Hlavní navigace

Jak osekat výdaje a ušetřit?

14. 8. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Spotřeba zboží a služeb se znovu rozběhla. To ale může být cesta do pekel a vysokého zadlužení, zvláště pokud dojde k další hospodářské krizi. Pojďme se vydat cestou šetření.

Ekonomická situace se zlepšuje, lidé se nebojí utrácet. Přitom mzdy v eurovém vyjádření vzhledem k devizovým intervencím příliš nerostou. V Eurozóně, především v Německu, mluví o mírném zhoršování, což se nejspíše projeví na nižším hospodářském růstu v dalších letech. Spotřeba v České republice však roste, i když k tomu neexistují žádné faktické důvody kromě poklesu nezaměstnanosti. Lidé se smířili s devizovými intervencemi. Šetření mají dost a pomalu otevírají své peněženky k vyšším ztrátám. Čtěte více: seriál Devizové intervence ČNB

Místo podlehnutí této konzumní atmosféře nyní možná nastává správná situace, kdy se vydat opačnou cestou: podrobit každý rodinný výdaj přísné kontrole a najít možnosti, kde dále ušetřit. Je to bolestivá cesta, štěstí však přeje připraveným, zvláště v dobách ekonomických krizí. Začněte tím, že si na papír napíšete jednotlivé rodinné výdaje a každý z nich podrobte kontrole.

Začínáme šetřit

Nejvíce výdajů podle Českého statistického úřadu tvoří bydlení voda a energie, přibližně čtvrtinu našich příjmů. Začneme například u vysokých nákladů, které musíme platit družstvu či sdružení vlastníků. Ve vedení často mohou sedět lidé, kteří velmi omezeně rozumí stavebně-ekonomickým záležitostem a chtějí si prostřednictvím družstva trochu přilepšit. Je proto potřeba najít si jeden volný večer a na jednotlivé položky se podívat a srovnat se s cenou obvyklou. Pokud neodpovídají, nabídnout lidem ve vedení rady, jak můžou ušetřit. Pokud se k tomu nebudou mít, lze na členské schůze říct své pochybnosti o hospodaření.

Dalším příkladem může být, že sdružení nutí majitele (či družstevníky) platit poplatky za služby, které nevyužívají. Patrik Marek, který si koupil byt v prvním patře, tohle zažil. Odmítal totiž platit za výtah, který využívá jednou či dvakrát do roka a v podstatě ho nepotřebuje. Bohužel vedení na to nereagovalo adekvátně a vlastně se mi vysmálo. Tak jsem řekl, že s dalšími vlastníky založíme vlastní sdružení vlastníků, což byl nejspíše dostatečný argument, aby při hlasování byly od poplatku za výtah přízemní byty zcela osvobozeny a byty ve druhém patře platily jen 30 % dřívějších nákladů za výtah, uvádí Marek.

Dalším významným výdajem jsou energie. Cena elektřiny či plynu by v příštím roce údajně neměla růst. I tak se ale vyplatí dodržovat několik pravidel, která vám pomůžou ušetřit. Čtěte více: 6 tipů, jak ušetřit za elektřinu. Ušetřit také můžete v případě, že změníte dodavatele za levnějšího. Nevěřte těm, kteří vám klepou na dveře (často se jedná o šmejdy), ale vyberte si je na jednom z nezávislých serverů

Druhým nejvýznamnějším výdajem jsou potraviny. Kvalita potravin v posledních letech mírně roste, bohužel rostou také i ceny. Rozumnými postupy můžete na potravinách ušetřit. Čtěte více: 7 tipů, jak ušetřit na potravinách. Letní vedra zvyšují také spotřebu některého zboží. Například zmrzliny. V tomto případě však budete šetřit se serverem Vitalia.cz. Jak například poznat kvalitní zmrzlinu a ušetřit na ní? Čtěte: Seriál o zmrzlině: Jak ušetřit při nákupu?

Stát a závislosti

Zvažte také, zdali některé vaše „hříchy“ či závislosti už nejsou skutečně velkou zátěží pro váš rodinný rozpočet. Příkladem může být kouření, u kterého každoročně stát zvyšuje spotřební daně, nyní se vymlouvá na směrnici o minimální daňové sazbě tabáků. Podle některých odborníků může být zdravější a především levnější kouření prostřednictvím elektronických cigaret, kde je výrazně omezeno (či zamezeno) pasivní kouření ostatních lidí. Čtěte také: Stát vás chce chránit před kouřením. Co vás čeká?

Vysoké daně také zaplatíte při spotřebě lihovin. Pokud chcete na daních ušetřit, pijte víno (nikoliv ale šumivé) nebo pivo z malých pivovarů. Čtěte také: Kolik nám sebere stát na daních?

Volání a internet

Ušetřit také můžete na mobilním volání. V některých případech však budete muset smlouvat a nenechat se odbít, vyplatí se vám to. Čtěte více: Chcete z mobilu volat levněji? Poradíme vám, jak na to

Existují také nejrůznější služby, které vám mobilní volání porovnají a vyberou vám nejvhodnější mobilní tarif se slevou. Tyto služby poskytuje například Tarifomat.cz, Ušetřeno.cz nebo Waoo.cz.

Smlouvat také můžete s operátory v případě internetu, tam je také ochota jít s cenou dolů, zvláště v případě, že ve vaši obci je konkurence. UPC také nabízí svůj základní internet s rychlostí 10 Mb/s za 278 Kč, který bohatě dostačuje na běžnou kancelářskou práci.

Vhodné bankovní produkty nejen šetří, ale i vydělávají

Nabídky bank se vyplatí sledovat. To, že existují bankovní účty, kde na základních službách nic nezaplatíte, není žádná novinka pro většinu našich čtenářů. Novinkou taky není nejspíše ani to, že kreditní karty nemusí být zlým pánem, přitom mohou být velmi oddaným sluhou. Čtěte více: 3 tipy, jak ušetřit pomocí kreditních karet 

Díky bankovním produktům nemusíte jen ušetřit, ale také několik stokorun získat. Sledujte pečlivě akce bank, v minulosti bylo možné získat tisíce korun. Nechte se inspirovat starším článkem: Vydělejte na bankách, rodinný rozpočet získá i 5000 Kč

CHP22

V současné době probíhá akce u mBank. Pokud tuto banku doporučíte, získáte 500 Kč, a osoba, která si účet založila, taktéž. O akci čtěte zde: mBank nabízí za doporučení účtu celkově 1000 Kč. Equa Bank otevírá nové pobočky, kde po dobu několika měsíců za založení účtu věnuje 300 Kč, musíte však provést platby kartou. Pokud poté doporučíte kamaráda, vy i doporučený získáte 150 Kč, tedy celkem 300 Kč.

V další článku se podíváme, na čem všem můžeme ušetřit při nákupu nemovitosti. Úspory mohou činit i několik desítek tisíc korun. 

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).