburským

Dále banka představí 16 motivů na stříbrných mincích o nominální hodnotě 200 Kč. Mince připomenou významná výročí české státnosti, jako třeba zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu, 150 let od narození Františka Kupky nebo 900. výročí úmrtí kronikáře Kosmase.

Slavné české dopravní prostředky připomenou stříbrné mince s nominální hodnotou 500 Kč. Půjde třeba o motiv parní lokomotivy Škoda 498, motocykl Jawa 250 nebo automobil Tatra 603. Vydávány budou jednou ročně. Zájem ale jistě vzbudí i stříbrná mince k příležitosti založení Velké Prahy v roce 1922. S hmotností 1 kg a průměrem 100 mm je první velkoprůměrovou stříbrnou mincí emitovanou ČNB, prozrazuje Vojtěch Benda.

Tato mimořádná stříbrná mince o nominální hodnotě 10 000 Kč ponese motiv znázorňující Prahu. ČNB však vydá i zlatou minci o nominální hodnotě 10 000 Kč s podobiznou patronky české země kněžny Ludmily, od jejíhož úmrtí uplyne 1100 let. Její hmotnost se má rovnat 1 trojské unci a vyjde v roce 2021.

Kdo spustil Apple Pay a další platby?

I v listopadu přikročila řada bank ke spuštění služby Apple Pay, Google Pay a dalších možností plateb.

Air Bank nabízí od listopadu možnost platit s jejími kartami i skrze Google Pay a přes chytré hodinky Garmin a Fitbit. I nadále můžete k placení využívat aplikaci My Air, ale pouze v případě, že ji už máte aktivní. Rovněž je k dispozici i služba Apple Pay.

UniCredit Bank spustila platby přes Google Pay. Ke spuštění této metody platby přikročil i britský startup Curve 1 Ltd, který vydává platební kartu Curve. Nově Curve umí také Samsung Pay, ale tato služba je však Samsungem v Česku blokovaná, takže ani Curve nejde do Samsung Pay přidat.

Jak funguje Curve, se dočtete v recenzi Jedna karta vládne všem. Recenze Curve card.

Platební karta britského startupu Curve 1 LTD. od úterý 5. 11. 2019 podporuje službu Google Pay.Autor: Dalibor Z. Chvátal

Platební karta britského startupu Curve 1 LTD. od úterý 5. 11. 2019 podporuje službu Google Pay.

Platební karta britského startupu Curve 1 LTD. od úterý 5. 11. 2019 podporuje službu Google Pay.Autor: Dalibor Z. Chvátal

Platební karta britského startupu Curve 1 LTD. od úterý 5. 11. 2019 podporuje službu Google Pay.

Platební karta britského startupu Curve 1 LTD. od úterý 5. 11. 2019 podporuje službu Google Pay.Autor: Dalibor Z. Chvátal

Platební karta britského startupu Curve 1 LTD. od úterý 5. 11. 2019 podporuje službu Google Pay.

Platební karta britského startupu Curve 1 LTD. od úterý 5. 11. 2019 podporuje službu Google Pay.Autor: Dalibor Z. Chvátal

Platební karta britského startupu Curve 1 LTD. od úterý 5. 11. 2019 podporuje službu Google Pay.

Platební karta britského startupu Curve 1 LTD. od úterý 5. 11. 2019 podporuje službu Google Pay.Autor: Dalibor Z. Chvátal

Platební karta britského startupu Curve 1 LTD. od úterý 5. 11. 2019 podporuje službu Google Pay.

Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay spustila také Československá obchodní banka. Aktuálně ale služba funguje pouze s platebními kartami Mastercard. Pro karty Visa plánuje banka spustit službu v následujících týdnech.

ČMSS: u zajištěných úvěrů nabídneme nižší sazby

Českomoravská stavební spořitelna snížila úrokové sazby zajištěných meziúvěrů. Nové úvěry tak můžete získat s 1,99% úrokovou sazbou. Zmíněná sazba platí i pro refinancování úvěru. Nezajištěné úvěry lze pořídit se sazbou 3,9 %. 

Essox: půjčku si sjednáte i čistě přes SMS

Společnost ESSOX umožňuje od listopadu 2019 uzavřít půjčku prostřednictvím SMS podpisu. Služba je bez poplatků a funguje tak, že vyplníte formulář osobních údajů, nahrajete potřebné doklady a následně jen počkáte na posudek vaší schopnosti splácet půjčku.

Pokud je vyřízen kladně, zadáte do SMS kódy potřebné k podpisu smlouvy, a to podle pokynů v informačním e-mailu. K již vyřízené žádosti o půjčku se můžete kdykoliv vrátit, tak jako v případě papírové smlouvy. Kompletní smluvní dokumentaci totiž máte k dispozici v elektronické podobě, přístupnou online kdykoliv v průběhu celého smluvního vztahu.

Expobank: k NEO účtu už umíme i spoření

Expobank spustila v rámci NEO účtu novou službu na další platformě, a to Zlaté spoření. Spouští tak postupně další ze slíbených služeb v rámci účtu, který má fungovat jako platforma.

Podrobnosti o tomto účtu jsme psali v článku Otestovali jsme NEO účet. Čtvrt roku od spuštění není polovina funkcí dostupná.

Biometrické potvrzování plateb

Další novinkou je možnost potvrzování plateb obličejem. Tuto možnost v listopadu spustila Komerční banka a MONETA Money Bank.

V Komerční bance takto můžete potvrzovat transakce, které provedete na chytrém telefonu s operačním systémem Android.

MONETA Money Bank můžete potvrzovat platby na internetu pomocí otisku prstu, PIN kódu nebo pomocí rozpoznávání tváře. Tato metoda vystřídala dosavadní metodu potvrzování na chytrých hodinkách a telefonech, kdy bylo potřeba potvrdit platby SMS kódem.

Níže se můžete podívat na tuto formu potvrzování transakcí v praxi.

Modrá pyramida: aplikace připomene důležitá data

Modrá pyramida aktualizovala svou aplikaci MP Home. Nová verze 1.1.0 umí vkládat do aplikace zprávy, které souvisí především s průběhem sjednaného úvěru.

V aplikaci se tak dozvíte, jestli už byla vaše žádost schválena, že máte peníze na cestě nebo že už je úvěr splacen. Kromě toho vám aplikace připomene, že vám například v novém bydlení chybí vyřízení smlouvy na elektřinu, plyn a vodu, že si máte změnit adresu trvalého bydliště nebo že vám brzo skončí platnost občanky.

Pokud máte současně aktivovaná oznámení do aplikace (push notifikace), na zaslanou zprávu vás spořitelna tímto způsobem upozorní. Tedy aniž byste měli aplikaci spuštěnou nebo jste ji museli spouštět.

MONETA: nabízíme spořicí účet s 5% úrokem

MONETA Money Bank nabízí spořicí účet s názvem Pravidelné spoření. V něm můžete za rok získat 5% úročení. Abyste takové úročení získali, je potřeba si měsíčně spořit částku do 1000 Kč a během roku ji nevybrat. Druhou podmínkou je mít u banky běžný účet, na který vám měsíčně přijde alespoň 7000 Kč.

Výplata 5% úroku bude probíhat vždy po roce trvání účtu Pravidelného spoření. Poté spoření skončí. Pokud budete chtít opět spořit, budete si muset otevřít nové Pravidelné spoření. Pokud tak neučiníte, účet vám samozřejmě i nadále zůstane, ovšem již bez úročení.

Twisto: zboží můžete mít skrze nás i na splátky

Česká platební aplikace Twisto spustila možnost splátek. Ty si můžete zvolit od 3 do 12 měsíců. Podmínkou je, že nákup musí být v hodnotě minimálně 3000 Kč. Účel nákupu není pro možnost využití splátek důležitý.

Úroková sazba bude závislá na hodnotě spláceného zboží a na době, do které si splátky budete chtít rozložit. Startovat bude od 12 % a varianty doby rozložení splatnosti jsou od tří do dvanácti měsíců.

V praxi to vypadá následovně. Za svůj nákup zaplatíte Twistem a budete mít až 45 dní na to, jestli nákup zaplatíte bez navýšení, nebo si jej rozdělíte do několika splátek. V detailu každé platby nad 3000 Kč nově uvidíte možnost rozložit si částku do splátek. Nastavíte si, kolik se vám hodí měsíčně platit, a aplikace vám spočítá celkové náklady.

Zonky: měníme název a spouštíme nový produkt

Společnost Zonky prošla rebrandingem, a to na Benxy s.r.o. Důvodem je plán proniknout na zahraniční trh a rozjet platformu P2P na půjčování peněz ve Španělsku a Německu.

Značka Zonky zůstane zachována pouze pro český trh a pro zákazníky se fungování firmy nebude nijak měnit. Nové jméno společnosti bylo zapsáno do obchodního rejstříku dne 28. 11. 2019.

Kromě toho společnost spustila nový investiční produkt Zonky Rentiér. Minimální výše počátečního vkladu je 50 tisíc Kč. Při založení investičního účtu Rentiér zaplatíte vstupní poplatek 1,9 %, dále si Zonky účtují poplatek za správu portfolia ve výši 1,51 % p.a. Minimální délka vkladu je šest měsíců od založení účtu.

Rentiér nabízí investorovi možnost si po šesti měsících od vkladu investované peníze včetně výnosu vybrat, dodává Pavel Novák.

Zonky slibují negarantovaný čistý výnos 4,44 % p.a. Očekávaný hrubý výnos má být 7,36 % p.a. Míru rizika nového investičního produktu společnost vyčíslila na 1,41 % p.a., což odpovídá míře možné ztráty. 

Práce a mzdy

MPSV: zprovoznili jsme mzdovou a platovou kalkulačku

Ministerstvo práce a sociálních věcí spustilo v listopadu 2019 web projektu 22 % K ROVNOSTI, což je informační platforma, která informuje o rozdílu v platech mezi pohlavími. Na jeho stránkách mimo jiné najdete mzdovou a platovou kalkulačku, která vám vypočítá průměrnou výši výdělku na různých pozicích a oborech. Na základě uvedených parametrů vám stanoví výši průměrného hrubého příjmu. Zobrazí také rozdíl průměrných výdělků žen a mužů.

Cílem kalkulačky je poskytnout základní orientaci v příjmových hladinách a pomoci v rozhodování. Neocenitelnou pomoc nabídne především ženám nastupujícím na novou pozici, ať už po návratu na pracovní trh po rodičovské dovolené, nebo při kariérním přesunu, říká Kateřina Brodská, z tiskového oddělení MPSV.

Platy státních zaměstnanců vzrostou

Vláda schválila zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře. Všem tabulkovým platům vzroste výše platu plošně o 1500 Kč.

Kromě toho dojde ke zrušení 1. platové třídy a zaměstnanci, kteří do ní spadají, budou nově patřit do druhé platové třídy. Patří mezi ně například kuchařky, knihovnice, uvaděčky v divadle a další. Ti si tak polepší o více než 1500 Kč, a to zhruba o dalších 3,5 %.

Navýšení platů zaměstnancůAutor: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Navýšení platů zaměstnanců

Ke zvýšení dojde od roku 2020.

A stejně tak i minimální mzda

Kromě toho se koalice shodla na růstu minimální mzdy. V roce 2020 se minimální mzda zvýší o 1250 Kč. Ze současných 13 350 Kč si tak přilepšíte na 14 600 Kč. Minimální mzda se tím zvýší na více jak 40 % průměrné mzdy.

Minimální mzda se zvyšuje i v okolních státech. Polská vláda například v září schválila nárůst minimální mzdy pro příští rok o 350 zlotých na 2600 zlotých (15 500 Kč). Slovenská vláda nedávno stvrdila rekordní růst minimální mzdy pro příští rok na 580 eur (cca 15 000 Kč) z letošních 520 eur (13 390 Kč), což je nárůst o 11,5 %.

Spotřebitel

Slevy na jízdném budou mít strop

Od 1. ledna 2020 dojde k limitování výše jízdného pro výpočet slev. I nadále bude platit, že žáci, studenti a senioři budou mít nárok na 75% slevu z ceny jízdenky. Nově ale bude uplatňován strop Ministerstva dopravy, který bude stanoven od počtu ujetých kilometrů.

Stát tím chce zabránit tomu, aby slevy zneužívali sami dopravci. Byly identifikovány případy, že nastavené ceny jízdenek několikanásobně převýšily obvyklé hodnoty. Aby smysl těchto slev zůstal zachován, je potřeba zastropovat cenu jízdenek pro jejich výpočet, říká ministryně financí Alena Schillerová.

Kdyby tedy například cena za jízdenku mezi Prahou a Ostravou stála 1200 Kč, stát podle nového stropu proplatí za slevu výrazně méně, a to maximálně 389 Kč.

Na základě vládního usnesení se od 1. září 2018 poskytují slevy z jízdného ve výši 75 % pro cestující ve věku od 6 let do 18 let, pro žáky a studenty ve věku od 18 let do 26 let a pro cestující starší 65 let. Tyto slevy jsou hrazeny z rozpočtu Ministerstva dopravy.

Flixbus bude jezdit do Bosny a Hercegoviny

FlixBus zavede od 7. prosince 2019 novou linku z Prahy a Brna do Sarajeva v Bosně a Hercegovině. 

Trasa má vést přes: Brémy – Hamburg – Berlín – Drážďany – Praha – Brno – Bratislava – Šamac – Modriča – Doboj – Maglaj – Žepče – Zenica – Kakanj – Visoko a Sarajevo. Bude jezdit 3× týdně. Autobusy FlixBus budou do Sarajeva jezdit každou středu, sobotu a neděli. Z pražského autobusového nádraží Florenc autobus pojede v 15.20 hodin, z Brna od hotelu Grand v 17.50 hodin a z bratislavského autobusového nádraží v 19.50 hodin.

Do hlavního města Bosny a Hercegoviny Sarajeva dorazí v 9.10 ráno. V opačném směru ze Sarajeva bude FlixBus odjíždět každé pondělí, čtvrtek a pátek, a to v 17.00. Do Bratislavy dorazí v 6.20 ráno, do Brna v 8.20 a do Prahy na Florenc v 10.50 hodin. Cena jednosměrné jízdenky z Brna do Sarajeva začíná na částce od 879 Kč. 

RegioJet zase na Slovensko

Vlaky RegioJet budou od 15. prosince 2019 nově jezdit na Slovensko. Mezinárodní vlaková linka povede na trase Praha – Brno – Bratislava – Trnava – Piešťany – Trenčín – Žilina a zpět. 

První spoj vyjede ráno v 6:00 ze Žiliny směr Bratislava a dále Brno, Praha, ve večerních hodinách se pak vlak vydá na zpáteční trasu. Celkově budou mezi Prahou a Žilinou jezdit čtyři spoje denně.

Vodafone: nabízíme dětské tarify

Vodafone spustil v listopadu mobilní tarif s chytrými hodinkami pro děti. Hodinky zvládnou telefonovat, posílat zprávy a disponují také GPS.

Zmíněný tarif obsahuje 100 volných minut volání a 250 MB dat za 104 Kč měsíčně. Tento tarif je určen právě pro dětské hodinky TCL MOVETIME FamilyWatch. Ty při pořízení s tarifem na 24 měsíců stojí 2977 Kč.

Díky systému GPS a notifikacím můžete zjistit, jestli váš syn nebo dcera dorazili v pořádku na kroužek, ze školy domů a podobně. Dítě ale nemůže libovolně brouzdat po internetu a hrát hry, protože hodinky nemají webový prohlížeč. Hodinky umožňují hovory pouze s předem zadanými čísly.

Pro využívání vzdálených funkcí hodinek si můžete do svého telefonu nainstalovat aplikaci MOVETIME Track & Talk Watch pro systém Android nebo iOS.

Hodinky fungují s běžnou SIM kartou, váží pod 60 gramů a jsou voděodolné a prachuvzdorné. Mají barevný dotykový displej, plně se nabijí do 90 minut a při běžném používání vydrží až dva dny, v pohotovostním režimu až čtyři dny. Nabízejí i SOS tlačítko, ke kterému lze přiřadit jak číslo na někoho z rodičů, tak například číslo na záchrannou službu.

Zásilkovna: soukromé balíčky už doručujeme i na Slovensko

Zásilkovna zatím umožňovala zasílání zásilek mezi soukromými osobami pouze v rámci České republiky. Služba Mezi námi je ale od listopadu dostupná i pro zasílání na Slovensko.

Cena za přepravu začíná na 85 Kč včetně DPH.

Kromě toho můžete službu nově využívat i k přepravě zásilek na adresu (Home Delivery).

FIN21

Tip: Zásilkovna vs. Česká pošta. Balík od soukromé firmy je někdy levnější. Potřebujete ale mobil

Maximální rozměr zásilky musí činit 50 cm u nejdelší strany, součet délky, šířky a výšky zásilky nesmí přesáhnout 120 cm a váha 5 kg. Pokud si v aplikaci zvolíte dobírku, zaplatíte dalších 19 Kč včetně DPH (na Slovensko 1 euro).

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).