Hlavní navigace

Naši investoři jaru nevěří, raději se chytají na (nepojištěné) dluhopisy

30. 3. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přes značné oteplení na akciových trzích zatím naši investoři žádnou změnu ve svém chování nenaznačují. Dalo by se říci, že aprílovému počasí nijak nepodléhají. Jen snad již pomalu snižují odkupy z fondů, tentokrát z fondů odešlo něco přes tři čtvrtě miliardy korun, což je letos nejméně. Banky zimy využily a sbírají nepojištěné vklady.

Potvrzuje se tak rys našeho fondbyznysu tkvící v tom, že investoři nejsou příliš akceschopní, naopak se orientují podle mnohem dlouhodobějších „nálad“. A zatím se vůdci stáda nerozběhli a bulvární média mají jiná témata.

Optimista nebo pesimista

Ostatně nikdo si nemůže být jist, zda nejde skutečně jen o (krátkou) rally na medvědím trhu? To je alespoň názor známého lídra všech medvědů profesora Noela Roubiniho, podle něhož jsme takových během posledního roku a půl viděli už asi pět nebo šest. Roubini dále považuje současné ekonomické předpovědi za příliš optimistické, investory prý nepříjemně překvapí zisky společností a Geithnerův nový plán na odstranění toxických aktiv z rozvah bank nezamezí znárodnění některých.

Na straně optimistů se po čase ozvala Abby J. Cohenová z Goldman Sachs, která naopak předpovídá, že se americká ekonomika vrátí k růstu už ve 2. čtvrtletí letošního roku a vidí 12měsíční férovou hodnotu indexu S&P 500 na úrovni 1025 bodů (tedy s růstem o 25 %). Na koho vsadit?

Vývoj podílových fondů ve 13. týdnu
Podílové fondy v mil. Kč
peněžního trhu  –600
dluhopisové  –67
smíšené  –109
akciové 4
zajištěné  –13
Celkem  –785

Odlivy z fondů stále převažovaly

Leč naši kotlinu stále ovládají odlivy z fondů peněžního trhu, které i tentokrát svými 600 miliony jasně dominovaly. Týden pro ně alespoň výkonem nedopadl špatně, když si kromě Pioneer Sporokonta pár setinek připsaly k dobru. Ohlédnutí zpět je ale stále bolestné a výnosové ztráty způsobily, že z mnohých mamutů zbyly jen kost a kůže.

Za vším hledej dluhopisy a jejich svět bude i v blízké budoucnosti rozhodující nejen pro peněžáky. Na jejich jevišti se totiž bude hrát drama o dalším vývoji celých finančních trhů, takže uvidíme, zda půjde spíš o soap operu nebo horor. Stále přetrvávají obavy o velké emise vládních bondů na krytí obřích dluhů ze „záchranných balíčků“ – je to jen další zadlužení státu a kdo ho koupí, možná prohloupí. Proto bude chtít vyšší úroky, než jen nějaký pakatel, což se ukázalo při čtvrteční emisi pětiletých amerických vládních dluhopisů.

skoleni_29_6

Náš dluhopisový trh ale stále připomíná márnici, což se nutně dlouhodobě promítá jak do dluhopisových, tak do smíšených fondů, mrtvo je i v těch zajištěných. Banky reagují po svém, sbírají vklady a třeba Česká spořitelna vydává pro retail 5leté nebo 10leté podřízené dluhopisy (pozor, na ně se nevztahuje pojištění vkladů) s 5% kuponem.

Vývoj podílových fondů ve 13. týdnu

Pár statečných zůstalo

O akciích si náš retailový našinec nechá nejvýš vyprávět a raději má určitě ty historky hrůzostrašné. V akciových fondech však zůstalo několik tisíc statečných, kteří do nich pravidelně nějaký ten milionek pošlou. Tak či onak, přestože pondělní 7% „výstřel“ amerických akciových trhů do konce týdne mírně zhubl na 6 % zejména pátečním vybíráním zisků, americké akciové indexy koketovaly s největším měsíčním ziskem od roku 1987. Evropa se také zotavila a Praha si připsala za týden skoro 8 % a svůj pokles od začátku roku se tak podařilo srazit na stejných 8 %. Vybírání tučných zisků (např. na Erste 100%) koncem týdne sice poněkud ukouslo z 29% růstu za poslední měsíc, ale ani to určitě špatně nevypadá.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).