Hlavní navigace

Banky chystají změny v cenách. Dramaticky zlevní europlatby, ale zdraží administrativa

24. 10. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
S koncem roku pravidelně přibývá oznamování změn v cenících bank. Banky změny musejí hlásit dva měsíce předem. Takřka unisono zlevňují europlatby, ale více zaplatíte za potvrzení a chyby.

MONETA Money Bank

MMB už má oficiálně v ceníku okamžité platby (0 Kč). Regulované europlatby budou až na konto Student (6 Kč) zcela bez poplatku, a to příchozí i odchozí, pokud je zadáte elektronicky.

Přehled změn sazebníku MONETA Money Bank od 1. 12. 2019

Oberbank

Banka už bude (prostřednictvím ČSOB) vydávat jen bezkontaktní karty a nebude vydávat kartu Maestro. Končí také možnost sjednání si cestovního pojištění ke kartám a pojištění zneužití karty. Použití karty na internetu bude Oberbank posuzovat přísněji, zvláště v situaci, kdy obchodník není vybaven technologií Verified by VISA nebo MasterCard Secure Code. Pokud přesto kartu použijete na méně zabezpečeném obchodu, případné zneužití půjde z vaší kapsy. Nově Oberbank může povolit jen internetové transakce zabezpečené zasílaným SMS heslem (tzv. 3D Secure).

Zvyšuje se poplatek za zpracování mincí. Naopak klesají poplatky za tuzemské platby a za regulované europlatby (nově 4 Kč). Ušetříte i za znovuvydání PIN, nově 100 Kč místo 350 Kč.

Přehled změn sazebníku Oberbank od 16. 12. 2019

Sberbank

Pro mnoho klientů je stále novinkou, že Sberbank má už od srpna 2019 vlastní bezkontaktní karty, do té doby je pro ni vydávala ČSOB. Sberbank toto v sazebníku odlišuje. Také ve Sberbank končí vysoké poplatky za regulované europlatby, nově budou v ceně konta, nebo za 5 Kč. Zvyšují se poplatky za prověření plateb a nestandardní úhrady, což se ale dotkne jen minima klientů.

Banka zavádí zvýhodněné paušály pro rublové platby v rámci své finanční skupiny, a to od 0 do 300 Kč. Klesá poplatek za výběr hotovosti z bankomatu jiné banky v ČR, končí karty Maestro a Visa Electron, už nebudou ani kreditní karty.

Předčasné splacení úvěru už nebude bez poplatku, ale bude se držet limitů stanovených zákonem. Zvyšují se administrativní poplatky spojené s úvěry a hypotékami. Sberbank už nově nebude přijímat šeky k inkasu.

Přehled změn sazebníku Sberbank od 1. 12. 2019

UniCredit Bank

Zatímco Unicredit Bank se chlubila, že její U konto je při splnění podmínek „zdarma“, pokud splněny nebyly, poplatky se účtovaly za každou použitou službu odděleně. A to mohlo být i pár stovek měsíčně. To končí, nově budou tyto základní služby bez poplatku a bez podmínek (tuzemské platby a výběry z bankomatů).

Na 150 Kč ze 100 Kč zdražují papírové příkazy k úhradě. Měsíční výpis poštou nově bude za 100 Kč (bylo 50 Kč), pokud není součástí balíčku služeb.

Prudce zdražují různé druhy upomínek, a to ze 150 Kč na 800 Kč. Zaslání karty nebo PINu na pobočku bude nově stát 250 Kč, banka vás chce motivovat chodit spíše na poštu. Sjednocené poplatky jsou za dotaz na zůstatek v bankomatu, vždy 25 Kč.

O korunu zdražuje zasílání vyžádaných SMS na 2,90 Kč. Příchozí platby v rámci UCB byly bez poplatku, nově 3 Kč. Odchozí zadané elektronicky nově za 6 Kč. Tyto poplatky však většina klientů platit nebude, protože má služby součástí balíčku.

Očekávané je zlevnění regulovaných europlateb na 6 Kč z 250 Kč. Za vložení hotovosti třetí osobou si připlatíte o 50 Kč na 150 Kč. Na stejnou částku ale zdražuje i výběr hotovosti.

O 400–900 Kč zdražují poplatky u hypoték za posouzení rizik spojených se zástavou nemovitosti

Přehled změn sazebníku UniCredit Bank od 1. 12. 2019

dan_z_prijmu

Volksbank Raiffeisenbank Nordoberpfalz

Nový sazebník služeb platí již od 1. 10. 2019. Stále v něm zůstává pojem „účetní položka“, tj. platíte téměř za každý pohyb na účtu včetně platby kartou (2 Kč). Prozatím v něm neklesly ceny europlateb, proto lze očekávat jeho prosincovou aktualizaci.

Nový sazebník služeb Volksbank Raiffeisenbank Nordoberpfalz od 1. 10. 2019

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).