Hlavní navigace

Fondy chystají oslavy i reklamu

26. 10. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kdo se před rokem nezalekl a naopak chopil šanci za pačesy, je jistě spokojen. Pro ty ostatní by vývoj měl být alespoň příležitostí k zamyšlení. Podlehnout panice je snadné, ale kdo strach překonal, může slavit.

Náš nejstarší a nejznámější akciový fond IS České spořitelny Sporotrend vydělal svým investorům neuvěřitelných 150 %. Kdo tedy loni vsadil, má z každé stokoruny již 250 korun. K oslavě má ale důvod zřejmě jen málo lidí, před rokem totiž v hrůze z fondů naopak vybírali desítky miliard. Nyní opět, i když jen pomalu, přicházejí fondům na chuť.

Prodej v součtu 425 milionů korun sice ještě stále neznamená nějaký zvrat, ale přesto šlo o druhý nejlepší letošní týden. Zdá se tedy, že se pomalu pomaličku objevuje alespoň naděje na návrat „normální“ situace. A také jakoby od začátku – zásluhu na tom mají opět ty nejkonzervativ­nější: fondy peněžního trhu a zajištěné, které se téměř rovným dílem postaraly o více než 300 milionů korun. K nim asi není co dodat, snad jen to, že pěkný a stále rostoucí popularitu (tentokrát za 127 milionů korun) zaznamenává ČSOB Top start 1 s kratším investičním obdobím (jen 2 roky a 10 měsíců), 100% zajištěním a šancí výnosu na evropské akciové padesátce DJ Eurostoxx 50.

dan_z_prijmu

Podílové fondy ve 43. týdnu
Podílové fondy V mil. Kč
Peněžního trhu 163
Dluhopisové 61
Smíšené  –4
Akciové 54
Zajištěné 151
Celkem 425

Docela se také dařilo dluhopisovým fondům, kterých se prodalo za 60 milionů korun. Více než 52 milionů ovšem neodolalo 51% ročnímu výnosu ČPI Korporátních dluhopisů. Tento fond byl skutečně doslova veleúspěšný, ale čo bolo, bolo… Třeba za poslední tři měsíce je již jeho výnos srovnatelný s těmi „standardními“, na měsíční výkonnosti už na ně dokonce ztrácí. Také akciové fondy lákají, zejména svými ročními výnosy, protože se blížíme výročí loňských nejhorších úrovní akciových indexů, což dá přímo neodolatelná čísla: náš index PX dosáhne nejlepšího ročního výnosu kolem 68 % již zítra, zatímco zámořské index svého „výročí dna“ dosáhnout až 20. listopadu.

Podílové fondy ve 43. týdnu

U již zmíněného ISČS Sporotrendu tak vidíme nejen roční výnos 150,7 %, ale pěkný je i půlročních 90 % a čtvrtletních 40 %. Tak co, stále budou klienti chtít jen jistotu? Tu mají (bohužel) jen tu jednu jedinou, spravedlivou pro všechny. Ale ani v ní neznáme „časování“ zubaté s kosou. Nevíme dne ani hodiny, takže jen pravidelné investování je cestou přes očistec akciových trhů.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).