Hlavní navigace

Sberbank zlevní europlatby. Za pozornost ale stojí i změny u půjček

25. 10. 2019
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Europlatby musí povinně zlevnit všechny banky. Využívají tak tento čas k aktualizaci ceníků. Sberbank například zvýší poplatek za nezahájení čerpání hypotéky nebo za předčasné splacení úvěru.

Řada bank oznamuje s blížícím se koncem roku změny ve svých cenících. Důvodem je zejména nová povinnost zlevnit europlatby, o které jsme vás informovali v článku Platby v eurech budou stát pár korun. Banky je musejí zlevnit.

Ve srovnání Banky chystají změny v cenách. Dramaticky zlevní europlatby, ale draží administrativa jsme vás informovali o tom, jaké banky chystají jaké změny. Jednou z nich je i Sberbank, která ceník změní od 15. prosince 2019. Na co se tedy můžete těšit?

Europlatby musí zlevnit povinně

Jak jsme již uvedli, platby v eurech musí povinně zlevnit. Na vině je Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/518, které stanovuje povinnost bank, kdy za platbu v eurech a platbu korunovou musí účtovat poplatky ve stejné cenové relaci.

Regulovaná europlatba bude stát od prosince stejně, jako tuzemská platba. Pokud tedy nějaká banka za tuzemské platby neúčtuje nic, nesmí si vzít poplatek ani za europlatbu.

Banky si tak mohou vybrat jen dvě možnosti. Buď extrémně zdražit tuzemské platby, což je zcela nereálné, nebo nuceně zlevnit platby v eurech na úroveň tuzemských plateb. Tato změna musí proběhnout nejpozději do 15. prosince 2019, což je také důvod, proč Sberbank nový ceník spustí k tomuto datu.

Kolik zaplatíte nyní?

Až do poloviny prosince bude platit, že si u banky za europlatby připlatíte oproti tuzemským platbám. Do té doby totiž banka pohlíží na odchozí a příchozí zahraniční platby stejně, ať jde o europlatbu, či jinou zahraniční platbu. Do 15. prosince tedy platíte tyto ceny:

Ceník bezhotovostního zahraničního platebního styku platný do 15. 12. 2019
Příchozí úhrada v rámci Sberbank a platba typu OUR Bezplatně
Příchozí SEPA platba do částky 50 000 EUR 150 Kč
Příchozí úhrada ze zahraničí v EUR ze zemí EHP s poplatkem typu SHA do 50 000 EUR 150 Kč
Příchozí úhrada – Sberbank platba Bezplatně
Příchozí úhrada – Rubl platba 100 Kč
Příchozí úhrada typu BEN/SHA (ze zahraničí v cizí měně nebo v Kč, z jiné tuzemské banky v cizí měně)  0,9 % z příchozí částky, min. 150 Kč a max. 900 Kč
Příchozí SEPA platba nad částku 50 000 EUR 0,9 % z příchozí částky, min. 150 Kč a max. 900 Kč
 Připsání vrácené odchozí úhrady z důvodů chybných instrukcí z vaší strany 300 Kč
 Odchozí zahraniční úhrada v rámci Sberbank Bezplatně
Odchozí úhrada – SEPA platba do částky 50 000 EUR / odchozí úhrada zadaná jako zahraniční platba v EUR do zemí EHP s poplatkem typu SHA do 50 000 EUR 250 Kč
Odchozí zahraniční úhrada – Sberbank platba 100 Kč
Odchozí zahraniční úhrada – Rubl platba 300 Kč
Odchozí úhrada do zahraničí v cizí měně nebo v Kč / odchozí platba do jiné tuzemské banky v cizí měně / odchozí SEPA platba nad částku 50 000 EUR 1 % z odchozí částky, min. 300 Kč, max. 1700 Kč
Příplatek k odchozí úhradě s poplatkem typu OUR (odesílatel platí všechny poplatky, příjemce obdrží platbu v plné výši) 1 % z odchozí částky, min. 300 Kč, max. 1500 Kč
Příplatek za papírový příkaz 300 Kč
Příplatek za NON-STP odchozí úhradu 400 Kč
Příplatek za provedení odchozí úhrady po cut off times (vždy jen po předchozí dohodě s bankou)  500 Kč
Příplatek za urgentní odchozí úhradu 750 Kč
Odvolání nebo změna platebního příkazu v den splatnosti před jeho provedením (vždy jen po předchozí dohodě s bankou) 200 Kč
Změna instrukcí, zrušení nebo prověření provedené odchozí úhrady na vaši žádost nebo cizí banky – s výjimkou plateb v RUB 1000 Kč
Změna instrukcí, zrušení nebo prověření provedené odchozí úhrady na žádost klienta nebo cizí banky – pro platby v RUB 250 Kč
 Potvrzení o provedení odchozí úhrady na žádost při předložení / po předložení platebního příkazu 200 Kč / 300 Kč
Jednorázový poplatek za zavedení zasílání výpisů z účtu SWIFTem 1000 Kč
Zaslání výpisu SWIFTem z 1 účtu (měsíčně) 1000 Kč
Avízo o neprovedení platebního příkazu elektronicky bezplatně, poštou za 200 Kč
Poplatek za vyřazení příkazu z důvodu nedostatečného krytí (vč. cizoměnových převodů v rámci Sberbank CZ) 200 Kč
 Zahraniční trvalý příkaz (založení/změna/zrušení) 200 Kč

Jako Sberbank platbu označuje banka příchozí a odchozí úhradu v EUR, USD, RUB a CZK ze Sberbank of Russia a jejích dceřiných bank v Bělorusku, Kazachstánu a na Ukrajině. A dále pak ze Sberbank Europe AG (Rakousko) a jejích dceřiných bank ve Slovinsku, Chorvatsku, Maďarsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině.

U příchozích plateb tohoto typu ze Sberbank of Russia (Rusko) a jejích dceřiných bank v Bělorusku, Kazachstánu a na Ukrajině platí, že vám může být z částky platby stržen poplatek korespondenční banky.

U odchozích plateb typu Sberbank do Sberbank of Russia (Rusko) a jejích dceřiných bank v Bělorusku, Kazachstánu a na Ukrajině je k platbě typu OUR účtován poplatek k platbě OUR ve výši 300 Kč.

U odchozích plateb typu Sberbank do Sberbank Europe AG (Rakousko) a jejích dceřiných bank ve Slovinsku, Chorvatsku, Maďarsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině je k příkazu účtován standardní Příplatek k platbě OUR.

Jako RUB platby pak banka označuje příchozí a odchozí platby v RUB s výjimkou plateb splňujících parametry Sberbank platby. K odchozí úhradě typu OUR v rublech je účtován příplatek ve výši 300 Kč.

Pro výše uvedený ceník není důležité v jaké měně peníze přijímáte či odesíláte (pokud není v ceníku výslovně uvedeno jinak, například v případě rublů). Pouze platí, že pokud je příchozí zahraniční platba do 150 Kč, banka poplatek neúčtuje.

Od prosince dojde k rozdělení

Od 15. prosince 2019 ale banka musí europlatby zlevnit na úroveň běžných tuzemských plateb. Dojde tedy k rozdělení a vzniknou dva ceníky. Jeden pro europlatby a druhý pro ostatní zahraniční platby.

Pro europlatby bude nově platit tento ceník:

Ceník bezhotovostních plateb v rámci EHP a SEPA prostoru od 15. prosince 2019
Služba FÉR konto MINI  FÉR konto AKTIV FÉR konto OPTIMAL
Příchozí SEPA platba  nebo regulovaná EUR platba  Bezplatně Bezplatně Bezplatně
Odchozí SEPA platba  nebo regulovaná EUR platba  5 Kč Elektronicky bezplatně, jinak 5 Kč Elektronicky bezplatně, jinak 5 Kč 
Příplatek za papírový příkaz: SEPA platba / Regulovaná EUR platba  300 Kč 300 Kč 300 Kč
Příplatek za urgentní úhradu u regulované EUR platba 200 Kč 200 Kč 200 Kč
Odvolání nebo změna platebního příkazu v den splatnosti před jeho provedením (vždy jen po předchozí dohodě s bankou) 150 Kč 150 Kč 150 Kč
Trvalý příkaz SEPA / Regulovaná EUR platba – založení/změna/zrušení Elektronicky bezplatně, jinak 50 Kč Elektronicky bezplatně, jinak 50 Kč Elektronicky bezplatně, jinak 50 Kč

U SEPA plateb a europlateb tedy dojde k výraznému zlevnění. Stejný zůstává poplatek za papírový příkaz, a to 300 Kč. Zlevní však poplatek za urgentní úhradu u regulované EUR platby, a to ze 750 Kč na 200 Kč.

Rovněž za odvolání platebního příkazu v den splatnosti zaplatíte méně, a to o 50 Kč. U trvalého příkazu u založení, zrušení či změny místo dosavadních 200 Kč nemusíte zaplatit nic, pokud se obsloužíte sami v elektronickém bankovnictví.

A jak u ostatních zahraničních plateb?

U ostatních příchozích zahraničních plateb i nadále platí výše uvedený ceník. Banku nic nenutí jej pro tento typ plateb zlevňovat. Naopak k němu ještě přibudou nové poplatky:

Služba Poplatek
Příplatek za NON-STP příchozí úhradu 400 Kč
Změna instrukcí zaúčtované příchozí úhrady (vždy jen po předchozí dohodě s bankou) 1000 Kč
 Příplatek za prověření příchozí úhrady 500 Kč

I nadále pak bude platit, že pokud jsou příchozí platby do 150 Kč, banka za ně poplatek vybírat nebude.

U odchozích plateb platí totéž s tím, že přibudou nové poplatky:

Služba Cena
Zvýhodněný OUR příplatek – Úhrada v měně RUB 300 Kč
Zvýhodněný OUR příplatek – Úhrada – Sberbank platba 1. typu 300 Kč
Zvýhodněný OUR příplatek – Úhrada – Sberbank platba 2. typu 0 Kč

Dochází ale k rozdělení plateb typu Sberbank na několik typů:

  1. typ značí odchozí úhradu v EUR, USD a CZK do Sberbank of Russia (Rusko) a jejích dceřiných bank v Bělorusku, Kazachstánu a na Ukrajině
  2. typ představuje odchozí úhradu v CZK a EUR do Sberbank Srbsko, Bosna a Hercegovina.
  3. typ značí odchozí platbu v CZK do Sberbank Europe AG (Rakousko) a jejích dceřiných bank ve Slovinsku, Chorvatsku, Maďarsku (jedná se o země EU, kde je povolený typ poplatku pouze SHA).
  4. typem je odchozí úhrada v RUB do Sberbank of Russia (Rusko) a jejích dceřiných bank v Bělorusku, Kazachstánu a na Ukrajině.

Jako RUBL platbu pak banka i nadále označuje odchozí úhradu v RUB s výjimkou odchozích úhrad splňujících parametry Sberbank platby.

Platební karty Maestro a Visa Electron končí

Další změny nastanou u platebních karet. Především končí platební karty Maestro a Visa Electron. Vzhledem k tomu z ceníku vypadne možnost si nechat vystavit elektronickou platební kartu za 19 Kč.

Banka má od srpna 2019 své vlastní platební karty, což je pro řadu klientů novinka. Do té doby jí totiž karty poskytovala Československá obchodní banka. Vzhledem k novým kartám tak od prosince zmizí zvýhodněná možnost výběru z bankomatu ze sítě ČSOB/ERA za 10 Kč, respektive bezplatně podle typu konta.

Nově bude banka rozlišovat pouze mezi jejími vlastními bankomaty a těmi ostatními.

Přehled změn od 15. 12. 2018
Služba FÉR konto MINI  FÉR konto AKTIV FÉR konto OPTIMAL
Výběr z bankomatu Sberbank 5 Kč Bezplatně Bezplatně
Výběr z bankomatu jiné banky v ČR 29 Kč (dosud 37 Kč) 29 Kč (dosud 37 Kč) Bezplatně
Expres distribuce karty/PIN 1500 Kč (dosud nezpoplatněno) 1500 Kč (dosud nezpoplatněno)  1500 Kč (dosud nezpoplatněno) 

Kromě toho bance v ceníku přibyla položka „ostatní konta“. Standardně totiž poskytuje pouze 3 výše uvedená konta. Pokud ale máte jiné konto, platí pro vás v podstatě stejný ceník jako pro klienty s kontem MINI.

Ceník ostatních kont od 15. 12. 2019
Služba Cena
Poskytnutí debetní karty Bezplatně
Převydání platební karty na vaši žádost 200 Kč
Měsíční poplatek za vedení karty MasterCard Standard / VISA Classic 41 Kč
Měsíční poplatek za vedení karty MasterCard Gold / VISA Gold včetně Cestovního pojištění Gold od ČSOB Pojišťovny a Pojištění právní ochrany pro řidiče 350 Kč
Bezhotovostní úhrada za zboží a služby Bezplatně
Výběr hotovosti z bankomatu Sberbank v ČR 5 Kč
Výběr z bankomatu jiné společnosti v ČR 29 Kč
Výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí 75 Kč + 0,5 % z vybírané částky
Cash Advance v ČR 1 % z vydané částky, min. 50 Kč
Cash Advance v zahraničí 1 % z vydané částky, min. 180 Kč
Nové vydání zapomenutého PIN 160 Kč
Změna PIN v bankomatu 35 Kč
Dotaz na zůstatek v bankomatu Sberbank Bezplatně
Dotaz na zůstatek v jiných bankomatech v ČR a v zahraničí 9 Kč
Změna limitu pro platby bez fyzické přítomnosti karty (např. platby na internetu) Bezplatně
Změna limitu Bezplatně elektronicky, na pobočce 60 Kč
Vydání náhradní hotovosti v zahraničí 3000 Kč
Vydání náhradní karty v zahraničí 4000 Kč
Vydání karty zadržené v bankomatu Sberbank 1000 Kč
Vydání zapomenutého PIN 1500 Kč

Přibude také poplatek za zaslání informačních SMS při přihlášení do Sberbank Online nebo Sberbank Online Mobile, a to 2,50 Kč.

Kreditní karty banka zcela ruší.

Pojištění pouze k prémiovým kartám

Ke změně dojde i u pojištění, které bude k platebním kartám poskytováno. Zatím platí, že pojištění banka poskytuje na základě rámcové smlouvy s BNP Paribas Cardif Pojišťovnou, a to takto:

Současná podoba pojištění k platebním kartám (do 15. 12. 2019)
Cestovní pojištění osobní 49 Kč měsíčně
Cestovní pojištění rodinné 79 Kč měsíčně
Pojištění karty a osobních věcí 59 Kč měsíčně

Od 15. prosince toto pojištění skončí. Nadále sice bude banka poskytovat pojištění, ale jiného typu a pouze ke zlaté kartě.

Nová podoba pojištění k platebním kartám (od 15. 12. 2019)
Rodinné cestovní pojištění Gold (v ceně Gold karty) Bezplatně
Auto Asistence (v ceně Gold karty) Bezplatně
Concierge (v ceně Gold karty) Bezplatně

K ostatním kartám žádné pojištění zřídit nepůjde.

Za výpis k úvěru nově zaplatíte

Europlatby zlevní, ale administrativní úkony podraží. Pokud splatíte úvěr předčasně, naúčtuje vám banka poplatek.

Poplatek za předčasné splacení FÉR půjčky a FÉR konsolidace
Předčasné splacení úvěru (do 15. 12.) Předčasné splacení úvěru (od 15. 12.)
Bezplatně 0,5 % z předčasně splacené částky při splatnosti úvěru kratší než 1 rok, 1 % z předčasně splacené částky při splatnosti úvěru 1 rok a více

Pokud tedy plánujete úvěr předčasně splatit, vyplatí se vám tento krok podniknout do poloviny prosince.

A ke zvýšení poplatků dojde také u předhypotečních úvěrů, hypotečních úvěrů a amerických hypoték:

Přehled změn u amerických hypoték, předhypotečních úvěru a hypotečních úvěrů
Služba Poplatek do 15. 12. Poplatek od 15. 12.
Pořízení výpisu z katastru nemovitostí do 3 stran 100 Kč + DPH, za každou další stranu 50 Kč + DPH 150 Kč + DPH za jednu stranu
Čerpání úvěru na základě návrhu na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí Bezplatně 1500 Kč
Další čerpání 500 Kč za čtvrté a další čerpání 500 Kč za druhé a další čerpání
 Nezahájení čerpání nebo nedočerpání úvěru o více než 20 % z celkové výše úvěru v dohodnuté době čerpání 5 % z nevyčerpané částky  -
Rezervace finančních prostředků 0,5 % za rok z nevyčerpané částky
Změna podmínek na vaši žádost 4000 Kč 5000 Kč
Potvrzení o výši zaplacených úroků 1× ročně bezplatně, na vaši žádost za 100 Kč 1× ročně bezplatně, na vaši žádost za 200 Kč
 Vystavení potvrzení o výši zůstatku na úvěrovém účtu 750 Kč
Vystavení potvrzení nebo souhlasu k hypotečnímu úvěru  -  1000 Kč

Některé položky banka upravila či přejmenovala. Například aktuálně účtuje za nezahájení čerpání nebo nedočerpání úvěru o více než 20 % z celkové výše úvěru v dohodnuté době čerpání poplatek ve výši 5 % z nevyčerpané částky. Od prosince přejmenuje službu na rezervaci finančních prostředků s poplatkem 0,5 % za rok z nevyčerpané částky.

skoleni_4_3

A co se mění dál?

Kromě toho banka zcela ruší šeky. Ruší také poplatek za soudní uplatnění pohledávek, který aktuálně činí 1000 Kč. Za zaslání jakékoli upomínky ale od prosince zaplatíte 500 Kč místo dosavadních 250 Kč. A mění úrokovou sazbu, kterou vám naúčtuje při nepovoleném debetu.

Služba Poplatek do 15. 12.  Poplatek od 15. 12.
Úroková sazba pro nepovolené debetní zůstatky na běžných účtech 9 % p.a. Repo sazba vyhlašovaná ČNB + 8 % p.a.
Sazba úroku z prodlení pro úvěrové produkty 9 % p.a. Repo sazba vyhlašovaná ČNB + 8 % p.a.

U REPO sazby platí, že se zohlední vždy sazba platná k 1. dni příslušného kalendářního pololetí.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).