Hlavní navigace

3 tipy, jak ušetřit pomocí kreditních karet

12. 5. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kreditní karty se můžou stát dobrými sluhy, kteří můžou obohatit rodinný rozpočet klidně i o několik tisíc korun měsíčně.

Kreditní karty jsou často vykreslovány jako obrovské zlo. V hlavách se nám můžou zjevit američtí studenti, kteří nejen platí prostřednictvím kreditek školné, další dluhy kumulují nákupem mobilních telefonů, notebooků, chytrých hodinek a tabletů či dalších věcí, které ke svému studiu „neodkladně“ potřebují. Není tedy divu, že někteří američtí ekonomové varují, že další hospodářská krize bude způsobena kvůli nespláceným dluhům právě na kreditních kartách. Uvidíme, zdali se tyto prognózy potvrdí.

V České republice je situace jiná – na rozdíl od Američanů se kreditních karet většinou bojíme. Často se také lze setkat s rozšířeným názorem, že ten, kdo dluží na kreditní kartě, není zodpovědný – půjčuje si peníze za vysoké úroky a splácí dluhy dalšími dluhy. Není tedy divu, že řada lidí má ke kreditním kartám averzi – žádné dluhy nechtějí.

Existuje však i druhá strana mince celého příběhu, kterou značná část našich čtenářů už zná – kreditní karty vám můžou v konečném součtu přinášet i několik tisíc korun ročně v případě, že si je zvládnete „ochočit“. Kreditní karta je totiž zlý a zákeřný pán, ale také velmi dobrý a věrný sluha. Lidí, kteří si dokáži kreditní karty „ochočit“, je ale velmi málo: Těch, co to zvládnou mít jen v plusu, je minimum, až bych řekla, dle mých zkušeností procento, uvádí finanční poradkyně Leona Zahradníková. Přinášíme tři důvody, proč se stát jejich pánem.

1. Kreditní karty vám z každé platby vydělají

Hlavní výhodou některých vybraných kreditních karet je, že vám můžou přinášet každý měsíc i stovky korun do vašeho rodinného rozpočtu. Vracejí vám 1–2 % z každé platby, některé vám přinášejí věrnostní body, které můžete využít při koupi zboží. 

Je ale potřeba podmínky a bonusy jednotlivých karet podrobně prozkoumat. Některé kreditní karty vám vrací peníze jen v případě, že budete platit u obchodníků na kamenných prodejnách, nikoliv však na internetu. Jednotlivé „háčky“ je tak nutné detailně prozkoumat.

Poplatky za vedení kreditních karet se také můžou lišit. Některé prémiové a nadstandardní kreditní karty vás můžou vyjít i na stovky korun ročně, zatímco jiné můžete dostat k lepšímu bankovnímu účtu bez poplatku. Nebo vám je například banky dají na celý rok bez poplatků, abyste si je mohli vyzkoušet. Podrobně si o výhodách kreditních karet, které vám vrací peníze, přečtěte v článku Jaké výhody a úspory vám můžou přinést kreditní karty?

Využívejte také bezúročné období

Kreditní karty však nabízejí až 50denní bezúročné období, které můžete využít ve svůj prospěch. Znamená to, že pokud zaplatíte kreditní kartou (u výběru to však neplatí!), můžete ušetřené vlastní peníze vložit na období jednoho měsíce například na spořicí účet. Řekneme, že každý měsíc takto budete ukládat 30 000 Kč na spořicí účet Sberbank s úrokem 1,63 %, po zdanění 1,385 %.

Měsíčně se tak jedná o přilepšení 34,625 Kč (ročně o 415 Kč). Není to moc, ale tyto peníze se taktéž hodí do rodinného rozpočtu.

Vrcholný alchymista v čarování s kreditními kartami je šéfredaktor našeho serveru, který jich vlastní několik stovek. Přilepšení je tak velmi vysoké, je však nutné být značně disciplinovaný a věnovat každý měsíc několik hodin na pečlivou „administraci“ kreditních karet.

V případě, že kreditní kartu vlastníte delší období a své dluhy v bezúročném období včas splácíte, můžete banku požádat o navýšení úvěrového limitu. Budete si tak moci půjčit více peněz a více peněz uložit ke zhodnocování.

2. Banky vám dají za zřízení i tisíce korun

Banky nabízejí nejrůznější benefity v případě, že si u nich zřídíte kreditní karty nebo další produkty. Svůj rodinný rozpočet tak cíleným zřizováním kreditních karet (a posléze rušením v případě, že vás nezaujmou) můžete „vylepšit“ i o několik tisíc korun ročně. Nějaký čas vám to zabere – odměny však rozhodně zanedbatelné nejsou. O jednotlivých odměnách za zřízení kreditních karet se dočtete v našem nedávném článku Akce a bonusy bank: rodinný rozpočet si přilepší i o několik tisíc korun.

Rozhodně se o nějaké „drobné“ nejedná. Například za zřízení karty Citi Life od Citibank můžete získat 2000 Kč. Podobnou akci měla také v minulosti GE Money Bank, kde jste mohli v průběhu 4 měsíců získat taktéž 2000 Kč. Kreditní kartu, pokud vám přestala přinášet výhody a nevyhovuje vám, si poté můžete bez problémů na bankovní pobočce zrušit (samozřejmě nesmíte na ní mít žádné dluhy).

skoleni9_11

3. Nejrůznější bonusy

Kreditní karty, především ty prémiové, vám můžou přinést nejrůznější bonusy či výhody. Prémiové kreditní karty nemusí být jen pro skutečně vyvolené. Vlastní je přibližně 500 000 Čechů s tím, že počet držitelů od roku 2012 narostl až o 20 %, vysoce se také zvyšuje počet transakcí. Žádné horentní sumy za ně ani zaplatit nemusíte, v některých případech je získáte zadarmo v případě, že budete mít požadovaný zůstatek či každý měsíc utratíte požadovanou částku.

Některé kreditní karty vám také otevřou zajímavé věrnostní programy, prostřednictvím kterých budete moci nakoupit levněji vybrané zboží či služby. Služby “concierge“ (domovník) vám zase nabídnou pojištění asistenčních služeb nebo služby osobního asistenta či zdravotní asistence. Kreditní karta vám také může zpříjemnit čekání na letadlo ve vybraných letištních saloncích. Dále můžete například získat cestovní pojištění či pojištění vybraných věcí. Některé kreditky vám například dají o rok delší záruku, pokud nakoupíte vybrané zboží s kreditní kartou. Bonusy jsou tudíž nejrůznější a je vhodné je pečlivě prostudovat.

Anketa

Máte kreditní kartu?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).