Hlavní navigace

Stát vás chce chránit před kouřením. Co vás čeká?

23. 2. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ministerstvo zdravotnictví nás chce odnaučit kouřit. Chce proto zakázat kouření v restauracích, zakládá fond a bojuje i proti elektronickým cigaretám.

V roce 2007 podle údajů důvodové zprávy Ministerstva zdravotnictví celospolečenské náklady kvůli návykovým látkám dosáhly 56,2 miliard Kč. 

Nejdražší pro naši společnost byl údajně tabák – celospolečenské náklady užívání tabáku se odhadují přibližně na 33,1 miliardy Kč. Zbytek si pak z většiny „spolykal“ alkohol, návykové látky si údajně vyžádají „jen“ 6,7 miliardy Kč. 

Ministerstvo připouští, že náklady můžou být ve skutečnosti mnohem vyšší, zvláště u alkoholu či tabáku, a to chce do budoucna změnit: Současná právní úprava údajně nedostatečně reguluje dostupnost tabákových výrobků, bylinných výrobků určených ke kouření, tabákových potřeb a elektronických cigaret, uvádí se v důvodové zprávě k zákonu.

V návrhu zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek, integrované protidrogové politice a o změně souvisejících zákonů (zákon o ochraně zdraví před návykovými látkami) se proto píše, že by podmínky měly být výrazně tvrdší. 

Nejzásadnějším krokem je zákaz kouření v restauracích. Stát by ale ostrouhal, na daních vybere méně. Důvodová zpráva uvádí, že dopad na výběr spotřební daně způsobený omezením kouření v restauracích, v důsledku kterého je odhadováno 5% snížení spotřeby tabákových výrobků, by mohl znamenat výpadek příjmů státního rozpočtu o cca 2,1 mld. Kč (kvalifikovaný odhad). Čtěte také: Kuřáci, dojné krávy státu

Útok na elektronické cigarety

Výrazně také budou regulované elektronické cigarety. Nebude možné je kouřit na volně přístupném vnitřním prostoru (s výjimkou stavebně odděleného), například na krytém nástupišti městské hromadné dopravy. Pokud se učitelé na školách nebudou chtít omezovat a budou chtít v kabinetech přejít na elektronické cigarety, budou mít smůlu také. Elektronické ani obyčejné cigarety si nebudou v prostoru školy či školského zařízení moci zapálit. Podle dalšího odstavce si také nebudete moci zakouřit ani na kulturních akcích, mezi kterými jsou výslovně uvedeny koncerty. Je tedy otázkou, jak bude vykládán koncert například vaší oblíbené rockové kapely v místním podniku.

Komora elektronického kouření (KELK) nesouhlasí se zákazem elektronických cigaret, především v restauracích: Při používání elektronické cigarety nedochází k hoření a z hlediska pasivního kouření tak nepředstavují e-cigarety riziko pro kuřáky ani jejich okolí. Není proto žádný důvod v tomto směru řadit e-cigarety na roveň tabákovým výrobkům, uvádí Adam Pavelka, předseda Komory elektronického kouření. Podle Komory zákon na jedné straně argumentuje negativními vlivy nikotinu, ale zároveň chce řadit mezi cigarety a e-cigarety i inhalátory, které nikotin neobsahují, a tímto je plošně zakázat. Komora také argumentuje průzkumem společnosti STEM, podle kterého 72 % Čechů kouření z elektronických cigaret v restauracích nevadí. Na druhé straně výzkum, který byl realizován Karlovou univerzitou, zase zjistil, že zákaz kouření (klasických, nikoliv elektronických cigaret) v restauracích si přejí 4/5 Čechů. 

skoleni_21_6

Další opatření

Kromě toho ministr Němeček požaduje, aby provozovatelé restaurací, barů a dalších míst nově měli v nápojovém lístku také jedno nealkoholické pití, které bude levnější než alkohol. V důvodové zprávě se také uvažuje o zákazu prodeje lihovin ve stáncích s občerstvením: Zejména s ohledem na zkušenosti z tzv. metanolové kauzy je navrhována varianta omezení prodeje lihovin ve stáncích s občerstvením s cílem omezit prodej lihovin na místa, kde může být trh s nimi lépe monitorován, uvádí se.

Cigarety se pašují stále více

Vysoká daň z tabáku také vede k tomu, že se cigarety vyplatí stále více pašovat. Celníci upozorňují na rostoucí počet případu, kdy dochází jak k nelegální výrobě cigaret, tak k samotnému pašování, především z Ukrajiny: Ukrajina spadá do kategorie tradičních zemí, odkud se k nám cigarety pašují, stejně častá bývá Moldávie, Balkán a Rusko, uvedl vedoucí mobilního dohledu pražských celníků Roman Havelka pro Českou televizi.

Zatímco v minulosti se cigarety pašovaly v lůžkových vozech mezinárodních rychlíků, v současnosti se cigarety pašují především na autobusových linkách mezi Ukrajinou a Českou republikou. Nejčastější prostory pro ukrytí pašovaného zboží jsou prostory motoru, dutiny, filtry, uvedl při dopoledním zásahu, který se zaměřil na linku Kyjev–Katovice–Praha, zástupce celní správy Radek Anders. Často také řidič autobusu nebo cestující rozdělí kartóny cigaret nekuřákům a vejde se tak do normy na jednu osobu – cigarety pak úspěšně převeze.

Vznikne fond (trafika), která nás odnaučí kouřit

Odnaučit kouření by nás mohl nový protikuřácký fond, který by měl podle informací z týdeníku Euro hospodařit s částkou 600 až 700 milionů Kč. Peníze fond získá jednoprocentní sazbou z celkové částky vybrané na spotřebních daních za tabákové výrobky, alkohol a z odvodu z hazardního průmyslu. Spekuluje se, že by fond vedl koordinátor a spoluautor protikuřáckého zákona Jindřich Vobořil.

Vadí vám kouření na veřejných místech?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).