Hlavní navigace

Internetové a mobilní bankovnictví Oberbank (galerie)

6. 11. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oberbank je tak trochu jiná banka úplně ve všem. Ale to neznamená, že je retro. Používá moderní služby pro přímé bankovnictví a vy se můžete s námi podívat, co všechno umí.

Oberbank do Česka přišla 1. října 2004 a tehdy šlo o jednu z posledních bank, která vstoupila na náš trh. Nezačala na zelené louce, nýbrž koupila jihočeskou pobočku malé rakouské Sparkasse Mühlviertel-West banky a tím si usnadnila získání licence od ČNB.

Oberbank je rakouská banka se vším všudy, v Česku působí jako pobočka linecké centrály, takže rovněž vklady jsou pojištěné podle rakouského práva. Banku najdete v Česku, Slovensku, Německu a Rakousku. Zajímavostí je, že na jakékoli její pobočce si můžete ze svého českého účtu (za poplatek) vybrat hotovost, takže třeba v Maďarsku nebo Rakousku.

Banka oslovuje především konzervativní klienty, nějaké moderní vymoženosti od ní nečekejte, na druhé straně ale od ní můžete očekávat seriózní bankovní služby rakouského stylu. U Oberbank není nic nemožné, banka si s klienty dohaduje individuální podmínky pro jakékoli bankovní služby, proto je obtížné i pro naše srovnávače porovnávat například její úrokové sazby úvěrů.

Základní poplatky

Základním účtem v Oberbank je Žirokonto, pro aktivní klienty je určeno Žirokonro plus. Účty se liší poplatky. Zatímco u základního účtu je zpoplatněno vše včetně jeho vedení, u pluska platíte paušál a vybrané služby jsou jeho součástí.

89 Kč měsíčně – Žirokonto plus

V ceně je:

  • vedení účtu
  • debetní karta Maestro
  • příchozí platby
  • odchozí platby přes internet a mobil
  • trvalé příklady a inkasa
  • výběry z vlastních bankomatů a ČSOB

29 Kč měsíčně – Žirokonto (od 1. 1. 2018)

  • 6 Kč – příchozí platba
  • 5 Kč – odchozí platba elektronicky
  • 8 Kč – odchozí trvalý příkaz, inkaso, SIPO
  • 20 Kč měsíčně – platební karta Maestro

Internetové bankovnictví

Internetové bankovnictví Oberbank (dále jen IB) se produktově jmenuje eBanking a běží na platformě MultiCash@SmartOffice od německé firmy Omikron.

IB nabídne jen základní služby, jako jsou tuzemské příkazy k úhradě, trvalé příkazy, inkasa a SIPO a zahraniční platby.

Mezi vymoženosti patří šablony plateb a tím jsme vyčerpali rozsah služeb. Správu platebních karet nehledejte, musíte na pobočku, podobně pro vše ostatní. Měsíční výpisy z účtu se posílají poštou a ty, které nabídne IB, jsou jen pro daný den (viz fotogalerie).

Mobilní bankovnictví

Mobilní bankovnictví umí také jen základní platební služby. Zjistíte, kolik peněz máte na účtu, pošlete platbu, najdete pobočku, zjistíte kurz měny. Banka má aplikace pro Android a iOS. Při první aktivaci musíte zadat gesto, které byste neměli zapomenout (viz galerie).

Zabezpečení

Do IB se přihlašujete pomocí číselného klientského čísla a alfanumerického PIN (tj. hesla). Ten musí mít min. 6 a max. 16 znaků.

Platby přes IB a přes mobilní bankovnictví vždy potvrzujete tzv. xTANem. To je autorizační kód, který vám přijde na mobil jako SMS.

Tip do článku - účto fakturace duben

Vždy máte tři pokusy na přihlášení nebo na potvrzení transakcí. Poté se IB i mobilní aplikace zablokují a musíte to s bankou řešit.

Zajímavostí a pravděpodobně chybou je, že u platebního příkazu v IB je editovatelné pole pro název plátce. To znamená, že když do pole „Příkazce“ zadáte „Budulínek Líbezný“, příjemce platby uvidí tento název jako název odesílatele platby, tj. majitele účtu. To lze využít, ale i zneužít v situacích, kdy musíte poslat např. ověřovací platbu a příjemce musí vidět dané jméno odesílatele platby. Zatímco u jiných bank to nejde, v Oberbank ano. U mobilní aplikace to ale nefunguje a zobrazí se vaše skutečné jméno, resp. název účtu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).