Hlavní navigace

Poštovní spořitelna končí s účtem "zadarmo", příliš na něj doplácela

1. 2. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Bankovní účet bez poplatků bude brzy doménou jediné banky. Ty ostatní z lowcostových účtů vycouvaly a poslední – Poštovní spořitelna – mění podmínky od dubna. Účty „zadarmo“ končí.

Když mBank v loňském roce změnila svoji strategii běžného účtu bez poplatku (protože musela začít vydělávat), vyslovil jsem obavy, že podobný osud by mohl potkat i Era osobní účet zadarmo od Poštovní spořitelny. Dává to smysl, mBank, do té doby lídr lowcostových bankovních služeb, vlivem dlouhodobé absence dalších služeb a změnou poplatkové politiky přestala být konkurencí pro „kamenné“ banky.

A po tři čtvrtě roce k tomu skutečně dochází. Poštovní spořitelna od 1.4.2011 mění sazebník a hlavní změnou jsou nové parametry Era osobního účtu zadarmo. Poštovka tak reaguje na masu klientů, která k ní z mBank (i jiných bank) přešla. Tím, že se tento účet (i vlivem našeho serveru) dostal do povědomí, začal být pro banku ztrátový. Lidé si dávali pozor, na co jej využívají a banka tak neměla moc možností, jak vydělávat. Menší změna sice nastala loni k 1.4.2010, kdy Poštovka zpoplatnila kontokorent, ale těch 19 Kč měsíčně banku zase tak moc nevytrhne.

Minimální zůstatek

Hlavní změnou Era osobního účtu zadarmo od 1.4.2011 je nastavení podmínky minimálního průměrného měsíčního zůstatku, aby byl účet stále „zadarmo“. Ten je stanoven na 15 000 Kč. Pozor, jde skutečně o zůstatek, nikoli o obrat. Takže všichni, kdo používají kontokorent, nebo tento účet mají jako transakční, kde peníze přijdou a odejdou, od dubna zaplatí při nesplněni podmínky 50 Kč měsíčně za jeho vedení. Tímto krokem se Poštovka zbaví všech šetřílků, kteří tento účet používali jen pro jeho bezplatné výhody. Nechat ležet 15 000 Kč každý měsíc na účtu s úročením 0,01 % p.a. asi každého bavit nebude. Kdo to však akceptuje, Era osobní účet zadarmo bude pořád bez poplatku.

Další karta se platí

Mezi další výhody tohoto účtu byla bezplatná karta pro disponenta. Takže kdo nechal své manželce/manželovi vydat druhou kartu, mohli si oba vychutnávat neomezené bezplatné výběry z bankomatů ČSOB v Česku a na Slovensku. Ty výběry „zdarma“ sice zůstávají, karta nikoli. Za dodatkovou kartu se od dubna bude platit 26 Kč měsíčně. Nezapomeňte na kontokorent, kdo jej má, už téměř rok platí 19 Kč měsíčně při sazbě 16,9 % p.a.

Anketa

Pouze pro klienty s Era osobním účtem zadarmo: Jaké služby k účtu využíváte?

Běžný účet zadarmo jen za 95 Kč měsíčně

Kdo začal používat Era osobní účet zadarmo jako hlavní rodinný účet, vybavil kartou svého životního partnera či partnerku a přijal nabídku na kontokorent, který Poštovka ráda poskytne, od dubna zaplatí měsíčně 95 Kč. Aby téměř stokorunu neplatil, je potřeba na účtu držet zmiňovaný průměrný měsíční zůstatek ve výši min. 15 000 Kč.

Změny cen Era osobního účtu zadarmo od Poštovní spořitelny

Název služby Stávající cena Cena od 1.4.2011
Podmínka pro vedení účtu zdarma není minimální průměrný zůstatek 15 000 Kč měsíčně
Vedení účtu při prům. měsíčním zůstatku do 15 000 Kč 0 Kč 50 Kč měsíčně
Vedení účtu při prům. měsíčním zůstatku nad 15 000 Kč 0 Kč 0 Kč
Debetní karta Visa Electron pro majitele účtu 0 Kč 0 Kč
Debetní karta Visa Electron pro disponenta (za každou kartu) 0 Kč 26 Kč měsíčně
Kontokorent 19 Kč měsíčně 19 Kč měsíčně

Komu se Era osobní účet zadarmo vyplatí?

Pokud potřebujete od banky peníze přijmout, odeslat, párkrát vybrat z vlastního bankomatu a nesplníte podmínku průměrného měsíčního zůstatku na účtu, účet vás vyjde na min. na 50 Kč měsíčně. Na 76 Kč měsíčně vás vyjde v případě, že k němu máte druhou kartu. S kontokorentem cena stoupá o dalších 19 Kč. Dát 50 Kč měsíčně za neomezené bezhotovostní platby a výběry z bankomatů není zase tak moc, stále máte v rukou kvalitní produkt a už neřešíte další základní poplatky. A navíc máte kartu, se kterou lze platit na internetu.

Ovšem při využívání druhé karty nebo dalších karet a kontokorentu se dostáváme na cenu okolo 100 Kč, ta se dá navíc snadno překročit vkladem nebo výběrem hotovosti na pokladně banky, která jej zpoplatňuje 50, resp. 100 Kč za transakci. A právě v této kategorii se Era osobní účet zadarmo dostává do jiného pohledu. Za prvé, takřka srovnatelné služby vám nabídne Fio banka s Běžným účtem bez poplatků, budete platit jen 6 Kč za výběry z bankomatů ČSOB (alespoň prozatím, Fio banka už má i vlastní bankomaty, takže lze očekávat změnu). Za druhé, za stokorunu se dá sehnat takřka jakýkoli účet v bance a s výrazně levnějšími vklady a výběr hotovosti. Konečně, to se pak už může vyplatit i přejít na klasický Era osobní účet bez přívlastku zadarmo.

Alternativ ubývá

Kdo by chtěl kvalitní bankovní účet zadarmo včetně transakcí a bez dalších podmínek, má dnes už takřka jedinou volbu v podobě Fio banky. Diskutovat o tom, zda Fio banka tento produkt vlivem stále se rozrůstající klientely také nakonec upraví, by bylo věštěním z koule. Fio banka se dušuje, že její Běžný účet bez poplatků bude bez poplatků i nadále, protože je to její strategie, ovšem klienti vyučení slovníkem mBank, kde „navždy“ znamená v překladu do změny příštího vedení banky, už vědí své. Ostatně vše ukáže čas.

Tip do článku - účto fakturace duben

Naděje by se mohly obracet k ZUNO BANK, která připravuje spuštění svých služeb během letošního jara. Když se podíváme na slovenský ceník jejích služeb, základní účet je bez poplatku včetně transakcí a debetní karty. Když si připlatíte cca 70 Kč, máte v ceně zasílání informačních SMS, výběry z bankomatů Tatra Banky nad cca 1250 Kč (tj. v rámci skupiny Raiffeisen, kam Tatra Banka patří) nebo automatické převody mezi spořicím účtem. Z poplatku se dá vykroutit měsíční útratou kartou v objemu cca 7500 Kč nebo objemem depozit ve výši cca 150 000 Kč (při kurzu 25 Kč / 1 EUR). Ze ZUNO BANK naopak nebude mít radost česká Raiffeisenbank, pro kterou to bude konkurenční levná banka, přestože tvrdí opak. A až se změní transakční systém bývalé eBanky a internetové bankovnictví bude jiné (což nastane letos), klienti zvyklí na „nejlepší internetové bankovnictví“ budou mít otevřenou cestu vyzkoušet něco jiného. Pro Rajfku naštěstí jich moc nebude, protože je už stihla šikovně zaúvěrovat a zainvestovat.

Vzdělaní klienti jsou smrtí pro produkt

Poštovní spořitelna i mBank vyslaly jasný signál: finanční služba může být zadarmo jen do chvíle, kdy na ní banka nezačne výrazně prodělávat. Jakmile se do banky přižene početná skupina klientů, která bude sofistikovaně využívat a optimalizovat bankovní služby tak, aby zaplatila co nejméně na poplatcích, buď banka najde jiné nástroje, kterými na těchto klientech vydělá, anebo se jich jednoduše zbaví, zvláště, když ji už neohrožuje konkurence. Jiná cesta není.

Tipy na levné účty
Účet zadarmo včetně transakcí bez podmínek Účet zadarmo včetně transakcí s přijatelnými podmínkami Levné bankovní účty Bankovní účty pro náročné klienty, zdarma nebo levné po splnění podmínek
Fio banka: Běžný účet bez poplatků Běžný účet UNIBON Akcenta Konto Běžný účet J & T Banky
Era osobní účet zadarmo ARTESA KONTO Běžný účet PRIVATE BANKING Commerzbank
mKonto mBank Aktiv konto Volksbank Citi konto
Běžný účet PPF banky Citigold
Běžný účet Evropsko-ruské banky Genius Active GE Money Bank
CREDITAS účet – sporožirový Genius Gold GE Money Bank
Era osobní účet Poštovní spořitelny Modré konto Plus Komerční banky
On-line konto Banco Popolare Osobní účet České spořitelny
ČS Premier
VIP Konto LBBW Bank
eKonto Premium Raiffeisenbank
ČSOB Exkluzivní konto

Anketa

Co byste udělali nebo co uděláte s Era osobním účtem zadarmo od dubna?

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).