Hlavní navigace

Fondy se probírají z klinické smrti, ale nohy jim srážejí špatné zprávy

27. 4. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zdá se že se konečně oteplilo nejen v ovzduší, ale i ve vztazích investorů a (jejich) fondů. Tentokrát se odliv dostal dokonce pod čtvrt miliardy korun. Fondům však nepomáhají zprávy o státních bankrotech ani další snižování ratingů mnoha zemí.

Z klinické smrti se pomalu možná dostávají i fondy peněžního trhu, přestože ztratily víc než předminulý týden – tentokrát opět téměř 400 milionů korun. Jejich vývoj se však uklidňuje a třeba otloukánek ISČS Sporoinvest si za poslední měsíc připsal 0,69 %. Jen kdyby to tak pokračovalo celý rok – to by byl úlovek!

Stále se ovšem v dluhopisovém revíru potuluje hodně škodné – zejména státních bankrotů různých zemí i zemiček (na forhontě je nyní Lotyšsko). A jaký dopad měl na finanční trhy gejzír na Islandu, máme ještě v čerstvé paměti. Ani MMF nemůže zachraňovat bankrotáře do nekonečna.

Podílové fondy v 17. týdnu
Podílové fondy v mil. Kč
peněžního trhu  –378
dluhopisové  –24
smíšené  –38
akciové 54
zajištěné 148
Celkem  –238

Další snižování ratingů zemí

K tomu navíc ratingová agentura Fitch upozornila, že prohlubující se recese emerging ekonomik v Evropě by mohla vést k dalším snížením ratingů – deset z 21 zemí v tomto regionu má totiž negativní výhled (pravděpodobnost, že rating země s negativním výhledem bude dále snížen, je zhruba 60 % a roste). Na „béčkovém negativním“ seznamu jsou nejen Moldávie, Ukrajina a Gruzie, ale i Srbsko, Rumunsko, Maďarsko a také Litva, Estonsko i Rusko.

Zajímavá atmosféra vládne pak v české kotlině, kde se minulý týden zdařily dvě aukce státních bondů. Zájem byl enormní a tříleté floatery se prodaly za výnos přibližně 0,9 procentního bodu nad PRIBOR (refix je půlroční a 6M PRIBOR je 2,63 %) – stát si tedy půjčil velmi levně, což ukazuje i situaci střednědobých sazeb. Desetileté vyšly ovšem o dost „dráž“ – 5,48% p.a.

Podílové fondy v 17. týdnu

Zajištěné fondy se zvedají

V minulém týdnu tak dále pokročila rekonvalescence dluhopisových fondů a po čase opět zabodovaly zajištěné fondy alespoň 150 miliony. To alespoň částečně neutralizovalo kyselinu peněžáků. A protože dluhopisové fondy ztratily jen 20 milionů a smíšené 40 milionů korun, jejich ztráty téměř vyvážilo 55 milionů, které si konečně našly cestu do akciových fondů.

skoleni_29_6

Krize ještě nekončí

Akciové trhy si skutečně opět polepšily, když převážily pozitivní zprávy – od Indexu německého podnikatelského klimatu (podnikatelská důvěra se v dubnu prudce zotavila na nejvyšší úroveň za posledních pět měsíců, zatímco ještě minulý měsíc byl index na historickém minimu) přes americké banky až k automobilce Ford. Ovšem konec krize je ještě hodně daleko – jobovek ještě přijde dost, manželství Chrysleru s Fiatem je v nedohlednu a vrak GM bude asi jen na součástky.

Akciové fondy si přece jen připsaly další procentíčka a přivítaly u nás konečně i přes 50 milionů korun. Takový ISČS Sporotrend například vynesl 46 % za tři měsíce, ovšem najít na roce 50 % minus není zas takový problém. Další facku dostali podílníci Realitního fondu ČS, který přistoupil k přecenění aktiv a klienti tak za den ztratili 14 % hodnoty.

Anketa

Kolik peněz máte v podílových fondech?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).