Hlavní navigace

Nové ceníky bank: Další účty bez poplatků, ale i zdražení služeb

13. 5. 2011
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Banky a záložny opět změnily ceníky. Můžete mít účty bez poplatků a také vybírat ze všech bankomatů na světě zadarmo. Naopak jiné banky podmínky zhoršily a zdražují.

Se začátkem června a července se mění sazebníky a podmínky u pěti bank. Prošli jsme je a přinášíme přehled změn, které se dotýkají bankovních produktů pro fyzické osoby nepodnikatele.

Stejně jako na začátku roku, i nyní musíme konstatovat, že banky jdou svým klientům v případě změn sazebníků naproti jen velmi pomalu, a tak většinou stále nezbývá, než procházet položku po položce. Většinou tedy stále platí stav, který dal vzniknout názvu lednového článku Banky mění sazebníky a nechají vás v nich vykoupat.

ČSOB – za stejné peníze méně služeb

Československá obchodní banka změnila sazebník již k 1. 5. 2011. Nejvýznamnější změnou je zrušení tzv. transakčního balíčku k ČSOB Aktivnímu kontu. Ten za příplatek 40 Kč měsíčně nabízel neomezené příchozí platby, odchozí platby zadané elektronicky a výběry z bankomatů ČSOB. To se mění, balíček dostal název „rodinný balíček“ a za stejnou cenu nyní máte méně služeb:

Porovnání balíčků k ČSOB Aktivnímu kontu
Transakční balíček (do 30. 4. 2011) Rodinný balíček (od 1. 5. 2011)
Původně Nyní
všechny tuzemské příchozí platby 15 tuzemských příchozích plateb
všechny tuzemské odchozí platby zadané elektronicky 10 tuzemských odchozích plateb zadaných elektronicky
všechny výběry z bankomatů ČSOB v ČR 15 výběrů z bankomatů ČSOB v ČR

GE Money Bank – dražší kontokorent, levnější hypotéky a výběry pro majetné grátis

Změna sazebníku je za dveřmi, od června se mění poplatky u kreditních karet, kontokorentu (povoleného debetu), vkladních knížek a hypoték. Nový sazebník na webu banky nenajdete, zákonnou povinnost informovat o změnách s 2měsíčním předstihem banka splnila výpisem změn. Ten je podle tiskového mluvčího banky Pavla Zúbka kompletní, jinak by také zákonné povinnosti nebyly naplněny. Vypsání změn je počin, který chválíme, problém je, že pochybujeme o tom, zdali tak, jak jsou popsány, jsou pro běžného klienta pochopitelné. Zvláště u Flexikreditu (povoleného debetu) jsme se do toho dosti zapletli.

Není totiž jednoznačně napsáno, že tato položka se zdražuje, tato zlevňuje (a i takové jsou). Souhrn změn najdete v tabulce. Za povšimnutí stojí, že zdražuje kontokorent. Nejvíce si připlatíte, když si budete chtít navýšit úvěrový rámec. Nyní je to možné udělat bez poplatku, od června si připlatíte 199 korun. Zvedne se také poplatek za povolení kontokorentu ze 39 na 49 korun, to se však dotkne jen těch, kteří mají základní účet – Běžný korunový účet. Naopak, pokud máte Konto Genius Start a přemýšlíte o zřízení kontokorentu, počkejte si na červen. Jeho povolení bude u tohoto konta nově zdarma. Připlatíte si zase ale u čerpání kontokorentu. Zde se zavádí nový poplatek ve výši 19 korun u kont Konto Genius Start a Konto Genius Active jen za to, že kontokorent použijete.

Připlatí si všichni, kdo mají vkladní knížky u GEMB. Nové jsou poplatky za vklad na pobočce 6 korun a za výběr 60 korun. Od července vám o 2 Kč zdražuje výběr z bankomatů cizích bank, z 38 Kč na 40 Kč.

Naopak pozitivní jsou změny u hypoték. GEMB je další bankou, která výrazně snižuje poplatek za poskytnutí hypotéky. Nově se tak nebude platit 0,8 % z výše úvěru (min. 8000 korun), ale paušální poplatek 2900 korun. Více: Kolik stojí hypotéka?

Pozor by si měli dát držitelé kreditních karet. Od 1. 6. 2011 se za bezhotovostní převod prostředků z kreditní karty bude platit 1 % z částky (do 31. 5. 2011 je to za 10 Kč). Pokud si však nutně potřebujete půjčit peníze z kreditky GE Money Bank, i přes poplatek se vám to vyplatí. Příklad: Když si pošlete na začátku bezúročného období 10 000 Kč a vrátíte je na samém konci, zaplatíte poplatek 1 % (tj. 100 Kč), což odpovídá úrokové sazbě okolo 7,5  % p.a. (peníze máte 50 dnů), lepší krátkodobý úvěr od této banky za tuto cenu nedostanete.

Majitele účtu Genius Gold potěší, že výběry z bankomatů v zahraničí mají už od 1. 3. 2011 bez poplatku. Kdekoli na světě. Podobnou nabídku najdete jen u běžného účtu Citigold (také za 500 Kč měsíčně při nesplnění podmínek). Od června se jim však sníží i úrok na kontokorentu, a to ze stávajících 19,90 % na 14,90 % p.a.

Produkt – Položka Cena nyní Cena od 1. 6. 2011
Kreditní karty – Příkaz k úhradě prostřednictvím bankomatu GEMB 10 Kč 1 % z čerpané částky
Kreditní karty – Změna PIN přes bankomat ostatních bank v ČR a v zahraničí položka neexistuje 49 Kč
Běžný korunový účet – Vedení povoleného debetního zůstatku Flexikredit 39 Kč 49 Kč
Výběr z bankomatu jiné banky 38 Kč 40 Kč (od 1. 7. 2011)
Genius Gold, kontokorent 19,90 % p.a. 14,90 % p.a.
Konto Genius Start – Vedení povoleného debetního zůstatku Flexikredit 39 Kč 0 Kč
Konto Genius Start a Active – Čerpání povoleného debetního zůstatku Flexikredit 0 Kč 19 Kč
Flexikredit – Zvýšení limitu povoleného zůstatku 0 Kč 199 Kč
Vkladní knížka – Vklad hotovosti na obchodním místě GEMB 0 Kč 6 Kč
Vkladní knížka – Výběr hotovosti na obchodním místě GEMB 0 Kč 60 Kč
Hypotéka NAOPAK a HypoExpres – Zpracování budoucí úvěrové smlouvy 4000 Kč 2900 Kč
Hypotéka a Variabilní hypotéka – Zpracování úvěru 0,8 % z výše poskytnutého úvěru, min. 8000 Kč max. 25 000 Kč 2900 Kč
Hypotéky (kromě NAOPAK a HypoExpres) – Vyhotovení výpisu z dálkového přístupu k údajům katastru nemovitostí LV položka neexistuje 400 Kč
Hypotéka NAOPAK a HypoExpres – Vyhotovení výpisu z dálkového přístupu k údajům katastru nemovitostí LV položka neexistuje 100 Kč

LBBW Bank – podepsat kartu už můžete bez bankéře

LBBW Bank nemění sazebník, pouze na svém webu informuje o změnách podmínek u platebních karet. Ty vstoupí v platnost k 1. červenci a banka uvádí (chvályhodně), které body se mění.

Nově si banka zajišťuje možnost jednostranně snížit týdenní limit transakcí na platební kartě. Důvodem musí být zajištění bezpečnost karty a změnu musí banka majiteli karty neprodleně oznámit. Nová je také povinnost klienta aktivovat si kartu telefonicky na call centru banky, stále je klient také povinný podepsat kartu na podpisovém proužku, už tak ale nemusí učinit v přítomnosti oprávněného pracovníka banky.

Změňte si PIN ke kartě kdekoli na světě

Podle podmínek společnosti MasterCard mají (i) české banky povinnost umožnit změnu PIN k platebním kartám MasterCard (Maestro) ze zahraničí, pokud vydavatel tuto změnu obecně umožňuje. To znamená, že pro změnu PIN už nebudete muset hledat bankomat své banky, ale půjde to z jakéhokoli bankomatu.

Změnu PIN ke kartě umožňují tyto banky:

Citibank, Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Komerční banka.

Oberbank – nový levný účet a spousta změn

Oberbank mění od července kromě samotného sazebníku také rámcové smlouvy. Změny shrnuje na svém webu, v dokumentu naleznete také výpis změn v sazebníku. Ten je bohužel jen takřka úplný a neuvádí například zvýšení minimální výše poplatku za poskytnutí neúčelového spotřebitelského úvěru z 500 na 1000 korun. Také se kdesi ztratila zmínka o tom, že u kontokorentu je zaveden nový poplatek, který zaplatíte, když budete chtít změnit smluvní podmínky – tedy například když budete chtít navýšit úvěrový rámec. Nově tak za tento úkon zaplatíte minimálně 200 korun.

Velkou červencovou změnou bude nový účet v nabídce – Žirokonto Plus. Za 79 korun měsíčně nabídne elektronickou kartu Maestro, internetové bankovnictví, všechny elektronické platby a všechny výběry z bankomatů Oberbank a ČSOB v Česku a Slovensku. Ostatní služby, jako třeba kontokorent (roční poplatek min. 300 korun), budou zpoplatněny.

Příjemné změny čekají na majitele platebních karet Diners Club, kde se poplatky za roční vedení karty snižují až o polovinu. Novinkou je pak kreditní karta Diners Club White, která má nejnižší úrokovou sazbu na trhu: 13,90 % p.a. Bezúročné období navíc platí i pro výběry hotovosti.

Platby, výběry a šeky
Položka Cena nyní Cena od 1. 7. 2011
Výběr z účtu v CZK (u devizových účtů v měně účtu) 40 Kč 50 Kč
Výběr z účtu v jiné měně (platí i u devizových účtů) 40 Kč + 1 % 50 Kč + 1 %
Příkaz k úhradě podaný na přepážce 30 Kč 40 Kč
Spěšná platba do jiné banky 60 Kč 100 Kč
Zahraniční platby – Příplatek za neúplné údaje o bankovním spojení příjemce platby 350 Kč 200 Kč
Zahraniční platby – žádost o odvolání platby před jejím provedením položka neexistuje 200 Kč
Vrácení neproplaceného šeku položka neexistuje 750 Kč
Platební karty
Položka Cena nyní Cena od 1. 7. 2011
Roční poplatek za vedení karty Maestro k Žirokontu * 200 Kč 240 Kč
Výběr hotovosti kartou v bankomatu ČSOB na Slovensku položka neexistuje 12 Kč
Cash Back položka neexistuje 0 Kč
Předčasné vydání platební karty (na žádost klienta) 150 Kč 300 Kč
Obnovené vydání karty s původní platností (z důvodu poškození, ztráty) 100 Kč 300 Kč
Dotaz na zůstatek – bankomaty Oberbank a ČSOB v ČR položka neexistuje 0 Kč
Dotaz na zůstatek – bankomaty ostatních bank a v zahraničí položka neexistuje 9 Kč
Dočasná blokace elektronických transakcí platební kartou MC Standard položka neexistuje 200 Kč

* k novému účtu Žirokonto Plus karta Maestro vedena zdarma

Platební karty Diners Club
Položka Cena nyní Cena od 1. 7. 2011
Poplatek za výběr hotovosti z bankomatu 4 % 39 Kč + 2 %
Diners Club Oberbank – Roční poplatek za kartu 5000 Kč 2500 Kč
Diners Club Oberbank – Roční poplatek za dodatkovou kartu 2990 Kč 1490 Kč
Diners Club ČSA – Roční poplatek za kartu 6000 Kč 3500 Kč
Diners Club ČSA – Roční poplatek za dodatkovou kartu 3990 Kč 1990 Kč
Diners Club White Golf – Roční poplatek za kartu 6000 Kč 3500 Kč
Diners Club White Golf – Roční poplatek za dodatkovou kartu 3990 Kč 1990 Kč
Kreditní karta Diners Club White Golf – Roční poplatek za kartu položka neexistuje 1490 Kč
Kreditní karta Diners Club White Golf – Roční poplatek za dodatkovou kartu položka neexistuje 790 Kč
Úvěry, hypotéky
Položka Cena nyní Cena od 1. 7. 2011
Kontokorent – Změna smluvních podmínek z podnětu klienta položka neexistuje 0,2 – 1 %; min. 200 Kč
Spotřebitelský úvěr neúčelový – Minimální výše poplatku za zpracování úvěru 500 Kč 1 000 Kč
Čerpání hypotéky na návrh na vklad do katastru nemovitostí položka neexistuje 1 000 Kč
FlexiHypotéka – Poplatek za zpracování úvěru 0,70 % individuálně, až 1,5 %
Ostatní služby
Položka Cena nyní Cena od 1. 7. 2011
Vratná záloha na klíč k sejfové schránce položka neexistuje 4000 Kč
Roční nájemné sejfové schránky 500 až 1500 Kč 500 až 1500 Kč + DPH
Žádost o vrácení zadané platby položka neexistuje 200 Kč
Vrácení platby na žádost klienta z důvodu uvedení nesprávného identifikátoru položka neexistuje 400 Kč
K dalším několik poplatkům nově přiúčtováváno DPH.    

Poštovní spořitelna – dražší Maxkarty a bez pojištění v ceně

Také změny u Poštovní spořitelny budou platné od 1. července. Změnou kosmetickou je změna názvu Osobního účtu zadarmo, který je už zadarmo jen při splnění průměrného měsíčního zůstatku ve výši 15 000 korun, na Online účet. Více: Poštovní spořitelna končí s účtem „zadarmo“, příliš na něj doplácela

Největší změny se dotknou majitelů Maxkaret. Protože se mění jejich platební podmínky, nebude  již v ceně karty pojištění proti ztrátě a zneužití a úrazové pojištění. Dotknou se změny i stávajících majitelů této karty? Od 1. 7. 2011 si každý (tedy i stávající) držitel Maxkarty Poštovní spořitelny bude moci zvolit pojištění dle svých potřeb. Opouštíme tímto způsobem balíčkování služeb takzvaně „pro všechny“ a naplňujeme motto „Era jednoduše“ – každý klient si vybere, co konkrétně chce a využije, řekla nám mluvčí banky Denisa Salátková a doplnila, že stávajícím klientům nebude současné pojištění zpoplatněno, ale zrušeno. Pokud tedy budou chtít mít kartu (nebo sebe) i nadále pojištěnou, musí si za to připlatit.

Více zaplatíte také za Maxkartu pro disponující osobu a 150 korun navíc si připlatíte také v případě, že zapomenete PIN.

Poštovní spořitelnu musíme pokárat za to, že se opět nesnažila shrnout změny do jednoho souboru, ale nechává své klienty změny v sazebníku hledat položku po položce.

Výběry, platby
Položka Cena nyní Cena od 1. 7. 2011
Výběr na přepážce (Maxkartou, dokladem nebo na ústní pokyn ve finančním centru) 26 Kč 35 Kč
Jednorázový a hromadný příkaz za účetní položku zadaný papírovým dokladem 8 Kč 16 Kč
Maxkarta
Položka Cena nyní Cena od 1. 7. 2011
Vydání Maxkarty disponující osobě 200 Kč 350 Kč
Výměna Maxkarty (z důvodu zapomenutí PIN, PIN doručen v poškozené zásilce a tato zásilka nepřiložena, jiná výměna Maxkarty na žádost klienta) 200 Kč 350 Kč
Pojištění Bezpečná karta (pojištění finanční ztráty z důvodu: krádeže či ztráty Maxkarty, ztráty osobních věcí a loupežného přepadení) v ceně Maxkarty Pojištění pro případ ztráty Maxkarty a Pojištění pro případ vzniku finanční ztráty z důvodu neoprávněného použití Maxkarty 132 Kč/rok
Úrazové pojištění (pojištění pro případ smrti a plné invalidity následkem úrazu) v ceně Maxkarty 60 Kč/rok
Cestovní pojištění (pro jednotlivce) položka neexistuje 360 Kč/rok
Cestovní pojištění Family položka neexistuje 960 Kč/rok
Pojištění odpovědnosti za škodu položka neexistuje 396 Kč/rok
Složenky, dobírkové složenky
Položka Cena nyní Cena od 1. 7. 2011
Příjem platby složenkou na obchodním místě    
– do 200 Kč 12 Kč 22 Kč
– do 5000 Kč 20 Kč 22 Kč
– do 50 000 Kč 30 Kč 33 Kč

PPF banka – složité zadarmo, jednoduché za poplatek

Také PPF banka mění sazebník s účinností od začátku července. Změn v sazebníku samotných bankovních služeb je minimum. Zmizela položka Odmítnutí převzetí vydané karty, u internetového bankovnictví přibyla položka Servisní služby prováděné v místě klienta  v případech nezaviněných bankou (300 korun za započatou hodinu) a změnila se cena za zprostředkování inkasa šeku, kde si nově připlatíte za náklady šekovníka a inkasní banky.

Naopak beze změny zůstává na českém trhu paradoxní situace, kdy homebanking je zdarma, ale za internetové bankovnictví zaplatíte 100 korun za měsíc.

Nejvíce změn se týká obchodování na trzích přes PPF Banku. Například za nákup akcií z rozvinutých zemí (např. USA či Německo) se poplatek zvýšil z 0,6 na 0,8 % z částky nákupu. Výrazně také vzrostl poplatek za zrealizovaný obchod s tuzemskými či zahraničními dluhopisy. Nyní je to 0,02 % z výše obchodu, od července to bude 0,8 %.

Také PPF Banka nechá své klienty, kteří se se změnami chtějí podrobně obeznámit, projít sazebníky položku po položce a nenabízí žádný výstižný souhrn. Na druhé straně, klientů z řad běžných občanů má jen několik set.

WPB Capital -  dobrý transakční účet bez poplatků

Spořitelní družstvo WPB Capital začalo prodávat WPB běžný účet bez poplatků. Všechny tuzemské příchozí a odchozí platby jsou „za nula“ a je jedno, zda je zadáte přes internetové bankovnictví, anebo si s příkazem dojdete osobně na pobočku. Účet umí trvalé příkazy a inkasa, naopak nenajdete SIPO. Pro zahraniční platby raději jděte jinam, rovněž k účtu nedostanete platební kartu. Je to však alternativa, jak neplatit bankovní poplatky za běžné transakce.

Wüstenrot – naháč, ale zadarmo

Tak trochu jako účet bez oblečení působí novinka Wüstenrot hypoteční banky, která začala prodávat Wüstenrot Běžný účet A. Jde o bezpoplatkový účet, všechny příchozí a odchozí platby jsou bez poplatků. Ale: Peníze lze vybrat jen bezhotovostně, vklad stojí 20 Kč a zapomeňte na trvalé příkazy, inkasa a SIPO. Na druhé straně, o účet si můžete snadno požádat přes internet a nemusíte nikam chodit.

Wüstenrot Běžný účet A
Tuzemské odchozí platby přes internet 0 Kč
Tuzemské příchozí platby 0 Kč
Vklad hotovosti (pouze na centrále) 20 Kč
Výběr hotovosti nelze
Trvalé příkazy, inkasa, SIPO nelze
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).