Hlavní navigace

Kampak se schovaly české úspory?

16. 11. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbený refrén jarního hitu v podobě bankovních vkladů se zadrhl a lidé se podle průzkumu nechystají utrácet ani na Vánoce.

Miliarda opustila zajištěné fondy. Čtvrtina z ní sice hned zaparkovala v nových zajištěných fondech, ale tři čtvrtě miliardy přesto „chybí“, protože odešly někam jinam. Kam, toť otázka. Ani se vklady to není jedna radost, přitom tržby v maloobchodu stále (již celý rok) klesají a v září se útraty opět snížily, když lidé šetřili prakticky na všem kromě potravin. Nijak utrácet podle průzkumu Deloitte prý nebudou ani na Vánoce. O to víc se možná pod stromečkem rozmnoží obálky se známými rytinkami, také kolem 16 miliard zamíří na smlouvy o stavebním spoření. Ale nepředbíhejme, kde se zatím hromadí úspory, můžeme jen tušit.

Podílové fondy ve 46. týdnu
Podílové fondy V mil. Kč
peněžního trhu 277
dluhopisové  –2
smíšené  –6
akciové 63
zajištěné  –1101
Celkem  –769

Fondy mají k nějaké větší úrodě ještě hodně daleko a nic na tom nemění ani další čtvrtmiliarda fondů peněžního trhu. Obliba těch dalších se stále jen zoufale plazí z údolí smrti. Dluhopisové se po nadechnutí opět dostaly pod hladinu, kde už rok a půl chytají andělíčky jejich smíšení bratři. Jejich klinická smrt se ale možná také blíží šťastnému konci, protože u některých již vidíme větší nákupy a kdyby nadace neodprodaly z jednoho svého fondu 30 milionů korun, dokonce by konečně zvládly dvouciferné prodeje.

skoleni_29_6

Na tříletém horizontu se sice ještě hodně koupou v krvi, ale na viditelných číslech za poslední rok, půlrok i čtvrtrok už předvádějí pěkná čísla. To by jim mohlo do žil dodat alespoň infuzi, když už ne novou energii. Jejich klientela se totiž rekrutuje z těch málo zkušených a nedávná zkušenost je spíš odradí, než aby je poučila. To zkušenější se pohybují v akciových fondech, i když těch víc než 60 milionů za poslední týden možná není od těch nejpoučenějších. Kdo ví? Velká říjnová korekce se nedostavila, takže možná se už ani nedostaví. Americké trhy úspěšně atakovaly 13měsíční maxima a snad i proto víc než polovina z těch našich milionů zamířila na americké a globální trhy. Ale na výkonnost mnohých akciových fondů je radost se zadívat, 50 % je jak houska na krámě.

Podílové fondy ve 46. týdnu

A ani na našem dvorečku není nuda – mnozí napjatě čekají, zda se jim podařilo „trefit“ dobrou cenu u úpisu Erste, jiní přepočítávají zisk ČEZ kolem 93 korun na akcii na P/E a vychází jim 9,5 + dividenda kolem pajdy, no a leckdo může začít šetřit na IPO od Belgičanů, kteří chtějí „pustit“ část ČSOB. Jo, to byl tehdy dobrý obchod (tedy pro ně)…

Anketa

Kde "kupujete" podílové fondy?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).