Hlavní navigace

Hello bank! mění sazebník poplatků: levnější europlatby a výběry z bankomatů

31. 10. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Hello bank se od příštího měsíce zbavuje některých předpotopních poplatků, jako je například náhrada nákladů spojených s vymáháním splatného závazku, za který si banka dosud účtovala 600 Kč. Čekají ji však i další změny.

Další bankou, které chystá v brzké době změny, je Hello bank. Sazebník poplatků a tarifů mění už od 13. listopadu 2019. Poplatky mění v krátkém časovém horizontu i banky jako UniCredit BankMONETA Money BankOberbankSberbank nebo Volksbank Raiffeisenbank Nordoberpfalz.

Banka se rozhodla přistoupit k podrobnější specifikaci autorizace. V současnosti může být v rámci autorizace platební karty u plateb na internetu požadováno zadání čísla karty, dále sdělení čtyřmístného údaje o expiraci karty, případně třímístného kontrolního číselného kódu (tzv. CVC2). U transakce se zabezpečením 3D Secure je jedním z autorizačních údajů také jednorázové heslo pro danou platební transakci zaslané SMS zprávou na číslo mobilního telefonu, které jste bance dříve uvedli, popřípadě k tomuto účelu může sloužit i kombinace jednorázového a statického hesla, tak zvaného ePINu. Dalším způsobem ověření totožnosti může být autorizace prostřednictvím spárované mobilní aplikace a zadání autorizačního PIN kódu aplikace, případně hesla nebo použití biometrického snímače.

Chystané změny

Banka si pro klienty připravila několik změn. Například na jednorázovém příkazu k úhradě ani na trvalém příkazu u úvěrového účtu už nebudete muset uvádět jako jeden z povinných údajů číslo kreditní karty, nýbrž číslo revolvingového úvěru (u Hello bank! lze platbu posílat i z kreditní karty). V případě nedostatku finančních prostředků na účtu u inkasa se banka zavázala k tomu, že se o provedení platby bude pokoušet po dobu 5 následujících pracovních dnů místo pěti po sobě jdoucích kalendářních dnů. Pokud banka provede bankovní transakci bez vašeho souhlasu, vrátí vám nejenom danou částku, ale i případné ušlé úroky.

V případě inkasa obecně platí, že jej lze založit, změnit, případně zrušit do konce dne, který bezprostředně předchází dni provedení příkazu. Ovšem pokud prostřednictvím inkasa plánujete splácet úvěr, který u banky máte, musíte jej založit nejpozději šest pracovních dnů před 17. kalendářním dnem daného měsíce, jinak bude splátka provedena až následujícího měsíce a vy se dostanete do zpoždění se splátkami.  

Na čem ušetříte

U běžných, spořicích a základních účtů se ruší poplatek 50 Kč za zaslání výpisu poštou a poplatek 30 Kč za každý výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí. Ruší se také poplatek za odchozí platbu SEPA ve výši 80 Kč. Příchozí i odchozí platby SEPA mají být nyní zdarma. V režimu SEPA lze posílat europlatby do zemí Evropského hospodářského prostoru (EHP). Na některých poplatcích ušetříte, protože zlevní. Třeba zaslání informační SMS (za balíček) měsíčně zlevní z 30 Kč na 20 Kč. 

Tip do článku - účto fakturace duben

Banka ruší bizarní poplatky u úvěrů

Hello bank ruší i některé z poplatků u úvěrů, jako je náhrada nákladu spojených s vymáháním splatného závazku. Zmíněný poplatek činil 600 Kč. Ruší se také poplatek za zaslání upomínky ve výši 100 Kč a poplatek za vrácení přeplatku poštovní poukázkou ve výši 100 Kč. Platit už nebudete muset ani smluvní pokutu za prodlení s úhradou splátky po splatnosti ve výši 0,1 % denně z částky splátky v prodlení nebo poplatek za přiřazení neidentifikovatelné splátky k úvěrovému účtu, který byl u prvních dvou plateb zdarma a u každé další činil 100 Kč.   

Výběr hotovosti z bankomatu ostatních bank v ČR a zahraničí
Služba  Poplatek účtovaný nyní Poplatek účtovaný od 13. 11. 2019
Výběr z cizího bankomatu na území ČR (běžný účet) První 3 výběry v měsíci zdarma, každý další výběr 30 Kč První 3 výběry v měsíci zdarma, každý další výběr 30 Kč
Výběr z cizího bankomatu v zahraničí (běžný účet) Každý výběr 30 Kč První 3 výběry v měsíci zdarma, každý další výběr 30 Kč
Výběr z cizího bankomatu na území ČR (úvěrový účet)   80 Kč

Na čem si připlatíte

Zvýší se naopak poplatek účtovaný za dotaz na výši zůstatku na úvěrovém účtu zadaném u bankomatu cizí banky, a to z 11 Kč na 30 Kč. O něco málo se zvýší i měsíční poplatek u úvěrů za službu SMS INFO, a to z 19 Kč na 20 Kč. Za měsíční zaslání výpisu z úvěrového účtu poštou nyní zaplatíte 30 Kč, ale od 13. 11. 2019 podraží na 50 Kč.  

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).