Hlavní navigace

Fondy se snaží i na rozbouřených trzích

2. 11. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poslední říjnový týden se předvedl jako jeden z pelotonu letošních vítězů, i když 440 milionů korun není zas tak převratná suma čistých prodejů.

Ani asi není nutno dodávat, že se o to opět nejvíc zasloužilo téměř 300 milionů korun putujících do zajištěných fondů a dalších 140 milionů shrábly fondy peněžního trhu.

Celé říjnové prodeje se tak dostaly přes 1,3 miliardy korun, což je také letošní nejlepší výsledek, i když pochopitelně opět založený na těch nejkonzervativ­nějších investicích. Fondy peněžního trhu se evidentně již nadobro „oklepaly“ z nejhoršího a zaujaly své místo jako konkurence vkladovým bankovním produktům. Mezi nimi ostatně dále pokračuje trend přelévání úspor z termínovaných na netermínované účty: v říjnu se tak přesunuly téměř 4 miliardy korun.

dluhopisových fondů vidíme po prvních vlaštovkách i další zotavování, takže například náš největší ISČS Sporobond po dvouleté odtučňovací kůře konečně skoro 8 milionů přibral. Navíc si uvědomme, že ze zmíněných 300 milionů do zajištěných fondů zamířilo 220 milionů do ČSOB státních dluhopisů 2, což je sice zajištěný fond, ale nejen vlastní konstrukce, ale i zastřešující opce je vázána na dluhopisy, takže jde vlastně o potenciál 3,3–3,5 % ročně, jenže vázaných na období čtyř let a osmi měsíců. Je to tedy sice zajišťák, ale svou strategií dluhopisový – tak kam jej započíst?

Smíšeným fondům se rány hojí nejhůř a stále krvácejí, i když už nejde o velké odlivy. Zato akciové fondy si stále drží svou malou trošku do mlýna. Tentokrát jen 26 milionů, ale víte, že právě akciové fondy letos ani jeden měsíc nepropadly do odkupů? A kdo by potřeboval dodat odvahu, ať se podívá na ISČS Sporotrend, který od začátku roku vynesl neuvěřitelných 153 %. To se sice hned tak opakovat nebude, jestli vůbec kdy, ale názorně to ilustruje, jaký adrenalin lze zažít i v investicích. Pěkný kotrmelec třeba v uplynulém týdnu předvedla Erste, která byla ve čtvrtek k mání i za 660 korun, aby v pátek nakonec uzavřela přesně na 760 korunách.

Podílové fondy ve 44. týdnu

Akciové trhy vůbec předvedly jízdu na horské dráze, kdy jsme kvůli státnímu svátku „vynechali“ středu a doháněli pád, zatímco čtvrtek se nesl na optimistické vlně lepšího než očekávaného růstu amerického HDP. Pátek však naděje zas poslal k hřbitovním dušičkám.

Podílové fondy ve 44. týdnu
Podílové fondy V mil. Kč
peněžního trhu 140
dluhopisové 4
smíšené  –29
akciové 26
zajištěné 295
celkem 436

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).