Hlavní navigace

6 tipů, jak ušetřit za elektřinu

8. 1. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Cena elektřiny klesla, přesto pro nás bude dražší. Můžeme poděkovat (nejen) solárním elektrárnám. Jak vhodně na energii šetřit a nemuset se příliš omezovat?

I přesto, že na energetické burze cena silové elektřiny klesá, v Česku se ceny elektřiny zvýší. Důvodem jsou především obnovitelné zdroje energie a schválení zákona č.180/2005 Sb z roku 2005, kdy narostly výkupní ceny u solární energie na 13,20 Kč/kWh. Výkupní ceny se také nesmyslně garantovaly na 20 let. Výsledkem byl obrovský „solární průšvih“, kvůli kterému si na podporu obnovitelných zdrojů připlatíme.


Autor: 329515

Na cenách energie můžete také vydělat. K tématu čtěte více: Za garanci cen elektřiny domácnosti zaplatí a akcionáři ČEZ vydělají

Pokles cen silové elektřiny na trhu je více než kompenzován nárůstem regulovaných složek. Důvodem je prakticky pouze jediná položka – příspěvek na obnovitelné zdroje. Ten se ze 419 korun zvýšil na 583 korun. Pro představu, pokud by se nezvýšil, konečná cena elektřiny by se snížila přibližně o procento, uvedl Marek Hatlapatka z analytické společnosti CYRRUS.

Kolik si v příštím roce připlatíme?

Klienti společnosti E.ON si podle Energetického regulačního úřadu v tomto roce připlatí 235 Kč, ČEZu 268 Kč a klienti PRE 489 Kč více. U domácnosti s nejvyšší spotřebou, které k vytápění využívají elektrické přímotopy, bude zdražení nejvyšší. Klienti E.ON zaplatí o 1320 korun více, zákazníci ČEZ 1854 korun a zákazníci PRE 1175 korun. 

Zdražení je o to vážnější, že došlo k růstu daně z přidané hodnoty o 1 procentní bod. Reálné mzdy oproti tomu v roce 2012 poklesly a je pravděpodobné, že budou dále klesat i v letošním roce. Hledat možnosti úspor u elektrické energie se tak stává nutností. O novinkách v letošním roce čtěte: Novinky a změny pro rok 2013 v kostce

Změňte dodavatele a tarif

Změnou dodavatele můžete ušetřit až 20 % nákladů za elektrickou energii. K tématu čtěte podrobnější článek: Kdy se vyplatí změna dodavatele plynu či elektřiny?

Společně s tím musíte zvolit také vhodný tarif, který co nejvíce odpovídá vaší spotřebě. Čtěte více: Ušetřete za elektřinu. Zvolte si výhodnou distribuční sazbu

Nová kalkulačka energií

Ušetřete výběrem levnějšího dodavatele energie. Spočítejte si, s kým ušetříte.

Kontrolujte spotřebu

Další z možností je kontrola spotřeby elektrické energie. Velice praktická je například zásuvka na dálkové ovládání, kterou vypnete v případě, že opouštíte domácnost. Plýtvání elektrickou energií přitom můžete snadno změřit. Pokud máte doma stabilní připojení k internetu, může vás zaujmout služba s názvem Energomonitor, která umožňuje sledovat vaši spotřebu přímo v počítači.

Jeden z našich spolupracovníků, Patrik Chrz, jehož velkou zálibou je šetření v každé oblasti, k tomu uvádí: Spočítal jsem si, že návratnost u této zásuvky je 2 roky. Když odjedu na dovolenou, vypínám ledničku, na dálkové ovládání mám i zásuvku routeru a modemu, atd. Hlavně je to pohodlné. Zapnu notebook, stisknu tlačítko a zapnu tak modem i router. Díky tomu moje spotřeba elektřiny nepřesáhne tu z minulého roku, kdy dosáhla pouhých 371 kWh.

Vyměňte žárovky za úsporné nebo (O)LED

Tu radu jsme slyšeli už mnohokrát: Stačí vyměnit klasické žárovky za úsporné. V současné době však častěji nahrazují slovo „úsporné“ právě LED žárovky (možná je brzy nahradí OLED svítidla). Pokud se rozhodnete pro klasickou úspornou žárovku, budete se muset smířit s pomalým „nabíháním“ světla, které je především u levnějších žárovek nepřirozené. Reálná životnost dané žárovky se také liší od té udávané.

U LED žárovek je životnost delší, světlo hned „naběhne“ a je přirozenější. Cena je však mnohem vyšší a v případě nákupu nekvalitních žárovek dojde k tomu, že svítivost bude klesat (LED diody nemají „rády“ teplo). U nekvalitních LED žárovek, bez vhodně osazeného hliníkového chladiče, tak může docházet k rychlému poklesu svítivosti. Doporučujeme proto kupovat žárovky od renomovaných výrobců.

Prodejci se snaží žárovku osazovat co nejvíce drobnými ledkami často a jsou schopni uvádět, že 4W nekvalitní LED žárovka nahradí klasickou 80W žárovkou. To je nesmysl. Podstatně lepším údajem je svítivost (světelný tok). Např. 100W žárovka dosahuje světelného toku 1250 lumenů. Pokud chcete do LED žárovek investovat, pak si je raději nejdříve vyzkoušejte, abyste nebyli zklamáni nízkou svítivostí.

U nových spotřebičů dbejte na návratnost

Kupovat většinu nových spotřebičů, a to jen kvůli energetické úspoře, se ve většině případů nevyplatí. V případě, že však kupujete novou ledničku z důvodů, že vám stará odchází nebo už nedostačuje, pak je určitě dobré spočítat si úspory za energie.

Ledničky, které však patří do skupiny AAA+ jsou nyní dražší, než ty, které se chlubí jen jedním A+. Na druhé straně lze očekávat, že cena elektřiny bude v následujících letech růst a při očekávané dlouhé životnosti ledničky (kolem 10 let) se vám investice může vyplatit. Pokud uvažujete o novém sporáku, pak se nejvíce vyplatí indukční vaření. Na druhé straně budete muset investovat do nových hrnců, které návratnost značně prodlouží.

Klasický počítač vyměňte za notebook

Klasický stolní počítač, který přestává dostačovat s výkonem a upgrade se zde nevyplatí, raději vyměňte za notebook, popřípadě ultrabook.

K notebooku můžete poté připojit monitor. Pokud na počítači nehrajete hry, nerenderujete nebo složitě neupravujete obrázky či videa, pak vám ke kancelářské práci plně vystačí počítač s čtyřjádrovým procesorem, 4GB RAM a pokud možno také SSD diskem nebo výkonnější integrovanou grafickou kartou. U dedikovaných grafických karet u notebooku může dojít ke snížení životnosti notebooku z důvodů přehřívání.

Máte dům? Zateplete ho

U staršího domu je nutné vyměnit okna, zateplit ho. Podle energetického posudku budovy zjistíte, zdali se vám vyplatí. Aby nedocházelo k hromadění oxidu uhličitého v bytě a nemuselo se větrat, je také dobré uvažovat o instalaci řízeného větrání. Je pak možné dosáhnout i pasivního standardu a vaše peněženka to pocítí.

Starší domy budou podle Jiřího Beranovského, konzultanta, energetického analytika a partnera ve společnosti EkoWATT, velice špatně prodejné (až neprodejné), už v roce 2015 by se měly stavět jen energeticky úsporné domy. Na téma zateplení rodinných domů chystáme samostatný článek. Více: Průkaz energetické náročnosti budovy: K čemu vám je a kolik bude stát?

Jak šetříte elektřinou vy? Podělte se o tipy v diskuzi. 

Anketa

Máte zatepleno?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).