Hlavní navigace

Neplaťte za pomoc v nouzi. Asistenci nabízejí banky i energetické firmy

14. 12. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Není nad odborníka v rodině nebo dobré přátele. Ale pokud to štěstí nemáte, nemusíte za pomoc v nouzi platit. Stačí mít vhodné asistenční služby. A možná, že je už dávno máte, jen o tom nevíte.

Nepříjemné situace a nenadálé události přichází vždy ve chvíli, kdy se to nejméně hodí. Máte starostí nad hlavu a do toho si například zabouchnete klíče od bytu, nebo vás sousedé vytopí. Podobné situace neočekáváte, a tak máte sotva po ruce číslo na zámečníka nebo malíře. V posledních letech se proto stále více rozmáhají tzv. asistenční služby pro domácnost.

V zásadě se jedná o to, že v rámci asistenčních služeb máte k dispozici číslo na asistenční službu, kterou v případě neočekávané události zavoláte, a asistenční služba se již o zbytek postará. Pošle k vám zámečníka, vymaluje byt, zařídí náhradní ubytování, pokud se váš dům stane neobyvatelným atd. Tyto služby můžete získat třemi základními způsoby:

 • V rámci pojištění domácnosti, příp. jako připojištění.
 • U vydavatelů platebních karet v rámci pojištění platebních karet.
 • U dodavatelů energií jako benefit ke stávající smlouvě.

Ne všechny banky, pojišťovny a dodavatelé elektřiny ale asistenční služby nabízejí. Zjistili jsme, které vám tyto služby poskytnou a kolik si za ně připlatíte.

U pojišťoven většinou v ceně

Nejběžnější varianta, jak si získat asistenční služby, je u pojišťovny při sjednávání pojištění domácnosti. Téměř všechny pojišťovny, které nabízejí pojištění domácnosti, totiž nabízejí i zmíněnou asistenční službu. Konkrétní přehled pojišťoven, u kterých je možné ji sjednat, uvádíme v tabulce:

Pojišťovny, které nabízejí asistenční služby pro domácnost
Allianz pojišťovna
AXA pojišťovna
Česká podnikatelská pojišťovna
Česká pojišťovna
ČSOB Pojišťovna
DIRECT pojišťovna
ERGO pojišťovna
Generali Pojišťovna
Hasičská vzájemná pojišťovna
Kooperativa pojišťovna
MAXIMA pojišťovna
Slavia pojišťovna
UNIQA pojišťovna
Wüstenrot pojišťovna

Přehled služeb, které vám pojišťovna v rámci asistenční služby poskytne, je u všech pojišťoven v podstatě stejný. Všude máte k dispozici následující služby:

 • Sklenáře.
 • Topenáře.
 • Zámečníka.
 • Instalatéra.
 • Plynaře.
 • Elektrikáře atd.

Někde je navíc k dispozici i malíř, dovážka léků, zajištění náhradního ubytování apod. Čím se ale jednotlivé asistenční služby liší, jsou limity na pojistnou událost a limity na počet těchto pojistných událostí.

Například v Allianz pojišťovně máte asistenční službu obsaženou již v pojištění domácnosti. Jste ale limitováni tím, že asistenční služba se vztahuje pouze na dva zásahy ročně. Pokud budete mít smůlu a v jednom roce vás vytopí, rozbije se vám okno a ještě si zabouchnete klíče, zaplatíte poslední událost z vlastní kapsy. Stejná je situace i u Slavia pojišťovny.

I v AXA pojišťovně máte asistenční službu již v ceně pojištění. Limit na jednu pojistnou událost je stanoven na 4000 Kč. Vše, co je nad tuto částku, si hradíte sami. Navíc k tomu ale máte hrazený i materiál, a to do výše 500 Kč.

Česká pojišťovna také poskytuje asistenční služby ve všech variantách pojištění, kromě základní nabídky Start, ale jejich rozsah se liší podle toho, jaký balíček pojištění si vyberete. Ve všech je však počet zásahů za rok neomezen.

České podnikatelské pojišťovny si tyto služby musíte připlatit. Cenu vám stanoví individuálně, ale za topenáře, elektrikáře, instalatéra a plynaře zaplatíte ročně 100 Kč. U této pojišťovny jste dokonce limitováni i časem. Kromě toho, že částka na jednu pojistnou událost nesmí přesáhnout 2000 Kč, se navíc celá oprava musí stihnout do 60 minut. V opačném případě hradíte náklady práce, které tento rámec přesahují.

V pojišťovnách DIRECT, ERGO a Generali jsou tyto služby také v ceně a rovněž jejich počet za rok není omezený.

UNIQA pojišťovna má také omezený čas, ve kterém musí oprava proběhnout. U zabouchnutých klíčů je to 60 minut, u ostatních oprav 90 minut. Hasičská vzájemná pojišťovna a Wüstenrot pojišťovna vám uzná ročně pouze jednu pojistnou událost.

U bank příliš nepochodíte

Asistenční služby nabízejí v České republice i banky, ale pouze tři:

 • Equa bank.
 • ERB Bank.
 • Komerční banka.

Equa bank má asistenční službu jako volitelný balíček za 29 Kč měsíčně k běžnému účtu. Za rok tak zaplatíte 348 Kč, ale limity plnění má banka nastaveny velmi vysoko. Pokud budete potřebovat elektrikáře, plynaře, topenáře, sklenáře či instalatéra, jste v rámci nehody kryti až do výše 10 000 Kč. Stejně tak pokud budete potřebovat náhradní ubytování. U zabouchnutých dveří se pojistná událost může vyšplhat až do výše 5000 Kč. Počet těchto událostí za rok není omezen.

ERB Bank sice nabízí asistenční služby, ale pouze u zlaté karty VISA KOMFORT, která ročně stojí 4600 Kč. Komerční banka nabízí tyto služby pouze ke kreditní Lady kartě. U ní jsou služby v ceně a celkové náklady na opravu nesmí ročně přesáhnout 10 000 Kč.

Tuto službu nabízela i Česká spořitelna, která ji však v letošních letních měsících zrušila a novým zájemcům ji již nesjedná.

Dodavatelé energií

K nabízení asistenčních služeb přistoupili i někteří dodavatelé energií. Služby se samozřejmě sjednávají pouze ke smlouvě o dodání elektřiny, resp. plynu, nikoli samostatně. Níže uvádíme některé z nich, kteří tuto službu poskytují:

 • E.ON.
 • Europe Easy Energy.
 • ČEZ.
 • Centropol.

E.ON má službu placenou a cena se odvíjí od toho, jak budete službu platit. Při měsíčním placení zaplatíte 25 Kč každý měsíc. Pokud budete platit čtvrtletně, zaplatíte každé čtvrtletí 75 Kč. Při pololetním placení platíte 150 Kč a u ročního placení pak 300 Kč. Počet pojistných událostí na rok není omezen, ale jedna pojistná událost nesmí přesáhnout 5000 Kč, pokud jde o služby instalatéra, elektrikáře atd., a 2000 Kč, pokud jde o opravu domácích spotřebičů.

Europe Easy Energy nabízí službu bezplatně v rámci uzavřené smlouvy. Limity jsou ale nižší, pouze 2500 Kč na jednu pojistnou událost. Počet událostí za rok omezen není. Služba je zajišťována prostřednictvím asistenční služby AXA. Rovněž Centropol má tyto služby již v ceně.

ČEZu máte služby v ceně v případě dražších balíčků. U těch levnějších si můžete asistenční služby dokoupit za cenu 10 Kč měsíčně. Limity plnění jsou nastaveny na 5000 Kč na pojistnou událost.

Tip do článku - účto fakturace duben

Než si službu sjednáte

Asistenční služby mohou být velice užitečné a plnit funkci jakési pojistky pro případ, že se vám doma něco pokazí. Než si je ale sjednáte, projděte si všechny podmínky. Zatímco někde budete mít asistenční služby v ceně, jinde si za ně musíte připlatit. A možná už je v ceně dávno máte, pokud je poskytuje váš dodavatel elektřiny. A v tomto případě by bylo zbytečné platit za jednu službu vícekrát.

Zjistěte si také, na kolik pojistných událostí se vaše asistenční služba vztahuje. Nikdy dopředu nevíte, kolik se toho za jeden rok může pokazit, a zatímco v některých případech jsou tyto služby neomezené, v jiných nesmíte přesáhnout stanovený limit, ať už časový, či peněžní. Doplácení z vlastních zdrojů by vás pak mohlo nepříjemně zaskočit.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).