Hlavní navigace

Fondy se probírají z klinické smrti, ale nohy jim srážejí špatné zprávy

Petr Fejtek

Zdá se že se konečně oteplilo nejen v ovzduší, ale i ve vztazích investorů a (jejich) fondů. Tentokrát se odliv dostal dokonce pod čtvrt miliardy korun. Fondům však nepomáhají zprávy o státních bankrotech ani další snižování ratingů mnoha zemí.

Z klinické smrti se pomalu možná dostávají i fondy peněžního trhu, přestože ztratily víc než předminulý týden – tentokrát opět téměř 400 milionů korun. Jejich vývoj se však uklidňuje a třeba otloukánek ISČS Sporoinvest si za poslední měsíc připsal 0,69 %. Jen kdyby to tak pokračovalo celý rok – to by byl úlovek!

Stále se ovšem v dluhopisovém revíru potuluje hodně škodné – zejména státních bankrotů různých zemí i zemiček (na forhontě je nyní Lotyšsko). A jaký dopad měl na finanční trhy gejzír na Islandu, máme ještě v čerstvé paměti. Ani MMF nemůže zachraňovat bankrotáře do nekonečna.

Podílové fondy v 17. týdnu
Podílové fondy v mil. Kč
peněžního trhu  –378
dluhopisové  –24
smíšené  –38
akciové 54
zajištěné 148
Celkem  –238

Další snižování ratingů zemí

K tomu navíc ratingová agentura Fitch upozornila, že prohlubující se recese emerging ekonomik v Evropě by mohla vést k dalším snížením ratingů – deset z 21 zemí v tomto regionu má totiž negativní výhled (pravděpodobnost, že rating země s negativním výhledem bude dále snížen, je zhruba 60 % a roste). Na „béčkovém negativním“ seznamu jsou nejen Moldávie, Ukrajina a Gruzie, ale i Srbsko, Rumunsko, Maďarsko a také Litva, Estonsko i Rusko.

Zajímavá atmosféra vládne pak v české kotlině, kde se minulý týden zdařily dvě aukce státních bondů. Zájem byl enormní a tříleté floatery se prodaly za výnos přibližně 0,9 procentního bodu nad PRIBOR (refix je půlroční a 6M PRIBOR je 2,63 %) – stát si tedy půjčil velmi levně, což ukazuje i situaci střednědobých sazeb. Desetileté vyšly ovšem o dost „dráž“ – 5,48% p.a.

Podílové fondy v 17. týdnu

Zajištěné fondy se zvedají

V minulém týdnu tak dále pokročila rekonvalescence dluhopisových fondů a po čase opět zabodovaly zajištěné fondy alespoň 150 miliony. To alespoň částečně neutralizovalo kyselinu peněžáků. A protože dluhopisové fondy ztratily jen 20 milionů a smíšené 40 milionů korun, jejich ztráty téměř vyvážilo 55 milionů, které si konečně našly cestu do akciových fondů.

cestovko

Krize ještě nekončí

Akciové trhy si skutečně opět polepšily, když převážily pozitivní zprávy – od Indexu německého podnikatelského klimatu (podnikatelská důvěra se v dubnu prudce zotavila na nejvyšší úroveň za posledních pět měsíců, zatímco ještě minulý měsíc byl index na historickém minimu) přes americké banky až k automobilce Ford. Ovšem konec krize je ještě hodně daleko – jobovek ještě přijde dost, manželství Chrysleru s Fiatem je v nedohlednu a vrak GM bude asi jen na součástky.

Akciové fondy si přece jen připsaly další procentíčka a přivítaly u nás konečně i přes 50 milionů korun. Takový ISČS Sporotrend například vynesl 46 % za tři měsíce, ovšem najít na roce 50 % minus není zas takový problém. Další facku dostali podílníci Realitního fondu ČS, který přistoupil k přecenění aktiv a klienti tak za den ztratili 14 % hodnoty.

Anketa

Kolik peněz máte v podílových fondech?

Našli jste v článku chybu?